Jak zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu?

0
Jak zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu?

Jak zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu na przykładzie produktów Goal Zero.

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że kwestia dostawy energii elektrycznej do naszych domów jeszcze nigdy nie była tak zagrożona jak to jest obecnie.

Ograniczony dostęp do węgla, który jest nadal podstawowym surowcem niezbędnym do funkcjonowania elektrowni w Polsce spowodował, że ceny jakie płacimy są bardzo wysokie.

To jednak nie wszystko, coraz częściej mówi się o przerwach w dostawie prądu oraz konieczności jego oszczędzania. Dlatego taką popularnością od wielu lat cieszy się fotowoltaika, która w znaczącym stopniu wpływa na ograniczenie jego zużycia, a co za tym idzie przekłada się na realne oszczędności.

Najczęściej spotykanym i wybieranym rodzajem instalacji fotowoltaicznej jest instalacja sieciowa.

W skrócie oznacza to, że panele fotowoltaiczne, falownik działają w połączeniu do naszej sieci energetycznej. Wyprodukowany w ten sposób prąd nie jest magazynowany a przesyłany bezpośrednio do naszych urządzeń a naddatek "odsprzedawany" do zakładu energetycznego. W związku z tym latem mamy nadwyżkę produkcji którą odbieramy zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze. Niestety nie odbywa się to w proporcji 1:1, tylko sposób ustalony przez ustawodawcę - co jest największym minusem tego rozwiązania.

 

Drugim rodzajem jest instalacja autonomiczna, gdzie poza panelami i falownikiem dochodzą jeszcze akumulatory magazynujące energię.

W przypadku takiego rozwiązania w całości uniezależniamy się od dostawcy energi. Mówiąc prosto mamy tyle prądu ile zdołamy wyprodukować i co najważniejsze zmagazynować. Dlatego konieczność posiadania rozbudowanego systemu baterii w znaczący sposób podnosi koszt całej inwestycji oraz wymaga dodatkowej przestrzeni do składowania naszego banku energii.

 

W tym miejscu dochodzimy do sedna - czyli jak zabezpieczyć na wypadek blackout'u czy też przerw w dostawie prądu? Instalacja autonomiczna to najlepsza z możliwości. Aby była skuteczna nie musi być wcale bardzo rozbudowana i kosztowna a co więcej jesteśmy ją w stanie stworzyć sami, bez konieczności angażowania firm instalacyjnych.

Z pomocą przychodzi nam amerykańska firma Goal Zero ze swoimi produktami - panelami oraz generatorami solarnymi.

 

Wyobraźmy sobie, że pracujemy zdalnie, prowadzimy małą firmę lub jesteśmy freelancerami a do naszej pracy niezbędny jest nam komputer + router z dostępem do sieci. Brak prądu poważnie ograniczy naszą możliwość pracy lub zupełnie ją uniemożliwi. To tylko jedna z grup osób dla których Goal Zero stworzył swój generator solarny Yeti. Wystarczy urządzenie Yeti 200X lub Yeti 500X - do tego panel solarny o mocy 50W lub 100W i możemy sobie zapewnić możliwość nieprzerwanego funkcjonowania w pełni autonomicznie. Co więcej urządzenia te są na tyle małe, że zabierzemy je ze sobą w teren - do samochodu, kampera czy też na jacht.

Jeżeli np. prowadzimy mały punkt gastronomiczny i najważniejszymi dla nas urządzeniami są zamrażarki i lodówki - w tym wypadku możemy również skorzystać z większych generatorów - modeli Yeti - 1500 - 3000X praz rozszerzenia o dodatkowe zewnętrzne akumulatory magazynujące energię.

 

Czym zatem jest generator solarny Goal Zero Yeti?

Jest to swego rodzaju kombajn, power bank o dużej pojemności połączony z przetwornicą 12V - 230V oraz gniazdami ładowania zewnętrznego - np. z paneli solarnych. To właśnie zainstalowana wewnątrz przetwornica umożliwia nam podpięcie urządzeń codzinnego użytku jak chociażby komputery, elektronika, ładowarki, sprzęty AGD. Od modelu Yeti zależy moc tej przetwornicy. Mniejsze generatory jak Yeti 200X czy Yeti 500X posiadają odpowiednio 120W i 300W mocy co wystarcza bez problemowo na zasilenie laptopa, toutera, drukarki czy ładowarek telefonów. Natomiast duże  modele 1500X do 6000X mają zintegrowane przetwornice o mocy ciągłej 2000W.  Jest to tzw. czysty sinus - czyli dokładnie taki sam prąd jaki płynie w naszym gniazdkach.

Przykład zastosowania generatora Goal Zero Yeti jako awaryjny system ładowania urządzeń elektronicznych oraz zasilania sprzętu komputerowego:

Goal Zero Yeti 400 z podłączonymi ładowarkami 

Jak widzimy na załączonym zdjęciu generator Yeti od Goal Zero ładuje w tym samym czasie trzy urządzenia z portów USB oraz ładowarkę baterii z portu 230V.

Zużywa na to 20Watt, a ładowanie z panela solarnego (100W) daje w tym momencie 41Watt, dzięki czemu zapas energii zostaje zmagazynowany we wbudowanym akumulatorze. To co wyróżnia produkty Goal Zero to zasada działania Plug & Play, dzięki czemu nie jest potrzebna wiedza z zakresu elektryki to prawidłowego podłączenia nawet bardzo rozbudowanych systemów.

Kolejną najważniejszą cechą tych urządzeń jest wysoki poziom bezpieczeństwa jaki zapewniają. Kable o dużym przekroju, system sterowania ogniwami BSM jest wbudowany w baterii litowej. Pozwala to na zoptymalizowanie ładowania. Widoczny na zdjęciu generator solarny Yeti 400 najlepiej współgra z panelem solarnym Boulder o mocy 100W, zapewniając w słoneczny dzień naładowanie w przeciągu 6-8godzin.

 

Wykorzystania rozbudowanego systemu Goal Zero do zapewnienia całkowitego zasilania w obiekcie.

Na przykładzie naszego showroomu chcielibyśmy pokazać jak w prosty sposób można zapewnić pełną autonomię, niezależność energetyczną. System energii składa się z generatora energii Yeti 1000 rozbudowanego z pomocą moduły Yeti Link o 4 dodatkowe baterie oraz wysokiej jakości kontroler ładowania MPPT Victron Energy, który zapewnia optymalizację procesu ładowania nawet w pochmurny dzień. Całość uzupełniają panele solarne Goal Zero Boulder o mocy 350W.

Nie jest to duża pomoc ogniw biorąc pod uwagę, że jeden panel montowany w insatalcji fotowoltaicznej sieciowej to 360W-400W. W naszym wypadku w zupełności wystarcza, co więcej zapewnia nadprodukcję wiosną i latem. Instalacja w cyklu 24/7 zapewnia prąd do urządzeń monitoringu, sieci internetowej, oświetlenia jak również w miarę potrzeby  ogrzewania i klimatyzacji.

Shworoom Activegames.pl wnętrze i zasilanie Goal Zero

Panele solarne rozłożone koło kampera Goal Zero

Generator solarny jest najlepszą alternatywą dla agregatu prądotwórczego spalinowego, ponieważ agregat poza kosztem zakupu generuje stałe koszty w postacie paliwa do jego zasilania. Przy obecnych wysokich cenach na stacjach okaże się znacznie kosztowniejsze w perspektywie czasu.

Istnieje również możliwość podłączenia systemu zasilania Goal Zero jako zasilania awaryjnego do istniejącej sieci elektrycznej w budynku.

W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc uprawnionego elektryka do ostatecznego połączenia dwóch sieci razem.

Podłączenie do sieci akumulatorów Goal Zero

Włączenie zasilania awaryjnego Goal Zero w domu

Mobilność i uniwersalne zastosowanie produktów Goal Zero.

Urządzenia o których mowa typu generator słoneczny, to produkt często wybierany przez osoby podróżujące - vanliferów, podróżników, freelancerów - które potrzebują stałego dostępu do energii elektrycznej. Najlepiej w jednym urządzeniu, bez konieczności instalacji regulatora solarnego, akumulatora, przetwornicy, systemu monitorującego i zabezpieczającego pracę oraz paneli. Tutaj mamy jedynie generator oraz panel lub kilka paneli.

Właśnie dla takich osób powstała linia paneli solarnych Nomad - składane, lekkie, idealne do szybkiego rozłożenia praktycznie w każdym miejscu - w obozowisku przy namiocie, na dachu samochodu czy też na łodzi.

Generator Yeti Goal Zero na kempingu obok przyczepy

Vanlife z rozłożonymi panelami solarnymi i generatorem Yeti

Obecnie mamy olbrzymie możliwości jeżeli chodzi o pracę zdalną a pojęcie cyfrowy nomad zagościło na dobre w naszym słowniku. Dlatego możliwości jakie dają produkty Goal Zero są oczywiste. Pracując w mieście czy też studiując coraz trudniej jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez powerbanku, który zasila wyłącznie nasz telefon. Dlatego gdy naszymi narzędziami pracy są aparat fotograficzny, dron, kamera czy jakikolwiek inny sprzęt elektroniczny, a nie mamy możliwości dostępu do gniazdka elektrycznego ponieważ jesteśmy w górach w lesie, czy na morzu, nasz powerbank musi nam zapewnić niezależność. 

Ustawienie paneli składanych Nomad Goal Zero

Dlatego rozwiązania jakie oferuje Goal Zero to nie tylko nasze zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej.

To poszerzenie granic naszych możliwości - zawodowych, poznawczych, naszego komfortu, bezpieczeństwa oraz pełnej niezależności.

Wszystko to w sposób przyjazny środowisku, wykorzystując wyłącznie naturalne zasoby jakimi jest światło słoneczne.

Sztywne panele solarne Goal Zero ustawione na plaży obok kampera 

Biwak w lesie z namiotem dachowym i panelami Goal Zero

Podsumowanie korzyści jakie daje generator solarny Goal Zero oraz panele fotowoltaiczne:

 • bezpieczeństwo
 • bezobsługowa praca
 • zerowe koszty eksploatacji
 • dostęp do energii wszędzie tam gdzie go potrzebujemy
 • łatwość instalacji plug & play
 • samowystarczalność
 • ekologiczne zasilanie
 • bezgłośna i bezwonna praca
 • możliwość rozbudowy

 

Generator Yeti Goal Zero na pace pickupa.

Baner z nagrodą Laur Konsumenta 2022 dla Yeti Goal Zero

Komentarze do wpisu (0)


 
Promocje
Rzutka ratunkowa 25m
Rzutka ratunkowa 25m
139,00 zł 129,00 zł
szt.
Deska SUP foil Falcon 5.10 Aztron pompowana
Deska SUP foil Falcon 5.10 Aztron pompowana
2 490,00 zł 2 205,00 zł
szt.
Deska SUP Meteor Lite 12.6 Aztron
Deska SUP Meteor Lite 12.6 Aztron
2 949,99 zł 2 507,00 zł
szt.
Deska WindSUP Soleil Extreme Aztron
Deska WindSUP Soleil Extreme Aztron
2 939,99 zł 2 499,00 zł
szt.
Deska WindSUP Soleil Aztron
Deska WindSUP Soleil Aztron
2 760,00 zł 2 345,00 zł
szt.
Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina
Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina
3 279,99 zł 2 900,00 zł
szt.
Pędnik 5.0 Aztron
Pędnik 5.0 Aztron
3 590,00 zł 3 051,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 12.6 S sport
Deska SUP Gladiator Origin 12.6 S sport
2 600,00 zł 2 149,00 zł
szt.
Deska SUP Meteor 14 Aztron
Deska SUP Meteor 14 Aztron
3 190,00 zł 2 711,00 zł
szt.
Deska SUP SUPERNOVA 11 AZTRON
Deska SUP SUPERNOVA 11 AZTRON
1 950,00 zł 1 487,00 zł
szt.
Deska SUP NOVA 10 AZTRON
Deska SUP NOVA 10 AZTRON
1 790,00 zł 1 292,00 zł
szt.
Kajak Aquatone Playtime 11.4 2022
Kajak Aquatone Playtime 11.4 2022
2 629,99 zł 2 104,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Siedzisko kajakowe SPINERA PERFORMANCE
Siedzisko kajakowe SPINERA PERFORMANCE
250,00 zł
szt.
Canoe Grabner Outside
Canoe Grabner Outside
13 550,00 zł
szt.
Canoe Grabner XR-Trekking
Canoe Grabner XR-Trekking
13 100,00 zł
szt.
Kajak 1-osobowy Hybris 320 Spinera
Kajak 1-osobowy Hybris 320 Spinera
2 300,00 zł
szt.
Kajak 3-osobowy Hybris 500 Spinera
Kajak 3-osobowy Hybris 500 Spinera
2 800,00 zł
szt.
Kajak 2-osobowy Hybris 410 Spinera
Kajak 2-osobowy Hybris 410 Spinera
2 799,00 zł
szt.
Kajak Grabner Riverstar
Kajak Grabner Riverstar
20 800,00 zł
szt.
Kajak Grabner Hype
Kajak Grabner Hype
10 300,00 zł
szt.
Lodówka na deskę SUP - różne modele
Lodówka na deskę SUP - różne modele
155,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Rasta 12.0
Deska SUP Yolo Rasta 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Octoscuba 12.0
Deska SUP Yolo Octoscuba 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Fisher 12.6
Deska SUP Yolo Fisher 12.6
5 899,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo TR yacht 12.6
Deska SUP Yolo TR yacht 12.6
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Yacht 12.0
Deska SUP Yolo Yacht 12.0
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Dogwood Coastal 12.0
Deska SUP Yolo Dogwood Coastal 12.0
5 199,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Underwater Honu 10.6
Deska SUP Yolo Underwater Honu 10.6
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo TR yacht 14.0
Deska SUP Yolo TR yacht 14.0
5 599,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo SeeGlass 10.6
Deska SUP Yolo SeeGlass 10.6
4 999,00 zł
szt.
Deska SUP Yolo Dogwood 10.6
Deska SUP Yolo Dogwood 10.6
4 999,00 zł
szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl