Wiesz o tym, że... ? :)
Sjesta.
Dla Greków bardzo istotny jest czas wolny. Pracę w Grecji zaczyna się zwykle o godzinie 9. Pomiędzy godziną 13 a 17 większość sklepów jest zamknięta, gdyż właściciele i obsługa odpoczywają. Potrzeba przerwy nie jest jednak wynikiem lenistwa. Sjesta pomaga przetrwać najgorętsze godziny dnia. Poza tym, popołudniowy odpoczynek sprzyja zebraniu energii na długie wieczory w tawernach. Dystans do upływającego czasu i zamiłowanie do rozmów sprawia, że w życiu codziennym Grek rzadko przyznaje pracy zawodowej miejsce priorytetowe.
Tawerny.
Grecja to kraj tawern. Panuje w nich rodzinna atmosfera, króluje przepyszna tradycyjna kuchnia i wyborne wino. W tawernach goszczą zarówno turyści jak i mieszkańcy Grecji. Dla Greków jedzenie jest nie tylko przyjemnością, ale też sposobem spędzania wolnego czasu.W ciągu dnia posiłek Greków jest skromny. Ogranicza się do czarnej kawy, pogryzanych orzeszków, sucharów, pestek dyni. Kwintesencją dnia jest wieczorna uczta. Odbywa się zwykle właśnie w tawernach, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Bardzo często posiłek umilają pokazy taneczne oraz gry na instrumentach. Turyści mogą się śmiało przyłączyć - Grecy nierzadko okazują swoją przysłowiową gościnność, zapraszając obcokrajowców do stołu. Jadłospisy w restauracjach pisane są zwykle w kilku językach. Przy wyborze tawerny najlepiej obserwować miejscowych. Tam, gdzie siedzi ich najwięcej, można się spodziewać dobrego greckiego jedzenia. Jeśli turysta stołuje się często w tym samym miejscu, może liczyć na wdzięczność właściciela restauracji. Zdarza się, że wraz z rachunkiem na stole pojawia się talerz owoców lub maleńkie szklaneczki z ouzo. Bez wątpienia ważnym miejscem w każdym greckim mieście i na wsi jest także kafenion - knajpa, w której od rana do późnej nocy przesiadują mężczyźni. Palą papierowy dyskutują nad kawą czy ouzo, często siedzą przy żelaznych stolikach pod gołym niebem.
Święta.
Święta w Grecji w większości związane są z religią i kalendarzem ortodoksyjnym. Wielkie święta kościelne traktowane są jako dni wolne od pracy. W wyniku tego, iż w prawosławiu stosuje się kalendarz juliański, wiele świąt nie pokrywa się z datami świąt obchodzonymi w Polsce. Hucznie obchodzony jest karnawał, zwłaszcza w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Organizowane są wtedy bale i zabawy taneczne. W karnawałową stolicę Grecji zamienia się miasto Patras. Ulicami przetaczają się parady, zabawa trwa całą dobę. Grecy hucznie obchodzą także uroczystości rodzinne, takie jak wesela, chrzciny. Niezwykle ważną uroczystością rodzinną dla każdego Greka są imieniny. W dniu imienin dom solenizanta stoi otworem dla rodziny i sąsiadów, którzy przychodzą z życzeniami. Grecy raczej nie świętują urodzin.
Ludzie.
Najbardziej charakterystyczną cechą Greków jest ich szczerość i otwartość. Są ludźmi niezwykle towarzyskimi, nie mają żadnych oporów w poznawaniu nowych osób. Mają także o sobie wyjątkowo duże mniemanie. Uznają, że Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań Greków na przestrzeni wieków. Przy dobrym jedzeniu i winie filozofują o życiu, próbują przekonać rozmówcę, jak wiele świat zawdzięcza Grekom. Grecy mają ponadto specyficzne podejście do czasu. Punktualność nie jest ich mocną stroną. Grecja to także kraj ekstrawertyków. Grecy wyraziście gestykulują, robią miny i głośno się śmieją. Jednak nie zawsze jest to mile widziane u obcokrajowca. Trzeba pamiętać, że np. dłoń z rozstawionymi palcami jest gestem nieuprzejmym, a wręcz wulgarnym. Gestykulację lepiej więc ograniczyć, ale warto się za to dużo uśmiechać. Ciekawostką może być fakt, że Grecy według statystyk palą najwięcej tytoniu w Europie. Warto wiedzieć jednak, że zwracanie uwagi palącym jest uważane za przejaw braku kultury i nierzadko powoduje bardzo nieprzyjemne sytuacje. Najrzadziej spośród Europejczyków Grecy zapadają za to na choroby serca. Wszystko dzięki greckiej kuchni, która opiera się na dużej ilości ryb, świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek.
Taniec
Grecy kochają taniec. Taniec odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę. Już w starożytnej Grecji cieszył się dużym szacunkiem. Platon powiedział: "Śpiewać i tańczyć to być dobrze wykształconym". W czasach bizantyjskich, pomimo opozycji kościoła, ludzie tańczyli na zabawach czy publicznych festynach. Podczas tureckiej okupacji, która trwała prawie 400 lat, taniec był również nieodłączną częścią codziennego życia, poprzez niego wyrażano niepodległościowe dążenia Greków. Powstało wówczas wiele tańców, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Tańce ludowe są nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są wyrazem szacunku dla historii i kultury. Tańcząc, Grecy odczuwają radość i mają poczucie bycia razem. Tańczą nie tylko podczas zabaw ludowych, ale też podczas rodzinnych uroczystości, świąt narodowych i kościelnych. Tańczy się m.in. z okazji imienin, wesel, chrzcin, Świąt Wielkanocnych i Nowego Roku, podczas imprez na zakończenie winobrania. Policzono, że tradycyjnych tańców greckich jest ponad 4 000! Najpopularniejsze są tańce typu sirtos, czyli tańce w kole, zróżnicowane są co do rytmu i tempa w zależności od miejscowości.