Czy deska sup może być kajakiem?

0
Czy deska sup może być kajakiem?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się deski sup tzw. zestawy combo. Mowa tutaj o przygotowanym komplecie zawierającym poza standardową pompowaną deską sup i akcesoriami do niej również siedzisko kajakowe oraz wiosło 2w1. Zacznijmy od wiosła - określenie 2w1 oznacza możliwość wykorzystania go zgodnie z przeznaczeniem - z jednym piórem do pływania na stojąco (lub klęcząc) ale też jako wiosło z dwoma piórami czyli tak jak to ma miejsce w wiosłach kajakowych. Konwersja jest bardzo prosta - wyjmujemy regulowany drążek i w to miejsce montujemy drugie pióro. Prosty zabieg a pozwala nam odkryć nową funkcjonalność naszej deski - pływanie na siedząco i wiosłowania kajakarskie.

Niby tak ale jednak nie do końca. Żeby tak się stało potrzebne jest jeszcze ustabilizowanie pozycji - zwłaszcza pleców. Do tego niezbędny jest drugi element zestawu combo - siedzisko kajakowe. Element wykonany z usztywnionej pianki lub żelowych wkładek, który mocujemy do d-ringów na pokładzie paskami - paski oparcia do przednich "oczek" paski siedzenia do tylnych. Oczywiście paski są regulowane tak, by można było dopasować pozycję umiejscowienia na desce do wzrostu kajakarza. By deska mogła spełniać funkcję kajaka, powinna być wyposażona w d-ringi na pokładzie do umocowania siedziska. Jeżeli takowych nie posiada, to można jeszcze uratować sytuację doklejając tego typu akcesoria, ponieważ są też do kupienia oddzielnie.

Siedzisko jest bardzo istotnym elementem całego zestawu, ponieważ zależy od niego to czy będzie nam wygodnie i komfortowo w czasie kilku godzinnej wycieczki, czy też cała wyprawa zakończy się bólem kręgosłupa przez kolejnych kilka dni. 

Niestety siedziska oferowane przez producentów w gotowych zestawach combo są różnej jakości i konstrukcji. Bardzo często jest tak, że oparcie jest zbyt niski, nie sięga nawet lędźwi, lub materiał jest cienki, tekturowy i już po 15min wycieczce mamy serdecznie dość.

Poniżej jedno miękkię a drugie sztywne - różnicę widać:

 

 

Wróćmy do wiosła - każdy kto pływał kajakiem więcej niż raz w życiu na zorganizowanym spływie, ten wie, że wiosło kajakarskie ma odpowiednio wyprofilowane pióro, często są one ustawione pod kątem względem siebie. Do tego dochodzi regulacja, możliwość ustawienia pod własne preferencje.

Porównajmy teraz takie wiosło z wiosłem do deski sup - zwłaszcza pióra tych wioseł. Podobne? Nie, zupełnie nie i nic w tym dziwnego ponieważ wiosło sup konstrukcyjnie przewidziano do deski sup - czyli do pływania na stojąco lub klęcząc. Pióro pracuje w innej płaszczyźnie niż pióro w kajaku. Na supie wprowadzamy je do wody pod kątem prostym i takim ruchem przeciągamy do tyłu. Płynąc kajakiem wiosło wchodzi do wody pod kątem i pracuje w innej płaszczyźnie - dlatego ma odpowiedni profil pióra by nasze wiosłowanie było jak najbardziej efektywne i przekładało się na uzyskiwaną prędkość a z drugiej strony redukowało wysiłek kajakarza. Do tego dochodzi jeszcze taki drobiazg jak talerzyk, by woda nie spływała po drążku na nas.

Sporo popływaliśmy z wykorzystaniem różnych wioseł zarówno supowych 2w1 jak i typowo kajakowych. Bez względu na rodzaj wiosła i materiału z jakiego było wykonane - aluminium, fiber glass czy carbon, zawsze osoba o mniejszej sile fizycznej wyposażona w wiosło kajakowe była w stanie odpłynąć towarzyszowi dysponującemu większą siła, ale też wiosłem sup 2w1.

Wiosło 2w1 oraz typowo kajakowe - proszę zwrócić uwagę na kształt pióra:

Powyżej opisaliśmy dwa elementy najistotniejsze przy pływaniu deską sup w pozycji kajakarskiej, jest jeszcze trzeci - równie istotny. Oparcie stóp lub inaczej zaparcie się piętami w taki sposób by nasze ciało było ustabilizowane w czasie szybkiego pływania. W przeciwnym razie będziemy się ślizgać i automatycznie wytracać część energii która powinna wprawiać w ruch naszą jednostkę.

Niektórzy producenci pomyśleli o tym wyposażając swoje modele desek w specjalny gumowy lub piankowy wałek, który wkładamy w "uszy" przed bagażnikiem, dzięki czemu nawet pływając bez siedziska możemy wygodnie zaprzeć się o niego i zwiększyć efektywność wiosłowania.

W ramach testu proponujemy siad na desce z wyprostowanymi nogami nogami - jak w kajaku i wiosłowanie. Wygodnie? absolutnie nie. Punkt oparcia ma tutaj olbrzymie znaczenie.

