SUP - pytania i odpowiedzi

PRZED ZAKUPEM:

P: Jak duża powinna być moja deska SUP?

O: Krótkie deski (shortboard) o długości poniżej 275 cm są lepsze do szybkich skrętów, zwrotów i manewrowania niż dłuższe deski. Stosowane są głównie do połączenia SUP i surfingu (tzw. Wave SUP). Również dla dzieci, krótkie deski mają mniej niż 275 cm (9'6 = 9 stóp i 6 cali).
Najbardziej popularne są deski średniej wielkości od 275 cm do 365 cm typu allround. Deski w tym obszarze radzą sobie z spokojnymi jeziorami, rzekami i mniejszymi falami.
Długie deski tzw. Longboard powyżej 380 cm (12'6) są zwykle używane do touringu lub wyścigów. Dzięki nim można osiągnąć duże prędkości przy zachowaniu stabilnego kierunku na wprost ale są za to znacznie mniej zwrotne i stabilne, dlatego polecane już bardziej zaawansowanym wioślarzom.

P: Jaka jest dla mnie najlepsza deska z wiosłem?

O: Ostatecznie decyzja o zakupie zależy od tego, do czego potrzebujesz deski, jaki masz poziom zaawansowania oraz jakie są Twoje parametry fizyczne – waga i wzrost. Dlatego zakup warto skonsultować z nami, a na pewno doradzimy najbardziej optymalne rozwiązania dla Ciebie.

PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM:

P: Ile czasu zajmuje napompowanie nadmuchiwanego SUP-a?

Odp.: Aby napompować deskę SUP pompką o podwójnym działaniu, w zależności od kondycji fizycznej, musisz liczyć na 8-10 minut. Pompka o potrójnym działaniu oszczędza użytkownikowi około jednej trzeciej czasu. Natomiast najprostsze pompki jednofunkcyjne potrzebują już minimum 12-14 minut do napełnienia sup-a ciśnieniem 15PSI. Dla osób które nie chcą się męczyć lub wolą zaoszczędzić czas dostępne są pompki elektryczne.

P: Czy to możliwe, że wyświetlacz ciśnienia na mojej pompce ręcznej jest uszkodzony?

O: Jeśli spojrzysz na manometr, zauważysz, że wyświetlacz zaczyna się dopiero przy 2-7 PSI. W związku z tym deska potrzebuje pewnej podstawowej objętości powietrza, dopóki pompka nie będzie w stanie wskazać ciśnienia. Dzieje się tak po około 100-120 ruchach pompy. Więc jeśli pompujesz przez 2-3 minuty, a manometr nic nie wskazuje, nie musisz się martwić tylko pompować dalej. Pompka powinna wykonać około 160-180 pchnięć, aby osiągnąć 15 PSI (liczba może się różnić).

P: Jak prawidłowo ustawić wiosło dwu - lub trzyczęściowe?

O: Wiosło można ustawić poprawnie na różne sposoby. Jedną z możliwości jest rozmiar ciała plus dodanie 10-15%. Na przykład. mężczyzna o długości 180 cm ma długość wiosła nieco poniżej 200 cm. W przeciwnym razie możesz również zrobić znak Shaka i przytrzymać go na głowie i odpowiednio wyregulować wiosło. Powinieneś być w stanie lekko wyprostować rękę, ale nadal być w stanie lekko położyć ją na uchwycie wiosła.

P: Jakie środki bezpieczeństwa są wymagane?

Odp.:  Zdecydowanie zalecamy używanie smyczy do połączenia z deską nawet w pofalowanych i wietrznych warunkach. W przypadku spływów rzecznych bardzo ważnej jest by nie przypinać smyczy do nogi lub pod kolanem, tylko do pasa. Do takich pływania na deskach sup zaleca się stosowanie smyczy z systemem szybkiego wypięcia Quickrealese. Oczywiście dodatkowym atutem jest pomoc asekuracyjna w postaci kamizelki ratunkowej / asekuracyjnej lub bojki pneumatycznej Restube. Poza 150metrową strefą brzegową noszenie kamizelki asekuracyjnej jest nawet obowiązkowe.
Przed długimi wycieczkami należy zwrócić uwagę na prognozę pogody, nie zapomnij zabrać ze sobą wody pitnej i ochrony przeciwsłonecznej.

PO UŻYCIU:

P: Czy mogę zostawić napompowaną deskę?

Odp.: Oczywiście, utrzymujemy nasze deski ekspozycyjne przez kilka miesięcy i wydaje się, że nigdy nie tracą powietrza. Nie zalecamy pozostawienia deski sup na słońcu przez dłuższy czas, ponieważ nadmierna ekspozycja na promienie UV może wpłynąć na kolory deski oraz połączenia klejone - np. w obrębie pianki EVA które uwidaczniają się poprzez żółte ślady wokół pianki oraz powiększone szczeliny na styku łączenia kolorów pianki EVA. Ponadto w przypadku wysokiej temperatury powietrza i mocnego nasłonecznienia zaleca się obniżenie ciśnienia deski. W przeciwnym razie rosnące ciśnienie pod wpływem temperatury może doprowadzić do uszkodzenia, a w skrajnych sytuacjach nawet wybuchu deski.

P: Jak prawidłowo złożyć deskę sup?

O: Ważne jest, aby upewnić się, że deska jest sucha, nie ma na powierzchni drobnych kamyczków które po zwinięciu mogłyby uszkodzić powierzchnię deski. Zalecamy składanie deski w kierunku do zaworu, który powinien być wciśnięty aby powietrze w czasie zwijania znalazło swoje ujście i aby wycisnąć całe powietrze. Warto też zapamiętać lub zrobić zdjęcie fabrycznie zwiniętej deski sup ponieważ z reguły jest to najbardziej optymalny wariant uwzględniający elementy takie jak skrzynka statecznikowa, uchwyty, bagażnik. Jeżeli nie mamy czasu ani możliwości wysuszenia deski na miejscu pływania, należy to zrobić niezwłocznie po dotarciu do domu, a torbę do przenoszenia deski również wysuszyć i wywietrzyć.

P: Co mogę zrobić by mój nadmuchiwany SUP działał tak długo, jak to możliwe i wyglądał dobrze?

A: Najważniejszą rzeczą jest nie wystawiać SUP na stałe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli więc nie używasz SUP-a, postaraj się go przesłonić lub przynajmniej obrócić na boki (jasna powierzchnia do góry). Warto też wypuścić trochę powietrza. Zapobiega to silnemu rozszerzaniu się powietrza w desce i ewentualnym uszkodzeniom.
Jeśli nie potrzebujesz deski przez dłuższy czas, upewnij się, że deska jest dobrze wysuszona przed zwinięciem. Materiał PVC używany w produkcji jak również kleje są narażone na działanie promieni UV, dlatego tak ważne jest by zadbać o ten aspekt.

P: Czy muszę specjalnie traktować moją deskę przed schowaniem jej po sezonie na zimę?

O: Aby deska była czysta i elastyczna, zalecamy tylko wodę i neutralne mydło. Zbyt agresywne środki czyszczące mogą zaatakować PVC i trwale go uszkodzić.
Oczywiście zaletą jest suche i niezbyt chłodne miejsce do przechowywania. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że deska jest ładna i sucha przed jej przechowywaniem. Zwłaszcza część wokół uchwytu może zacząć formować się w przypadku złego traktowania.
Ponadto, deska nie powinna być zwijana zbyt ciasno, gdy jest zimowa, aby zachować elastyczność PVC. Specjalne kremy pielęgnacyjne do pontonów i materiałów PVC, nie są konieczne, ale można je oczywiście stosować.

 

MOŻLIWE USZKODZENIA I DEFEKTY:

P: Moja deska sup nagle pokazuje dziwne bąbelki, czy jest zepsuta?

O: Nie. Bąbelki są spowodowane głównie przegrzaniem deski. Może się wówczas zdarzyć, że zawarty w nich klej ulatnia się i tworzy na powierzchni małe bąbelki. Są one jednak z natury czysto wizualne i zwykle nie powinny mieć wpływu na prowadzenie i zdolność do żeglugi deski. Dlatego ważne jest, aby ponownie podkreślić, że deski nie należy stawiać w palącym słońcu. Jeśli bąbelki są bardzo niepokojące, można je przebić, a otwór zakryć łatką PCV z zestawu naprawczego .
Pęcherzyki pod pianką antypoślizgową EVA-Pad można przebić ostrym nożem, a powietrze odessać strzykawką. Jeśli pod paskiem PVC pojawią się pęcherzyki, zwykle jest to sprawa gwarancyjna.

 

P: Górna część wiosła zawsze wsuwa się z powrotem do rury, co robić?

Odp.: możesz dokręcić śruby na zatrzasku wiosła. Wystarczy zamknąć klamrę wiosła i dokręcić śrubokrętem. Upewnij się, że klamra jest zamknięta przed manipulacją śrubokrętem, w przeciwnym razie klamra może pęknąć po zamknięciu.

P: Moja deska sup ciągle traci powietrze, czy jest zepsuta?

A: Zdarza się, że zawór nie jest odpowiednio dokręcony i w związku z tym sup traci tam powietrze. Ten problem można łatwo rozwiązać. W zestawie naprawczym znajduje się klucz do zaworów (czarny plastik z okrągłą główką). Teraz otwórz pokrywę zaworu, zamocuj klucz do zaworu w zaworze i dokręć zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a problem zostanie rozwiązany.

P: Co jeśli moja deska nadal traci powietrze?

A: Najpierw musisz znaleźć miejsce, w którym deska może stracić powietrze. Rozpoznawalny na przykład po ulatniających się pęcherzykach powietrza, gdy deska jest pod wodą. Jeśli otwór znajduje się na otwartej powierzchni na górze lub na dole, ponownie sięgasz po zestaw naprawczy . Najpierw całkowicie opróżnij deskę, a następnie przytnij jedną z łatek PVC zawartych w zestawie naprawczym. Nałożyć plaster za pomocą kleju do miękkiego PVC, docisnąć i pozostawić do wyschnięcia. Następnie ponownie napompuj deskę i kontynuuj wiosłowanie.
Jeśli jednak otwór pojawi się na szynach (po bokach) lub pod podkładką, jest to sprawa gwarancyjna.

 

P: Gdzie mogę zabrać deskę w przypadku niezbędnej naprawy?

A: Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z nami w celu uzyskania wszelkich informacji co do miejsca serwisowania desek sup, które dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą i umiejętnościami do przeprowadzenia profesjonalnej naprawy.

P: Zgubiłem śrubkę / podkładkę do statecznika. Czy wyślecie mi nową bezpłatnie?

O: Utrata śruby statecznika nie jest objęta gwarancją. Dlatego musisz wymienić zgubione śruby na własny koszt. Zdecydowanie zalecamy zakup jednego lub dwóch zamiennych śrub gdy kupisz deskę wyposażoną w złącze USbox. Oczywiście nie dotyczy to montażu typu Slide-in.

 


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl