Porady dla użytkowników desek SUP

Najlepiej zadzwoń do nas: 531 533 033 i 796 521 697 lub napisz sklep@activegames.pl :)

 

Poniższy poradnik powstał na podstawie licznych pytań od osób zaczynających przygodę z SUP. Jako że jesteśmy już temacie od dawna, możemy coś podpowiedzieć, również z praktycznego punku widzenia. 

 

 ...

 

Paddleboarding to świetny sport, stosunkowo łatwy do opanowania :) Wiosłowanie na stojąco uruchamia prawie wszystkie grupy mięśni w ciele.

Paddleboarding to także świetny sposób na poznanie odległej rzeki lub lokalnego wybrzeża. Natomiast od kiedy są nadmuchiwane deski paddleboard, to zabranie ich na każdą przygodę jest łatwiejsze niż było wcześniej.

Dopiero zaczynasz przygodę z paddleboardem? Nie martw się! Dzięki naszym prostym wskazówkom w mgnieniu oka wyruszysz po wodzie.

 
 

Jak wybrać deskę do paddleboardingu

Jest wiele różnych typów desek SUP. Możesz zastanawiać się, jaką deskę kupić i jaki rozmiar najlepiej spełni Twoje potrzeb. Dla początkujących użytkowników desek SUP mamy kilka wskazówek.


Nadmuchiwana deska do paddleboardu czy sztywna?


Nadmuchiwana deska paddleboard:

  • Łatwa do transportu na rowerze lub w środkach transportu publicznego z plecakiem SUP
  • Łatwa do przechowywania w domu
  • Bardzo wytrzymała, dobra dla początkujących wioślarzy, którzy mogą przypadkowo wpadać na ostre przedmioty

Sztywna deska:

  • Transport samochodem, ciężarówką lub SUV-em
  • Wymaga dużo miejsca do przechowywania w domu
  • Ponieważ sztywne deski są klasycznym rozwiązaniem, jest ich wiele modelów – łatwo znajdziesz rozmiar, który pasuje do Ciebie
  • Szybsza niż nadmuchiwane deski SUP i stabilniejsza na wodzie

Który paddleboard wybrać?

 
An illustration of the different types of stand up paddle boards
 
 
 

Od lewej do prawej: deska paddleboard do surfowania, turystyki, wszechstronna deska paddleboard i deska wyścigowa.


  • Dla początkujących: osoby początkujące powinny wybrać uniwersalną deskę paddleboard, najbardziej powszechny typ. Chcesz czegoś stabilnego, co pomoże Ci zachować równowagę na początku, ale zarazem solidnego, co może przyjąć na siebie kilka uderzeń.
  • Do wędkowania: wybierz deskę z szerszym pokładem, a może nawet i wyspecjalizowanymi przystawkami do sprzętu wędkarskiego.
  • Do turystyki: wybierz długą i wąską deskę, która pomoże pokonywać większe odległości. Jeśli czeka Cię długi dzień zwiedzania, idealnym wyborem może być deska SUP z siedziskiem kajakowym.
  • Do surfingu: deski SUP do surfingu są krótsze i węższe na końcach, dzięki czemu łatwiej je kontrolować na fali.
  • Do wyścigów: te deski są dłuższe, co czyni je szybszymi, ale również mniej stabilne, dlatego nie są zalecane dla początkujących.
 

 
 

Jak używać paddleboardu


Stanie na paddleboardzie:


Co można robisz na paddleboardzie? Stanąć, oczywiście! Ale nawet to może być trudne, ponieważ do znalezienia równowagi trzeba kilku prób.

Aby ruszyć na paddleboardzie, przenieś deskę do wody, trzymając ją za środkowy uchwyt. Połóż wiosło na desce i wejdź na nią, najpierw klęcząc na jej środku. Powoli, jedną stopą za drugą, zmień pozycję do przysiadu. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków, po prawej i lewej stronie uchwytu.

Podnieś się jeszcze bardziej, tak aby kolana były tylko lekko ugięte, ale pamiętaj, by plecy cały czas były proste. Twoje palce u stóp powinny być skierowane do przodu, tak samo jak i Ty! Patrzenie przed siebie pomaga zachować równowagę.

 
An illustration of a woman showing how to stand on a stand-up-paddle-board
 
 
 

Jak stanąć na desce SUP? Aby utrzymać równowagę, patrz przed siebie.


Jak trzymać wiosło:


Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, trzymaj wiosło tak, aby ostrze było skierowane w stronę od Ciebie, a nie do Ciebie. Jedna ręka łapie uchwyt u góry, druga u dołu wiosła. Jeśli ustawisz wiosło nad głową, zgięcie łokci powinno tworzyć kąt 90°. Zmieniając strony, będziesz obracać ręce.

 
An illustration of a woman showing the correct way to hold an SUP paddle
 
 
 

Złap wiosło SUP, upewniając się, że łopatka jest skierowana w przeciwną stronę.


Jak wykonać ruch do przodu:


Tradycyjny ruch do przodu składa się z pięciu faz.


Sięgnięcie: zegnij biodra, pochyl się do przodu i wysuń wiosło do wody tak daleko, jak możesz, w kierunku przodu deski.

Złapanie: zanurz wiosło w wodzie.

Nadawanie mocy: przesuń wiosło w wodzie wzdłuż boku deski. Twoje ramiona powinny być proste i wspólnie z wiosłem uformować kształt trójkąta.

Wypuszczanie/wyjęcie: gdy wiosło będzie na wysokości stóp, wyciągnij je z wody bokiem, pamiętając o obróceniu łopatki o 90° tak, wychodziła z wody w najwęższym miejscu. 

Odtworzenie: przesuń wiosło z powrotem do przodu deski i zacznij od nowa.

Aby mieć pewność, że płyniesz do przodu, nie przeciągaj wiosła za stopy — deska zacznie się wówczas obracać. Po kilku pociągnięciach możesz zmienić stronę.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że by używać siły mięśni brzucha i nóg, a nie ramion. Ułatwi to wiosłowanie, zmniejszy obciążenie ramion i zapewni trening całego ciała!

 
An illustration of how to do a forward stroke on a stand up paddle board
 
 
 

Od lewej do prawej widzimy najpierw wioślarza w fazie sięgania, następnie spoglądania przed siebie, następnie w fazie łapania i nadawania mocy i następnie w fazie uwolnienia.


Jak wykonać odwrotne pociągnięcie:


Odwrotne pociągnięcie pomaga zatrzymać kajak lub go zwolnić. Sięgnij od końca deski, a nie od przodu. Włóż wiosło do wody za ogon i przysuń je do siebie.

 
An illustration of how to do a reverse stroke on an SUP
 
 
 

Podczas wykonywania ruchu wstecznego wiosło porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu do przodu.


Jak wykonać odwrotne pociągnięcie:


Ruch zamiatający pomaga skręcić, zachowując pęd. Sięgnij do wiosła, jak przy ruchu do przodu, możliwie daleko do przodu deski. Następnie wykonaj szerokie pociągnięcie na zewnątrz po półokręgu wokół deski, aż do jego ogona. Zrobienie tego po prawej stronie planszy pozwoli skręcić w lewo i odwrotnie.

 
An illustration of a woman showing how to do a sweep stroke on a stand up paddle board
 
 
 

Aby wykonać zamaszysty ruch na desce SUP, odciągnij wiosło tak bardzo na bok, jak to możliwe.


Jak wiosłować na desce do paddleboardu w oceanie, a jak na rzece


Wiosłowanie po rzece lub jeziorze będzie łatwiejsze niż po oceanie, który jest podatny na trudniejsze fale, prądy i pływy. Deska do wiosłowania turystycznego jest dobra do pływania po oceanie, ponieważ jest długa i wąska, dzięki czemu sprawdza się przy trudniejszych warunkach.

W przypadku jeziora lub rzeki większość desek do wiosłowania będzie odpowiednia. Ale deski nadmuchiwane są korzystne, jeśli podróżujesz między jeziorami, ponieważ można je łatwo skompresować i zabrać do następnego miejsca.

 

 
 

W co się ubrać na paddleboard?


Właściwe ubranie na paddleboard zależy od temperatury i prawdopodobieństwa wpadnięcia do wody.


Gdy jest ciepło: w ciepłe letnie dni śmiało pływaj w samym kostiumie kąpielowym i z gołymi stopami.Możesz ewentualnie założyć buty do sportów wodnych lub buty marynarskie.


Gdy jest chłodno: przy niższej temperaturze możesz poczuć potrzebę założenia mokrego kombinezonu. Ale kombinezon utrzymuje ciepło tylko przy zanurzeniu się w wodzie. Jeśli to Twoje pierwsze kroki na desce i wiesz, że na początku możesz z niej często spadać, może to być idealne rozwiązanie. Ale po wyjściu z wody kombinezon będzie się po prostu lepił i kleił.


Wybierz tkaninę syntetyczną: jeśli masz już wprawę w pływaniu na desce SUP i nie planujesz spadać z deski, zdecyduj się na suchą piankę lub inną odzież wodoodporną. Sztuczka polega na tym, aby dobrze ułożyć warstwy odzieży. Najpierw wybierz warstwę podstawową wykonaną z tkaniny syntetycznej, takiej jak polipropylen lub poliester. Jako warstwę izolacyjną załóż polar z grubej tkaniny poliestrowej. Na wierzch załóż dodatkową wodoodporną kurtkę tak, aby zyskać ochronę przed każdym żywiołem.

Warto tak samo pomyśleć o spodniach! Syntetyczne legginsy pod spodem i wodoodporna para spodni na wierzchu zapewnią przyjemne ciepło. Jeśli masz ochotę się ochlapać, zainwestuj w parę wodoodpornych rękawic do wiosłowania, które utrzymają ciepło palców.

 
What to wear stand up paddle boarding
 

 
 

Co zabrać na stojący paddleboarding?

  • Deska SUP i wiosło
  • Plecak na nadmuchiwaną deskę SUP
  • Pompka do nadmuchiwanej deski SUP
  • Butelka na wodę lub plecak z workiem na wodę 
  • Sucha torba
  • Kamizelka ratunkowa
  • Bagażnik samochodowy do transportu sztywnych desek SUP
 

 
 

Transportowanie paddleboarda


Transportowanie nadmuchiwanej deski SUP: Po prostu wybierz specjalny plecak SUP z miejscami na wiosło, pompkę i skompresowaną deskę. Pamiętaj, że plecak z deską SUP trochę waży i może dać się we znaki przy dłuższych dystansach. Jest to jednak niewątpliwie bezproblemowy sposób na transport deski samolotem, samochodem, komunikacją miejską lub rowerem.


Sztywna deska: Najłatwiejszym sposobem transportu sztywnej deski SUP jest dach samochodu. Istnieją specjalne bagażniki samochodowe na deski do paddleboardu, dzięki którym łatwo je ze sobą zabierzesz dokądkolwiek jedziesz. Niektóre z nich mogą nawet pełnić funkcję bagażnika dachowego na deskę i kajak, dzięki czemu można wygodniej decydować się na którykolwiek z tych sportów.

 

 
 

Bezpieczeństwo:

  • Czy muszę umieć pływać? Tak. Umiejętność pływania jest kluczowa na wypadek wpadnięcia do głębszej wody.
  • Zawsze wiosłuj w kamizelce ratunkowej! W niektórych rejonach wiosłowanie bez niej może być nawet nielegalne. Potwierdź to jeszcze w lokalnych władzach, jednak, ogólnie rzecz biorąc, kamizelka ratunkowa jest zawsze zalecana.
  • Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Woda dobrze odbija promienie słońca!
  • Nigdy nie wiosłuj po alkoholu.
  • Pamiętaj, by nawet w upalny dzień mieć na sobie odpowiedni strój na wypadek wpadnięcia do wody.
  • Jesteś osobą początkującą? Nigdy nie wiosłuj samotnie w odległym miejscu.
  • Wiosłuj tylko w takich miejscach, w których możesz też bezpiecznie pływać.
  • Na pierwsze ćwiczenia wybierz spokojne jezioro lub małą rzekę.
  • Porównaj kierunek wiatru do wiosłowania! Płynięcie pod wiatr może być trudne. Jeśli wiatr stanie się zbyt silny, uklęknij i wiosłuj na kolanach, aż się uspokoi.
 

 
 

Paddleboard czy kajak — co jest dla mnie najlepsze?


Deska SUP:
  • Nadmuchiwana deska SUP jest łatwiejsza do noszenia między zbiornikami wodnymi. Łatwiej go też ze sobą zabierzesz, jeśli nie masz samochodu, ciężarówki lub SUV-a.
  • Aby się szybko ochłodzić w upalne dni, łatwiej zeskoczyć z paddleboardu do wody.
  • SUP to trening całego ciała angażujący mięśnie brzucha, nogi, mięśnie czworogłowe i plecy.

Kajak:
  • Podróżuje szybciej i pokonuje większe odległości.
  • Łatwiejsze manewrowanie w trudnych wodach, takich jak potoki górskie.
  • Ponieważ siedzisz, możesz pokonywać dłuższe dystanse bez zmęczenia.
  • Ale to, że nie stoisz, nie oznacza, że brzuch, plecy, a nawet nogi nie pracują!

 Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 531 533 033 i 796 521 697 lub napisz sklep@activegames.pl :)

SUP - 10 porad :)

Deski SUP stają się z każdym sezonem coraz popularniejsze i trudno się temu dziwić – nie bez powodu SUP (Stand Up Paddleboarding) jest uznawany za najłatwiejszy sport wodny, który może uprawiać praktycznie każdy. Nie znaczy to jednak, że pływanie na desce SUP nie wymaga żadnych przygotowań – wręcz przeciwnie. Dlatego dziś podpowiadamy, jak zacząć pływać na SUP, aby szybko stać się sprawnym SUP surferem, jaka technika pływania na SUP jest prawidłowa, o czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę. Poniżej zebraliśmy najważniejsze porady, które będą szczególnie przydatne dla osób początkujących i pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

1. Wybierz odpowiednią deskę SUP

Może się to wydawać oczywiste, ale deska SUP zawsze powinna być dobrana do konkretnej osoby, jej bieżących umiejętności oraz oczekiwań względem pływania na SUP (poświęciliśmy tej kwestii oddzielny wpis na naszym blogu). Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w deskę pompowaną o dużej stabilności i dobrej wyporności, dzięki czemu nauka pływania na SUP będzie znacznie łatwiejsza, a przechowywanie deski oraz jej transport nie będą sprawiać kłopotów. Można na początek rozważyć wypożyczenie.

2. Zadbaj o komplet wyposażenia

Zanim wyruszysz na swoją pierwszą wyprawę na desce SUP, upewnij się, że niczego nie brakuje – wiosło i deska są raczej trudne do przeoczenia, ale np. o założeniu leash (smyczy uniemożliwiającej odpłynięcie deski od SUP surfera w razie upadku do wody) już dość łatwo zapomnieć. Pamiętaj też, że nie musisz umieć pływać, aby korzystać z deski SUP, ale w Polsce na wielu akwenach obowiązkowo musisz mieć na sobie kamizelkę ratunkową lub asekuracyjną (jeśli nie potrafisz pływać, to koniecznie załóż kamizelkę ratunkową, asekuracyjna jest przeznaczona dla osób umiejących pływać). W przeciwnym przypadku nie tylko narażasz się na poważne niebezpieczeństwo w razie wywrotki na SUP-ie, ale też łamiesz obowiązujące przepisy.

3. Dobieraj akwen do swoich aktualnych umiejętności

Kilka, a najlepiej nawet kilkanaście pierwszych godzin pływania na desce SUP warto spędzić na akwenach o spokojnych, niezafalowanych wodach, bez silnych wiatrów i (jeśli to możliwe) bez motorówek czy skuterów wodnych. Dzięki temu będziesz uczyć się, jak pływać na desce SUP w bezpiecznych, komfortowych warunkach. Kiedy się już w wystarczającym stopniu rozpływasz, możesz z większą pewnością przenieść się na inne wody – rzeki, jeziora czy nawet przybrzeżne wody morskie.

4. Dopasuj długość wiosła do swojego wzrostu

Można kupić wiosła do SUP o regulowanej lub stałej długości, ale zwłaszcza na początku dobrze jest zaopatrzyć się w wiosło z regulacją długości drążka. To bardzo przydatne, kiedy jeszcze nie wiesz, jakiej dokładnie długości wiosła są dla Ciebie najwygodniejsze. Generalna zasada dopasowywania długości wiosła jest taka, że powinno ono mierzyć około 20-25 cm ponad wzrost użytkownika, choć można się też spotkać z zaleceniem, aby wiosło było dłuższe o około 40 cm. Najwygodniej dobrać wiosło opierając je przed sobą na podłożu i złapać za rączkę na końcu drążka. Optymalna długość wiosła do SUP to taka, gdy ręka jest lekko zgięta w łokciu, gdy dłoń trzyma uchwyt.

5. Pamiętaj o prawidłowym trzymaniu wiosła

Wiosła do desek SUP mają w większości przypadków bardzo charakterystyczny kształt: pióro jest wygięte pod pewnym kątem (zwykle 7-12 stopni). Wbrew temu, co podpowiada intuicja, prawidłowe ustawienie wiosła do SUP to takie, gdy „wygięcie” jest skierowane do przodu. Aby prawidłowo trzymać wiosło, złap je jedną ręką za uchwyt, a drugą umieść mniej więcej w połowie długości drążka w taki sposób, aby pomiędzy ramionami a drążkiem powstał kształt przypominający trójkąt.

6. Zachowaj prawidłową postawę na desce SUP

Prawidłowa postawa ciała na desce SUP pozwala zachować dobrą równowagę i zmniejszyć wysiłek, jaki trzeba włożyć w wiosłowanie. Ogólnie rzecz biorąc, należy ustawiać się na środku deski, stawiając stopy po obu stronach uchwytu do przenoszenia. Stopy powinny być rozsunięte mniej więcej na szerokość Twoich ramion i lekko odchylone na zewnątrz (pod kątem ok. 12-15 stopni). Stopy ustawiaj stabilnie, płasko na desce – nie stawaj na palcach, ponieważ bardzo szybko stracisz równowagę. Kolana utrzymuj lekko ugięte, plecy wyprostowane, wzrok skierowany na horyzont (nie schylaj głowy i nie garb się). Odpowiednia postawa ciała w połączeniu z dobrą techniką pływania pozwolą Ci pokonywać nawet spore dystanse bez większego zmęczenia.

7. Jak się ubrać do pływania na desce SUP?

Jeśli jest ciepło i pływasz po ciepłym akwenie, wystarczy Ci zwykły strój kąpielowy lub inne lekkie ubranie. W trakcie chłodniejszych pór roku pamiętaj o tym, żeby założyć piankę termiczną oraz odpowiednie buty (neoprenowe), dzięki którym ochronisz stopy i nie będziesz się ślizgać po pokładzie deski. Zawsze noś kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową .

8. Jak wsiadać na SUP?

Aby uniknąć uszkodzenia finów (stateczników) swojej deski, wsiadaj na SUP dopiero wtedy, gdy woda sięga Ci przynajmniej do kolan. Przed zwodowaniem SUP-a zapnij leash i wepnij finy (jeśli są odczepiane), dopiero potem ułóż deskę na wodzie. Wiosło połóż na pokładzie około 30-40 cm za uchwytem do przenoszenia deski (patrząc w kierunku dziobu) i ustabilizuj SUP, aby się nie „kiwał”. Wejdź na deskę w przyklęku, cały czas trzymając się wiosła i złap wiosło jedną ręką w połowie drążka, a drugą blisko pióra. W tej pozycji (cały czas w przyklęku) możesz już wiosłować, aby odpłynąć z płytkiej wody. Z przyklęku przejdź powoli do przysiadu, po czym wstań powoli, utrzymując plecy prosto i patrząc przed siebie.

9. Jak wiosłować na desce SUP?

W trakcie wiosłowania pamiętaj, aby utrzymywać ręce wyprostowane – jeśli będziesz wiosłować wyłącznie ramionami, błyskawicznie się zmęczysz. Prawidłowa technika wiosłowania na SUP jest następująca:

  • z wyprostowanymi plecami pochyl się lekko do przodu (w biodrach, uginając delikatnie kolana) i zanurz wiosło w wodzie tak, żeby całe pióro znalazło się pod wodą a jednocześnie trzon/drążek wiosła był prostopadły do powierzchni wody;
  • wykonaj energiczne pociągnięcie zanurzonym wiosłem wzdłuż deski, kończąc ruch na wysokości swoich stóp (jeśli pociągniesz je dalej, deska zacznie skręcać);
  • wyciągnij wiosło z wody, skręcając drążek o około 90 stopni w taki sposób, aby pióro wyszło z wody naturalnie i bez wysiłku z Twojej strony;
  • wykonaj kolejne pociągnięcie po tej samej stronie deski, a jeżeli przestanie ona płynąć prosto i zacznie skręcać, zacznij wiosłować po przeciwnej stronie deski.

10. Jak wrócić na SUP po upadku do wody?

Jeżeli masz możliwość jakiejkolwiek kontroli tego, gdzie upadniesz do wody z deski SUP, staraj się upadać na bok i nigdy głową do przodu (nigdy do końca nie wiadomo, co jest pod wodą, zwłaszcza na akwenie, którego nie znasz). W miarę możliwości unikaj upadku na wiosło, ale nie wypuszczaj go z rąk, jeśli nie musisz. Zawsze miej zapiętą smycz (leash) – dzięki niej deska nie ucieknie Ci zbyt daleko.

Aby wrócić na SUP po upadku, możesz próbować wspiąć się na deskę od strony jednej z burt (wtedy bardzo pomocny jest uchwyt do przenoszenia – złap go i powoli wciągaj się na deskę) albo od rufy. W tym drugim przypadku powrót wymaga większej kontroli nad deską, ponieważ konieczne będzie wspinanie się na deskę poprzez zanurzenie jej tylnej części i „wczołganie się” na nią.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na koniec kilka porad, które warto mieć w pamięci, gdy wybierasz się popływać na desce SUP:

  • zawsze sprawdź bieżące warunki atmosferyczne i prognozę pogody dla akwenu, na którym zamierzasz pływać;
  • jeśli pływasz w wietrzny dzień, staraj się tak wybrać akwen, żeby wracając mieć wiatr w plecy – a jeżeli się zmęczysz, to wiosłuj w pozycji klęczącej;
  • zabierz ze sobą wodoszczelny plecak, do którego zapakuj: wodę, coś do jedzenia, telefon z powerbankiem i apteczkę (każdą z tych rzeczy na wszelki wypadek umieść w osobnym, wodoszczelnym opakowaniu);
  • zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i unikaj brawury.

 

W skrócie największym: Dla początkujących najlepsze będą szersze deski, o większej wyporności dające stabilność w kształcie owalnym - allround. Natomiast dla osób  bardzie zaawansowanych tworzone są deski dłuższe, węższe i bardziej szpiczasta - touring. Dla szukajacych duzej adrenaliny i majacych nienaganną równowagę są deski rade - najszybsze.

 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 531 533 033 i 796 521 697 lub napisz sklep@activegames.pl :)

 


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl