Warto być ACTIVE

Dlaczego warto być ACTIVE?

Poprawa samopoczucia

Zdrowy tryb życia ma wpływ nie tylko na fizyczną kondycję naszego ciała. Oddziałuje także na psychikę. Osoby żyjące zdrowo znacznie rzadziej borykają się z zaburzeniami o charakterze depresyjnym, nerwicą i innymi chorobami.

Dłuższe życie

Według naukowców, prowadzenie zdrowego trybu życia może sprawić, że nasz organizm będzie cieszył się zdecydowanie lepszym zdrowiem. To, rzecz jasna – znajdzie przełożenie w długości życia. Wyliczono, że osoby, które dbają o zdrową dietą, aktywność fizyczną, sen i inne elementy „fit lifestyle’u” mogą liczyć na życie dłuższe o nawet 8 lat

Poprawa wyglądu

Zdrowy tryb życia ma ogromny wpływ na naszą urodę. Wyglądamy znacznie młodziej, nasza skóra jest jędrniejsza, a włosy i paznokcie znacznie mocniejsze. Co więcej, dzięki diecie i aktywności fizycznej – zapobiegamy defektom figury, tj. nadwadze i otyłości.

Więcej energii

Nadmierna senność, słaba wydolność i wytrzymałość krążeniowo-oddechowa to domena osób, które nie dbają o zdrowy tryb życia. Zmiana funkcjonowania na „zdrowsze” przynosi rezultaty już po kilku tygodniach metamorfozy.

Modelowanie sylwetki.

Poprzez umiejętne zarządzanie bilansem wartości odżywczych i intensywnością aktywności fizycznej możemy w sposób dowolny modelować naszą sylwetkę.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów.

Udowodniono, że ryzyko wystąpienia nowotworów jest znacznie mniejsze wówczas, gdy dbamy o to co jemy i jak funkcjonujemy. To oczywistość! Niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy brak aktywności fizycznej – to jedne z głównych przyczyn występowania raka.

Regulacja ciśnienia krwi.

Jednym z pierwszych zaleceń lekarskich dla osób trudniących się leczeniem nadciśnienia jest… zmiana trybu życia na zdrowszy. Zbilansowany jadłospis i aktywność fizyczna potrafią w tym zakresie doprowadzać do prawdziwych cudów.

Profilaktyka przeciw osteoporozie i bólom stawów.

Problemy z układem ruchowym są bardzo charakterystyczne dla osób starszych. Najczęściej dosięgają jednostek, które – mówiąc wprost – nie dbały o swój organizm. Nadwaga, zły skład ciała, siedzący tryb życia i brak odpowiedniej suplementacji – to bardzo częste przyczyny problemów z kośćmi i stawami.

Redukcja „złego cholesterolu”

Kolejną zaletą zbilansowanej diety i regularnego treningu jest brak problemów z gospodarką cholesterolu w organizmie. Mało tego, poprzez odpowiedni dobór składników w diecie możemy zarządzać wszelkimi innymi szkodliwymi substancjami i wydalać je z organizmu (wspomaganie procesów detoksykacyjnych).

Zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Według raportów GUS – zdecydowanie największy wpływ na zwiększenie wskaźnika umieralności Polaków mają choroby serca. Profilaktyczne działania wynikające ze zdrowego trybu życia mogą nas uchronić przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym oraz zawałem serca.

 

Ale pamiętaj - zmieniając tryb życia musisz zachować pełen spokój i robić to w odpowiednim tempie! Zbyt szybka metamorfoza może bowiem doprowadzić do niepożądanych reakcji organizmu!

 

Choroby cywilizacyjne są jednym z największych problemów zdrowotnych państw wysokorozwiniętych, jak i krajów szybko rozwijających się. Wśród nich wymienia się między innymi choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, cukrzycę, otyłość czy depresję. Do 2040 r. liczba osób cierpiących na cukrzycę wzrośnie do 642 mln – przewiduje Deloitte. Głównymi przyczynami tego rodzaju schorzeń są siedzący tryb życia, rosnąca otyłość i zmiany w sposobie odżywiania. Ruch jest skutecznym lekiem, który może nie tylko opóźnić, ale nawet zapobiec ich rozwojowi. Mimo to, aż co trzeci Polak nie uprawia aktywności fizycznej! Plaga otyłości i choroby cywilizacyjne sprawiają, że zdrowy styl życia to już nie tylko moda, ale i konieczność. Pędzący tryb życia, presja czasu, stres, siedząca praca powodują, że mamy coraz mniej ruchu. To sprawia, że jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni. Długotrwałymi skutkami nieprawidłowego odżywienia czy małej aktywności fizycznej mogą być choroby cywilizacyjne, które często ujawniają się dopiero w wieku dojrzałym. Szacuje się, że „choroby XXI wieku” są przyczyną ponad 80 proc. zgonów. Jak przekonują eksperci, żeby temu zapobiec, należy odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o ruch i regenerację psychofizyczną.

Jak to wygląda w praktyce? Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia osoba dorosła powinna przeznaczać minimum 150 minut tygodniowo na wysiłek fizyczny. Natomiast przeciętnemu Polakowi trudno jest wygospodarować te zalecane 2,5 godziny – wynika z raportu Santander Consumer Banku. - Mimo rosnącej świadomości w tym zakresie jedna trzecia z nas nie wykonuje żadnych aktywności fizycznych. To niepokojące dane, które powinny zmusić do zastanowienia się nad swoim zdrowiem. Profilaktyka zdrowotna jest inwestycją długoterminową. Dbanie o kondycję ciała i umysłu pozwoli zapobiec nam tzw. wypaleniu energetycznemu, które może objawiać się w postaci utraty sił, braku motywacji do pracy a nawet depresją czy innymi poważnymi schorzeniami. 

O skali i powadze zjawiska chorób cywilizacyjnych mogą świadczyć zwiększające się nakłady finansowe państw na ochronę zdrowia. Jak wynika z raportu Deloitte, w latach 2018-2021 będą one rosły średnio o 4,1 proc. rocznie. Za trzy lata będą one stanowić 10,5 proc. globalnego PKB, czyli 8,7 bln dolarów. Do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad rok, z 73 do 74,1 lat.  W wyniku tego liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się do 656 mln osób, czyli 11,5 proc. całej populacji. Wiąże się to ze wzrostem zapadalności na przewlekłe choroby – w tym choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroby serca. W raporcie oceniono, że wydatki na ochronę zdrowia w Europie, w tym w Polsce, nie będą tymi najdynamiczniej rosnącymi na świecie i to pomimo tego, że jest to najszybciej starzejący się region świata. - Uprawianie sportu nie jest i nie powinno być tylko domeną ludzi młodych – aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Trening może nas odstresować, a jednocześnie jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Nawet w podeszłym wieku nie powinniśmy rezygnować z ruchu. Często natomiast osobom starszym trudniej znaleźć czas czy okazje do aktywności fizycznej. Nie powinno to być jednak wymówką.

Polacy nadal nieprzekonani do sportu? Według badań wiek determinuje skłonność do uprawiania sportu w towarzystwie najbliższych. Tylko 8 proc. najstarszych badanych (powyżej 70 roku życia) regularnie podejmuje aktywność fizyczną z jednym lub kilkoma członkami rodziny. Brak towarzystwa, czasu oraz kwestie finansowe to najczęstsze powody stojące na przeszkodzie do uprawiania sportu.

 


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl