


przy zakupach za minimum 1000zł :)
Kanu, kanoe, canoe, kanadyjka, czółno... wiele określeń jest ta ją turystyczną małą łódkę - w przeciwieństwie do kajaka, napędzana jest pojedynczym pagajem. Od wieków rozmaite ludy i plemiona budowały łodzie zwane pirogami, czółnami, czy popularnie dłubankami, ale to Indianie Ameryki północnej stworzyli pierwowzór dzisiejszego kanu. Doczekaliśmy się kilka pompowanych modeli - sprawdziliśmy je z przyjenościa :)
Jak pływać kanu:
- dwie osoby: jedna osoba z pagajem na dziobie, druga z pagajem na rufie i tylko odpowiednia koordynacja i współpraca jest potrzebna. Wtedy stosujemy tzw. Forward stroke i jego wariacje; back stroke, push away itp.
- jedna osoba: można płynąc cały dzień i nie przekładać pagaja na drugą burtę? Jak to się robi, i dlaczego kanu nie skręca? No właśnie tutaj zaczyna się nauka. Ale nie jest trudno. Opanowanie J-stroke to 1 godzina. Znając podstawowe pociągnięcie, i J-stroke opanujemy kanu. Następne etapy to pociągnięcie Indiańskie (bardzo eleganckie, pióro nie opuszcza wody) czy superior stroke, który jest nadziej siłowy, ale efektywny, i wiele innych.