Co jeśli nasza deska nie została wyposażona w odpowiedni wałek, czy to znaczy, że nie nadaje się zupełnie do pływania w takiej pozycji, nawet mając siedzisko i wiosło 2w1? Na pewno będzie nam mniej komfortowo, jednak możemy poradzić sobie w takie sposób, że zakładamy do bagażnika przedniego wypełnioną torbę wodoodporną - np. z dużą butelką wody, mocujemy stabilnie na ile to możliwe i taki pakunek traktujemy jako punkt oparcia dla naszych stóp. Będzie znacznie lepiej, niż płynąć z nogami bez żadnego podparcia. 

Na koniec musimy napisać coś, co wyda się mało popularne - jednak trzeba to zaznaczyć by uniknąć późniejszego niezadowolenia i rozczarowania. Deska sup czy to zestaw combo, czy z dokupionymi oddzielnie akcesoriami "kajakowymi" nigdy nie będzie kajakiem. Miejmy tego świadomość i nie oczekujmy od takiego zestawu super wygody wysokich właściwości nautycznych. Jeżeli myślimy o sporadycznym wykorzystaniu takiej funkcjonalności deski sup, bez długich kajakowych eskapad to nie zawiedziemy się. Mając jednak większe oczekiwania wobec deski i jej wykorzystania jako kajak, warto zagłębić się bardziej w specyfikację samego supa, jego parametry, wyposażenie oraz odpowiednio dobrać pozostałe elementy - wiosło kajakowe zamiast 2w1 i dobrej jakości siedzisko. Nie kierować się jedynie określeniami typu combo - ponieważ to co jest uniwersalne nie zawsze będzie dla nas najlepszym z możliwych rozwiązań.

Gdy w naszych rozważaniach na temat planowanego wykorzystania deski sup bardziej skłaniamy się do opcji częstego pływania na siedząco niż stojąc, to producenci również o tym pomyśleli i warto rozważyć hybrydę kajaka i supa...

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
Promocje
Deska SUP Coasto Amerigo
Deska SUP Coasto Amerigo
2 499,99 zł 1 989,99 zł
szt.
Deska SUP Raptor+ Body Glove
Deska SUP Raptor+ Body Glove
3 000,00 zł 1 993,00 zł
szt.
Deska SUP Coasto Nautilus DC (dwukomorowa) 11.8
Deska SUP Coasto Nautilus DC (dwukomorowa) 11.8
3 300,00 zł 2 999,99 zł
szt.
Deska SUP Moai Touring 11.6
Deska SUP Moai Touring 11.6
3 000,00 zł 2 336,99 zł
szt.
Silnik elektryczny  Spirit 1.0 EVO ePropulsion
Silnik elektryczny Spirit 1.0 EVO ePropulsion
12 100,00 zł 11 600,00 zł
szt.
Silnik elektryczny Spirit 1.0 ePropulsion PLUS napęd
Silnik elektryczny Spirit 1.0 ePropulsion PLUS napęd
10 200,00 zł 9 800,00 zł
szt.
Napęd / Silnik Travel 1103C Torqeedo
Napęd / Silnik Travel 1103C Torqeedo
12 750,00 zł 12 399,00 zł
szt.
Katamaran 460 Elite Minicat
Katamaran 460 Elite Minicat
40 400,00 zł 38 999,00 zł
szt.
Restube Basic - bojka asekuracyjna
Restube Basic - bojka asekuracyjna
349,00 zł 309,00 zł
szt.
Kamizelka asekuracyjna MQ Kids
Kamizelka asekuracyjna MQ Kids
209,00 zł 188,99 zł
szt.
Kamizelka asekuracyjna Standard
Kamizelka asekuracyjna Standard
105,00 zł 88,99 zł
szt.
NOWOŚCI
DEMO Deska SUP GTS SAFE 14
DEMO Deska SUP GTS SAFE 14
5 377,00 zł 3 499,00 zł
szt.
Ręczna nawigacja Garmin eTrex 32x
Ręczna nawigacja Garmin eTrex 32x
919,00 zł
szt.
Zestaw STX WS 250 + paleta + pędnik składany Evolve 2022
Zestaw STX WS 250 + paleta + pędnik składany Evolve 2022
6 950,00 zł 5 418,00 zł
szt.
DEMO Kajak SAFE Apache -dwuosobowy włoski Premium
DEMO Kajak SAFE Apache -dwuosobowy włoski Premium
4 500,00 zł 3 150,00 zł
szt.
Ręczna nawigacja Garmin Montana 700i
Ręczna nawigacja Garmin Montana 700i
3 229,00 zł
szt.
Garmin inReach Messenger
Garmin inReach Messenger
1 499,00 zł
szt.
Komunikator Garmin inReach Mini2
Komunikator Garmin inReach Mini2
1 849,00 zł
szt.
Kajak Takayak 395 - dwuosobowy pompowany
Kajak Takayak 395 - dwuosobowy pompowany
4 850,00 zł
szt.
Miernik baterii Spirit ePropulsion
Miernik baterii Spirit ePropulsion
95,00 zł
szt.
Skuter wodny Skiffo Seaside Snorkeling
Skuter wodny Skiffo Seaside Snorkeling
3 099,00 zł
szt.
Bateria 915Wh Ultralight  1103C
Bateria 915Wh Ultralight 1103C
4 700,00 zł
szt.
Znajdź nas na Instagramie: Activegames.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl