Jesień – czas na biwak!

0
Jesień – czas na biwak!

Polska złota jesień nadeszła. Najpiękniejsza pora roku? Niektórzy uważają, że tak! Jest już chłodniej, czasami popada ale nadal możąna spędzić czas na łonie natury, aktywnie… Idealnie wpisują się tu wypady pod namiot. Minimalizm, jedność z naturą, ekologia… bez względu na to co jest dla nas ważne, warto wybrać się na jesienne biwakowanie.

Na jakie temperatury się przygotować? Ta, zwana “kalendarzową” (trwająca zwykle od 23 września do 22 grudnia), najczęściej różni się od “klimatycznej” (czyli okresu, gdy średnie dobowe temperatury powietrza kształtują się w przedziale od 5 do 15 °C). W przypadku gór pory roku potrafią się jeszcze bardziej “rozjechać”, niż ma to miejsce na nizinach. W naszych Tatrach często klimatyczna jesień ustępuje pola klimatycznej zimie już w połowie października.

  • Najważniejsza jest dobra izolacja od podłoża. Biorąc dodatkową warstwę izolacyjną i umieszczając ją pomiędzy swoim ciałem a matą można sprawić, że będzie to różnica pomiędzy bardzo zimną a przyjemną nocą. Odpowiednia do tego może być na przykład warstwa filcu, a w ostateczności sprawdzi się nawet plastikowa płachta.

 

  • Pożywny posiłek przed snem zapewni regenerację i rozgrzeje podczas chłodniejszych nocy. Nie zapomnij również o uzupełnianiu płynów.

 

  • Przemyśl dobrze miejsce rozbicia namiotu. Ustawiony na środku równiny lub pola będzie wyeksponowany na wiatr i deszcz. Sprawi to, że będzie jeszcze zimniej, niż jest w rzeczywistości. To może zakłócić Twój sen. Z drugiej strony, ustawienie namiotu w miejscu, w którym będzie on dość wcześnie wystawiony na działanie promieni słonecznych, może pomóc w szybszym ogrzaniu się rano

 

  • Bez względu na wszystko, kieruj się zasadą LNT (z ang. leave no trace – nie zostawiaj śladów). Zostaw swoje miejsce biwakowania dokładnie takim, jakim je zastałeś. To pozwoli utrzymać minimalny wpływ na środowisko naturalne.

 

ROZBIJANIE NAMIOTU – 12 PORAD BIWAKOWICZA

Kluczem do wyspania się po trudach szlaku jest odpowiednie rozbicie namiotu. Niby nie jest to nic trudnego, ale popełnienie błędu może kosztować nas zarwaną noc i spowodować spore nieprzyjemności – zwłaszcza, jeśli nie mamy w tej materii zbyt dużego doświadczenia.

  1. Szukajmy więc w miarę płaskiego, osłoniętego od wiatru miejsca.
  2. Gdy wędrujemy latem, dobrze jest rozbić namiot tak, by rano znalazł się w cieniu, dzięki czemu się nie nagrzeje i nie będziemy musieli z niego uciekać chwilę po tym, jak wstanie słońce. Gdy wędrujemy wiosną, jesienią i zimą, ustawiamy się tak, by złapać trochę ciepła z rana.
  3. Jeśli chcemy spędzić noc na przełęczy, która gwarantuje niezapomniane widoki, musimy brać pod uwagę silny wiatr, dlatego też niezbędny będzie bardzo stabilny i solidny namiot.
  4. Najwygodniej śpi się jednak na granicy lasu, gdzie będziemy mniej widoczni, a także unikniemy porannej rosy i silnego wiatru. W lesie warto zwrócić uwagę na otoczenie i sprawdzić, czy nad nami nie ma suchych gałęzi, a obok spróchniałych drzew – w razie wiatru może wtedy zrobić się niebezpiecznie.
  5. Bierzmy pod uwagę bliskość wody – z jednej strony, za blisko może być niewygodnie, ponieważ od strumyków będzie ciągnęło chłodem, a w lesie przy stawkach, jeziorkach i oczkach wodnych będzie dużo więcej komarów. Z drugiej strony, jednak warto nie oddalać się zbytnio od źródeł wody, ponieważ często nie jesteśmy w stanie zabrać ze sobą całego zapasu płynów i musimy mieć miejsce, by je uzupełnić.
  6. Nie rozbijajmy się w dołku, ponieważ jak popada, obudzimy się w sporej kałuży.
  7. Gdy już znajdziemy miejsce idealne, oczyśćmy podłoże z nadmiaru kamyków i patyków. Nie robimy tego w trosce o podłogę, ponieważ trudno jest ją rozerwać, ale w trosce o naszą wygodę.
  8. Ustawmy namiot tak, by wiatr nie wiał nam w wejście, ani w żadną dużą pionową ścianę, najlepiej, by pęd powietrza rozbijał się po ściętej krawędzi tropiku.
  9. Dobrze naciągnijmy tropik, by nie stykał się z powłoką sypialni – to skuteczna ochrona przed deszczem na biwaku. Przy naciąganiu tropiku warto też zwrócić uwagę, by jego krawędzie znajdowały się trochę nad ziemią – poprawi to wentylację namiotu podczas biwaku i pozwoli na częściowe odprowadzenie wilgoci.
  10. Wieczorem, nawet jak będzie zimno, otwórzmy wywietrzniki, żeby uniknąć nadmiernego gromadzenia się pary wodnej na suficie.
  11. W razie noclegów poza polem namiotowym, należy uważać na dzikie zwierzęta i nie zostawiać rozrzuconych resztek jedzenia. Dobrą praktyką jest owinięcie plecaka z zapasami w pokrowiec przeciwdeszczowy i zostawienie go kilkadziesiąt metrów za obozowiskiem, żeby nie ściągnąć do siebie nieproszonych gości.
  12. Unikajmy też ludzi, wprawdzie nieprzyjemne sytuacje prawie się nie zdarzają, ale na wszelki wypadek lepiej nie rozbijać się zbyt blisko szlaku i w bardzo odsłoniętym miejscu.

 

Wielu komplikacji unikniemy decydując się na namiot dachowy.

 

Kuchenka turystyczna

Ciepły posiłek czy gorąca herbata to najlepszy sposób by się rozgrzać po wędrówce lub w chłodny poranek. Dlatego też turystyczna kuchenka, na której będzie mógł coś takiego przygotować to niezbędne wyposażenie na jesiennym wyjeździe. Największą popularnością cieszą się kuchenki na gaz propan-butan, których pojemniki można dostać w różnych rozmiarach. Są dostępne w ofercie również kuchenki na paliwo ciekłe, przede wszystkim wykorzystujących benzynę, cz też paliwo stałe na kostki heksymetylotetraminy. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak najłatwiejsze w obsłudze są kuchenki gazowe. Jeśli masz dostęp do prądu warto mieć czajnik by szybko i wygodnie przygotować np. gorącą herbatę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj 

Kawiarka lub samochodowy ekspres do kawy

Gorąca kawa potrafi postawić na nogi nawet w najbardziej ponury i chłodny poranek. Dlatego praktyczna kawiarka, którą możesz ustawić na kuchence turystycznej i w której przygotujesz prawdziwe włoskie espresso to niezastąpiony element wyposażenie każdego prawdziwego, miłośnika kawy. Jeśli na wypad pod namiot wybrałeś się samochodem możesz również kupić samochodowy ekspres do kawy. Jest to nieduży urządzenie, który podłączasz do zasilania samochodowego i w ciągu kilku minut możesz się cieszyć dobrze zaparzoną, gorącą kawą. Sprawdzi się nie tylko pod namiotem, lecz również podczas podróży.

Lampy biwakowe

Trzeba pamiętać, że jesienią dni są znacznie krótsze dlatego też należy się również zaopatrzyć w źródło światła. W szerokiej ofercie sprzętu kempingowego i biwakowego znajdziesz różne modele tego typu lamp zasilanych na kilka różnych sposobów:

- lampy na baterie – najtańsze, doskonale się sprawdzą na krótkie wypady, trzeba jednak pamiętać o zapasowych bateriach na wymianę,
- lampy akumulatorowe – działają dłużej niż modele na baterie, doskonałym rozwiązaniem jeśli wybierasz się na kemping samochodem, są lampy z możliwością doładowania w samochodzie;
- lampy na gaz – są niezależne od jakiekolwiek źródła energii, jednak należy mieć przy sobie zapasowy pojemnik z gazem, doskonale się sprawdzą jeśli wybieramy się w tereny oddalone od siedzib ludzkich,
- lampy solarne – w nocy świecą w dzień ładują się dzięki promieniom słonecznym, jednak w bardziej pochmurne dni takie rozwiązanie może się nie sprawdzić.

Wybierając lampę turystyczną należy sprawdzić takie parametry jak jakość emitowanego światła, wodoszczelność, moc czy długość działania.

Z tak przygotowanym ekwipunkiem spędzisz niezapomniany biwak niezależnie od warunków pogodowych.

 

MIEJSCE POD NAMIOT NA BIWAK – ORGANIZACJA PRZESTRZENI I PRZYGOTOWANIA POD OGNISKO

Jeśli chcemy rozpalić ognisko w obrębie swojego obozowiska, musimy rozsądnie zaplanować miejsce, w którym je przygotujemy. Oczywiście, jedzenie możemy przygotowywać na turystycznych palnikach gazowych, ale niepowtarzalny klimat, smak pieczonego posiłku i ciepło bijące od ognia to komfort, którey czasem ciężko sobie odmówić.

Wprawdzie współcześnie produkowane namioty nie są łatwopalne, ale są za to stworzone z topliwych włókien syntetycznych, dlatego też należy pamiętać, by miejsce pod ognisko przygotowywać zawsze w bezpiecznej odległości od namiotu, której nie są w stanie pokonać wyskakujące iskry. Jeszcze przed rozpaleniem ognia, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć palenisko i obłożyć je kamieniami lub umieścić je w wykopanym wcześniej dołku. Warto też utrzymać dystans od suchego drewna, by mieć pewność, że ogień się nie rozprzestrzeni.

 

Biwak z dziećmi? Czy to możliwe?

Biwak z dziećmi doskonale uda się również jesienią – aczkolwiek oczywiście wtedy, gdy odpowiednio się do niego przygotujemy. W myśl zasady, iż nie ma złej pogody tylko złe ubranie, wystarczy zabrać odpowiednie rzeczy i niezbędne sprzęty – i biwak za miastem uda się znakomicie. Jak zatem zabrać się za przygotowania? Co warto zabrać, a co będzie zbędne? Kilka podstawowych informacji i porad nie zaszkodzi.

Dobrze wybierz miejsce
Jeżeli biwak ma być przede wszystkim atrakcją dla dzieci, warto zabrać je tam, gdzie rzeczywiście chciałyby pojechać. W zależności od wieku i predyspozycji maluchów, trzeba także zaplanować dobrze długość takiego biwakowania. Rozważywszy wszystkie opcje, można zabrać się za przygotowania właściwe.

Zrób listę
Wyjazd z dziećmi różni się znacznie od wyprawy dorosłych. Kiedy już rozbijemy namiot, rozpalimy ognisko, wejdziemy pod śpiwory – nie będzie czasu ani możliwości żeby szukać galerii handlowej żeby uzupełnić zapasy. Cała frajda na biwaku płynie wszak z tego oddalenia, z dystansu jaki dzieli nas od cywilizacji. Lista niezbędnych rzeczy to absolutna podstawa. Check-lista pozwoli zabrać wszystko.

Co trzeba zabrać koniecznie?
Na biwak z dziećmi, poza namiotem i śpiworami, koniecznie trzeba zabrać ze sobą apteczkę. Niedużą, wystarczy kilka podstawowych rzeczy. Plastry, gaziki, bandaż elastyczny, wodę utlenioną. Jakieś środki przeciwbólowe, nożyczki, coś od gorączki. Absolutne minimum. Co do ubrań, z pewnością nie obędzie się bez bielizny termoaktywnej i odzieży wodoodpornej (softshell, wiatrówka). Poza tym – oczywiście jak najmniej. Jadąc z dziećmi należy oczywiście zapewnić im odpowiednią temperaturę – a zatem odzież zależy w znacznym stopniu od prognozowanych warunków atmosferycznych. Koniecznie należy spakować także tak zwany zestaw survivalowy – nóż lub scyzoryk, zapałki lub zapalniczka, igła i nici, latarka, power bank. Kuchenka turystyczna będzie z pewnością bardzo pomocna.

Co można zabrać dodatkowo?
Miłośnicy gadżetów mogą zaopatrzyć się w latarki czołowe – przydadzą się podczas wypraw po zmroku. Jeżeli jest takie życzenie, na pewno przyjemnym atrybutem przy ognisku będą kubki termiczne, utrzymujące temperaturę kawy, herbaty lub soku z malin nawet przez kilka godzin. Pomimo, iż obecnie zarówno smartfony jak i przenośne nawigacje zupełnie wystarczają do określenia położenia lub zaplanowania trasy, niektórzy fani totalnego powrotu do korzeni na biwak zabierają ze sobą kompas. Z pewnością umiejętność posługiwania się nim, przekazana dzieciom, będzie ciekawostką sprzed lat – wydaje się jednak że umiejętność ta nie jest już dziś zupełnie niezbędna.

Komentarze do wpisu (0)


 
Promocje
Deska SUP Moai Touring 12.6
Deska SUP Moai Touring 12.6

2 388,00 zł

Cena regularna: 2 999,99 zł

Najniższa cena: 2 548,00 zł
szt.
Wiosło Starboard Enduro Tiki Blue 2 L
Wiosło Starboard Enduro Tiki Blue 2 L

930,00 zł

Cena regularna: 1 099,00 zł

Najniższa cena: 1 099,00 zł
szt.
Wiosło Starboard Enduro Balsa 2HYB S35 L
Wiosło Starboard Enduro Balsa 2HYB S35 L

1 050,00 zł

Cena regularna: 1 259,00 zł

Najniższa cena: 1 259,00 zł
szt.
Wiosło Starboard Lima Tufskin 4HYB S35 M
Wiosło Starboard Lima Tufskin 4HYB S35 M

577,00 zł

Cena regularna: 679,00 zł

Najniższa cena: 679,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.8
Deska SUP Gladiator Pro 10.8

2 189,00 zł

Cena regularna: 3 100,00 zł

Najniższa cena: 1 953,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin Combo 10.8 SC
Deska SUP Gladiator Origin Combo 10.8 SC

1 989,00 zł

Cena regularna: 2 499,99 zł

Najniższa cena: 2 499,99 zł
Deska SUP Gladiator Origin 10.8
Deska SUP Gladiator Origin 10.8

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 1 645,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.4
Deska SUP Gladiator Origin 10.4

1 889,00 zł

Cena regularna: 2 300,00 zł

Najniższa cena: 1 533,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 350,00 zł

Najniższa cena: 1 575,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

1 989,00 zł

Cena regularna: 2 249,98 zł

Najniższa cena: 1 673,00 zł
szt.
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup

1 688,00 zł

Cena regularna: 2 500,00 zł

Najniższa cena: 1 699,00 zł
szt.
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

2 239,00 zł

Cena regularna: 2 799,99 zł

Najniższa cena: 2 378,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Zestaw STX WS 280 + paleta + pędnik składany Evolve 6m2
Zestaw STX WS 280 + paleta + pędnik składany Evolve 6m2

6 569,00 zł

Cena regularna: 8 126,00 zł

Najniższa cena: 8 126,00 zł
szt.
Petzl latarka czołowa IKO  CORE 5000lm
Petzl latarka czołowa IKO CORE 5000lm

485,00 zł

szt.
Petzl latarka czołowa IKO 350lm
Petzl latarka czołowa IKO 350lm

379,00 zł

szt.
SWIZA scyzoryk D03 LIVOR BLUE 95 mm
SWIZA scyzoryk D03 LIVOR BLUE 95 mm

175,00 zł

szt.
SWIZA scyzoryk D03 MOSS GREEN 95 mm
SWIZA scyzoryk D03 MOSS GREEN 95 mm

175,00 zł

szt.
SWIZA scyzoryk D04 BLUE 95 mm
SWIZA scyzoryk D04 BLUE 95 mm

160,00 zł

szt.
SWIZA scyzoryk D05 RED 95 mm
SWIZA scyzoryk D05 RED 95 mm

205,00 zł

szt.
Leatherman multitool WINGMAN + kabura
Leatherman multitool WINGMAN + kabura

349,00 zł

szt.
Leatherman multitool REV
Leatherman multitool REV

249,00 zł

szt.
Olight Lampa Swivel Black - 400lm
Olight Lampa Swivel Black - 400lm

199,00 zł

szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl