Vanlife w innej formie?

4
Vanlife w innej formie?

Wraz z rozwijającą się na świecie ideą minimalizmu, świadomego życia w zgodzie z naturą, ograniczenia do minimum wymagań i potrzeb, tak aby skupić się na rzeczach istotnych, które wnoszą prawdziwą wartość do naszego życia, popularność zyskały  również przyczepy typu łza. Teardrop bo o nich mowa (z ang. kropla łzy) to właśnie kwintesencja minimalizmu w świecie karawaningu. Tego, że ludzie bardziej skupiają się na doświadczeniach, odkrywaniu, poznawaniu otaczającego świata zamiast skupiać się na komforcie który zapewnia duża, wygodna przestrzeń oraz wszystkie udogodnienia które znajdujemy w klasycznych przyczepach kempingowych oraz luksusowych kamperach.

Teardrop to czerpanie radości z samej podróży, możliwości dojechania do miejsc gdzie będziemy mogli cieszyć się bliskością dzikiej, nieucywilizowanej natury. Spędzenia jak największej ilości czasu na jej łonie, ciesząc się z rzeczy prostych o których coraz częściej zapominamy wiodąc wygodne życie w mieście. To wreszcie inna forma jakże popularnego vanlife, z tą różnicą, że nocujemy w przyczepie a nie w vanie, zaś nasz samochód osobowy mamy cały czas do dyspozycji by zwiedzać centra miast, wąskie uliczki, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota.

Istnieje wiele zalet biwakowania w przyczepie w kształcie łzy. Po pierwsze, to ciekawy sposób na podróżowanie dla osób, które chcą zobaczyć więcej lub wybrać się na wycieczkę samochodową poza utarte szlaki, miejsca z pierwszych stron przewodników turystycznych. Stanowią również świetną bazę wypadową dla rowerzystów, wspinaczy, turystów pieszych, narciarzy czy surferów. Zaparkuj swoją przyczepę jak najbliżej punktu docelowego których chcesz eksplorować i oddaj się swoim pasją jednocześnie nie martwiąc się o miejsce noclegowe. O to czy znajdziesz wolny pokój, czy będzie pusta parcela na kempingu. Dopóki nie masz nic przeciwko mniejszym pomieszczeniom mieszkalnym zgodnie z ideą minimalizmu, możesz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i tworzyć oraz doświadczać więcej wspomnień a teardrop będzie Ci w tym towarzyszył.

Czym jest przyczepa typu teardrop?

Jest to mała przyczepa kempingowa, która w zależności od producenta i modelu, może być holowana przez większość samochodów osobowych, vanów, suvów czy wreszcie terenówek. Są łatwe do rozpoznania dzięki charakterystycznemu kształtowi - z jednej strony zaokrąglone, a z drugiej zwężające się. Ponieważ te pojazdy kempingowe są małe i lekkie a zatem łatwe do holowania. Najprostsze przyczepy składają się z sypialni na kółkach, większe posiadają aneks kuchenny ukryty za podnoszoną tylną klapą lub wysuwany z boku przyczepy.

Jako przykład niech posłużą przyczepa Hero Camper model Ranger – z tylnym modułem kuchennym, oraz Pro-Camp model Bushcamp Scout z modułem wysuwanym z boku przyczepy.

 

Czy to ciekawy sposób na podróżowanie?

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił ogromny wzrost popularności teardropów. Ze względu na niewielkie rozmiary te pojazdy kempingowe są idealne dla ludzi aktywnych, którzy planują krótsze wycieczki i potrzebują podstawowych udogodnień podczas podróży. To rodzaj przyczep które zachęcają do odwiedzenia parków narodowych (tam gdzie wjazd i biwakowanie jest legalne), wybrzeży, czy dzikich terenów.

Kempingi w takich miejscach o ile w ogóle występują są często małe lub nie mają tak dużo miejsca na manewrowanie większym kamperem a co dopiero dużą przyczepą. Natomiast nie stanowi to problemu dla przyczepy typu łzy. Jeżeli do tego dysponujemy jeszcze samochodem o nieco większym prześwicie lub dzielnym w terenie, no cóż, pozostaje jedynie wybranie miejsca na mapie. Sama idea wywodzi się z Ameryki, gdzie  jest ogromna ilość parków narodowych, stanowych umożliwiających biwakowanie. Bardzo szybko ten sposób podróżowania, który stanowi również pewien styl życia, rozprzestrzenił się na Australię i Amerykę Południową. Od dobrych kilku lat również Europa nie oparła się możliwością jakie daje łezka. Skandynawia, Niemcy, Wielka Brytania czy też nasi południowi i wschodni sąsiedzi to miejsca w których ilość użytkowników przyczep teardrop rośnie w ogromnym tempie.

Czy zatem mała przyczepa w kształcie łezki jest dla mnie?

Wybierając przyczepę w kształcie łezki, należy zadać sobie te same pytania, które zadaje się przy zakupie innej przyczepy, kampera lub campervana. Dwa najważniejsze pytania to: jak lub gdzie planujesz się zatrzymywać i kto będzie z tobą jeździł. Znajomość odpowiedzi na te pytania pomoże Ci określić, jakich funkcji będziesz potrzebować i jakie opcje będą mile widziane.

Jeśli chcesz zabrać całą swoją dużą rodzinę i przyjaciół, przyczepa w kształcie łzy prawdopodobnie nie będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Ale jeśli jesteś samotnym podróżnikiem, parą lub małą rodziną, wypady pod namiot nie są ci obce ani straszne, to warto bliżej zapoznać się z tym, co teardropy mogą zaoferować. Podpowiemy – mogą bardzo wiele! Zastanawiasz się jednak, czy rodzina 2+2 lub 2+3 zmieści się na tak małej przestrzeni? Tak – zmieści się i co więcej, wasze pociechy będą miały mnóstwo frajdy z takiego podróżowania! Wewnątrz kabiny nawet małych przyczep teardrop jest miejsca dla trzech osób, z czego trzecia – dziecko może spać razem z rodzicami, ale można też przyczepę doposażyć w łóżko wysuwane umiejscowione w poprzek przyczepy – takie rozwiązanie zapewnia np. Hero Camper.

Co w sytuacji gdy podróżujemy z dwójką lub trójką dzieci? To też nie problem – namiot dachowy, rozwiązanie z którego chętnie korzystają miłośnicy turystyki offroadowej a świetnie sprawdzi się również na dachu teardropa.

Czy przeraża cię brak toalety, prysznica? Niepotrzebnie, toaletę chemiczną możesz zabrać do bagażnika samochodu lub ulokować w bakiście przyczepy, zaś prysznic może stanowić wyposażenie w naszej przyczepie. Pamiętajcie, sporo rzeczy które normalnie zabieramy ze sobą na biwak będą już miały swoje miejsce w przyczepce – kuchnia, art. Spożywcze, śpiwory, poduszki, ubrania itp. To powoduje, że miejsce w bagażniku które nagle się zwolniło można wykorzystać do przewożenia dodatkowych artykułów kempingowych.

Dobrze, jest miejsce do spania, mamy wyposażoną kuchnię, zorganizowany sanitariat ale co gdy będzie zimno lub zechcemy wyjechać w zimie? To też nie problem, każdy z producentów oferuje różne warianty ogrzewania od elektrycznego po gaz czy diesel.

Wniosek: czy przyczepy typu łza są tego warte?

Dla tych, którzy kochają przebywanie na świeżym powietrzu, ale chcą niektórych udogodnień z domu, idealnym wyborem może być właśnie mała przyczepa kempingowa teardrop. Są wygodniejsze niż spanie w namiocie i łatwiejsze w ustawieniu niż duży samochód kempingowy lub klasyczna przyczepa. Ponieważ ważą tak niewiele, można nimi łatwo manewrować w odległych, ciasnych miejscach, a większość pojazdów może je holować. Wiele modeli zapewnia też dużą dzielność w terenie, wysoki prześwit, terenowe opony, dlatego możesz je zabrać w miejsca niedostępne dla klasycznego caravaningu.

Krótko mówiąc, jeśli żyjesz aktywnie na świeżym powietrzu, będziesz jeszcze bardziej cieszyć się przygodami z przyczepą w kształcie łzy!

Komentarze do wpisu (4)

17 marca 2021

Mega super Campingi z

17 sierpnia 2021

Can I know the price for this model and prices for additional features ?

12 stycznia 2022

Wow, prezentuje się niesamowicie. Jedyna przyczepa, z jaką miałam styczność, to laweta do przewozu samochodów, którą kupiliśmy z mężem w http://wnpsuski.pl/przyczepy-lawety/. Prowadzenie samochodu z przyczepą nie sprawia mi tyle trudności co kiedyś, dlatego zastanawiam się nad kupnem przyczepy kempingowej. Na pewno zastanowię się nad taką jak w opisie.

28 czerwca 2022

Szanowni Panstwo. Interesuje mnie kupno przyczepy kempingowej typu ŁZA. Prosze o informacje, jakie koszta, gdzie mozna zobaczyc, czy jest mozliwosc wypozyczenia? Pozdrawiam Maria Malkuch-Felczak


 
Promocje
Rzutka ratunkowa 25m
Rzutka ratunkowa 25m
139,00 zł 129,00 zł
szt.
Deska SUP foil Falcon 5.10 Aztron pompowana
Deska SUP foil Falcon 5.10 Aztron pompowana
2 490,00 zł 2 205,00 zł
szt.
Deska SUP Meteor Lite 12.6 Aztron
Deska SUP Meteor Lite 12.6 Aztron
2 949,99 zł 2 507,00 zł
szt.
Deska WindSUP Soleil Extreme Aztron
Deska WindSUP Soleil Extreme Aztron
2 939,99 zł 2 499,00 zł
szt.
Deska WindSUP Soleil Aztron
Deska WindSUP Soleil Aztron
2 760,00 zł 2 345,00 zł
szt.
Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina
Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina
3 279,99 zł 2 900,00 zł
szt.
Pędnik 5.0 Aztron
Pędnik 5.0 Aztron
3 590,00 zł 3 051,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 12.6 S sport
Deska SUP Gladiator Origin 12.6 S sport
2 600,00 zł 2 149,00 zł
szt.
Deska SUP Meteor 14  Aztron
Deska SUP Meteor 14 Aztron
3 190,00 zł 2 711,00 zł
szt.
Deska SUP SUPERNOVA 11 AZTRON
Deska SUP SUPERNOVA 11 AZTRON
1 950,00 zł 1 487,00 zł
szt.
Deska SUP NOVA 10 AZTRON
Deska SUP NOVA 10 AZTRON
1 790,00 zł 1 292,00 zł
szt.
Kajak Aquatone Playtime 11.4 2022
Kajak Aquatone Playtime 11.4 2022
2 629,99 zł 2 104,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Siedzisko kajakowe SPINERA PERFORMANCE
Siedzisko kajakowe SPINERA PERFORMANCE
250,00 zł
szt.
Canoe Grabner Outside
Canoe Grabner Outside
13 550,00 zł
szt.
Canoe Grabner XR-Trekking
Canoe Grabner XR-Trekking
13 100,00 zł
szt.
Kajak 1-osobowy  Hybris 320 Spinera
Kajak 1-osobowy Hybris 320 Spinera
2 300,00 zł
szt.
Kajak 3-osobowy  Hybris 500 Spinera
Kajak 3-osobowy Hybris 500 Spinera
2 800,00 zł
szt.
Kajak 2-osobowy  Hybris 410 Spinera
Kajak 2-osobowy Hybris 410 Spinera
2 799,00 zł
szt.
Kajak Grabner Riverstar
Kajak Grabner Riverstar
20 800,00 zł
szt.
Kajak Grabner Hype
Kajak Grabner Hype
10 300,00 zł
szt.
Lodówka na deskę SUP - różne modele
Lodówka na deskę SUP - różne modele
155,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Rasta 12.0
Deska SUP Yolo Rasta 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Octoscuba 12.0
Deska SUP Yolo Octoscuba 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Fisher 12.6
Deska SUP Yolo Fisher 12.6
5 899,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo TR yacht 12.6
Deska SUP Yolo TR yacht 12.6
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Yacht 12.0
Deska SUP Yolo Yacht 12.0
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Dogwood Coastal 12.0
Deska SUP Yolo Dogwood Coastal 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Underwater Honu 10.6
Deska SUP Yolo Underwater Honu 10.6
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo TR yacht 14.0
Deska SUP Yolo TR yacht 14.0
5 599,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo SeeGlass 10.6
Deska SUP Yolo SeeGlass 10.6
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Dogwood 10.6
Deska SUP Yolo Dogwood 10.6
4 999,00 zł
szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl