Joga w domu, na tarasie, na balkonie

0
Joga w domu, na tarasie, na balkonie

Praktykowanie jogi... co to właśicie oznacza? Dlaczego mówi się "praktukuj jogę" a nie ćwiczę... robie... To niuans po którym można rozpoznać czy osoba jest świadoma, czy traktuje temat na poważnie czy tylko chodzi na zajęcia albo rozciąga się żeby kości nie bolały... ;)

Zdradzę wam poniżej tą wiedzę dla wtajemniczonych :)

Żeby stworzyć prawdziwą praktykę jogi, wcale nie musimy osiągnąć perfekcji w wykonywaniu asan. Ponieważ praca jogi powstaje nie w fizycznym osiągnięciu postawy, ale w zrozumieniu samego siebie, swojej jaźni poprzez obserwację naszego związku z postawami.

Joga to przede wszystkim jeden z systemów filozofii indyjskiej a dla ludzi Zachodu jest ona sposobem na utrzymanie równowagi w życiu. To ćwiczenia zarówno dla ducha, bo pozwala się wyciszyć i ze spokojem podejść do wyzwań codzienności, jak i ciała, ponieważ dzięki praktyce jogi stajemy się silniejsi i bardziej wytrzymali.

Po czym możesz poznać, że joga zmienia Twoje życie?

  • Nie nudzisz się w asanach i czerpiesz coraz więcej radości z sesji  Wręcz przeciwnie, zaczynasz zauważać, że dopiero po dłuższym czasie pozycja zaczyna się zmieniać, pracować.  W cichej obserwacji dostrzegasz subtelne poruszenia w ciele i w umyśle.
  • Zauważasz wpływ poszczególnych asan na ciało. Czujesz, kiedy potrzebne są wyciszające skłony, kiedy energetyzujące mostki. Czujesz, kiedy Twoje „nie chce mi się” pochodzi z umysłu, a kiedy ciało prosi „daj mi odpocząć, zaopiekuj się mną”
  • Na macie z nikim nie konkurujesz i nie rywalizujesz. Nie interesuje Ciebie, czy sąsiad dotyka głową do kolana. Nie oceniasz siebie, ani nikogo innego. Rozumiesz, że jeśli jesteś w swojej praktyce uczciwy i uważny- jest ona na ten moment doskonała.
  • Rozumiesz, że codziennie jesteś inny, Twoje ciało jest inne i ma inne potrzeby. Szanujesz jego gorsze dni i wykorzystujesz te, kiedy masz więcej energii. Czasami odpuszczenie sesji i sen jest dużo bardziej potrzebne, niż 108 powitań słońca.
  • Nie krzywdzisz się.  Mamy różną budowę ciała, swoje kontuzje i traumy w nim zapisane. Akceptujesz, że pewne pozycje mogą pozostać poza Twoim zasięgiem. Nie robisz ich brutalnie i na siłę.
  • Zaczynasz akceptować swoje ciało i siebie właśnie takie, jakie jest. Uczysz się troszczyć o siebie, jak o najukochańszą osobę w swoim życiu
  • Nie opuszczasz savasany. Relaksacja na koniec sesji to najważniejszy element integrujący pracę wykonaną na macie i uspokajający układ nerwowy.
  • Jesteś w stałym kontakcie ze swoim oddechem. Wiesz, że kiedy on znika, to czas zmienić sposób wykonywania pozycji.
  • Uważność ciała towarzyszy Ci już cały czas. Siedząc w pracy prostujesz kręgosłup i rotujesz barki  Podnosząc coś ciężkiego zwracasz uwagę na pracę nóg i brzucha. Chodząc- unosisz mostek i patrzysz przed siebie, nie w ziemię. Wszystko, co robisz staje się bardziej uważne i świadome.
  • Dostrzegasz inteligencję Twojego ciała. Zauważasz, że dociśnięcie małego palca u stopy zmienia to, jak ustawia się Twoja miednica. Każda wielka zmiana miała gdzieś najmniejszy początek.
  • Rozumiesz, że pewne sekwencje mają określoną kolejność i układ, aby przynieść jak najwięcej korzyści. Ufasz nauczycielowi. Nie robisz pozycji „po swojemu” i nie sięgasz głową do podłogi, jeśli nauczyciel mówi, że dla Ciebie lepiej będzie ją położyć na krześle.
  • Odkrywasz, że dojrzała praktyka nie polega na uciecze w jogę lecz na zabraniu jogi do codzienności. Uważności i obserwacji poza matą. W trudnych chwilach nie dajesz się wkręcać w wycieczki Twojego umysłu, tylko wracasz do oddechu i obecności. Łatwiej opanowujesz emocje i mniej przywiązujesz się do materialnych aspektów życia. Umysł staje się bardziej stabilny a ciało- pewniej stoi na ziemi.
  • Jesteś lepszym człowiekiem Szanujesz inne istoty, przyrodę i czujesz, że wszystko co robisz w życiu- wróci do Ciebie. (Źródło: streso-terapia.p)

Joga to nie tylko ćwiczenia – to sposób patrzenia na świat, postrzegania i reagowania z ogromnym dystansem do otaczającej rzeczywistości. Joga uczy spokoju, pokory, konsekwencji i dalekowzroczności. Dodatkowo, podobnie jak sztuki walki (nie mylić ze sportami walki!), to wspólna podróż ucznia i mistrza. Joga z podręcznika lub kursu video to już nie joga. To trochę tak jak biegać całe życie po bieżni mechanicznej, a biegać na powietrzu po lesie, górach czy nawet asfalcie. Dodatkowo dochodzą tu bardzo ważne aspekty techniczne ćwiczeń. Źle wykonywane asany – czyli pozycje w jodze – oznaczają brak właściwego efektu, a czasem nawet mogą prowadzić do kontuzji.

Joga to styl życia

Jogę zaczynają praktykować albo ci, których życie jest odzwierciedleniem cech i wartości powszechnie z nią kojarzonych albo ci, którzy chcieliby coś zmienić w swoim świecie. W tym drugim przypadku początkom znajomości z jogą często towarzyszą zmiany w sposobie zachowania, codziennym stylu życia, diecie i innych obszarach. Joga to nic innego jak poszukiwanie, dążenie do głębokiej harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. W praktyce te poszukiwania mają nieco szerszy zakres i charakter. Co jemy, co czytamy, czym się zajmujemy – nagle wszystko zaczyna mieć znaczenie. Niejednokrotnie w ludziach zaczynających praktykować jogę z czasem zachodzą duże, a nawet bardzo duże zmiany.

Joga to nie rywalizacja

Podczas ćwiczeń jogi nie ścigasz się, nie siłujesz ani nie porównujesz wyników. Jej praktyka to Twój własny, indywidualny progres, podróż w głąb siebie i doskonalenie ciała. Choć zwłaszcza na początku wiele osób nie może powstrzymać się od porównywania siebie do innych czy zwracania uwagi na strój, matę i inne nieistotne detale. Z czasem jednak uczymy się tego, że choć na zajęcia przychodzi wiele osób, to w ich trakcie każdy jest tylko ze sobą. Pomocą i wskazówkami służy nauczyciel, a innym pozwalamy w spokoju podróżować w głąb ich samych. Podobnie jest również po zajęciach. Osoby wychodzące z jogi są dużo spokojniejsze i stonowane również poza salą.

Joga to szacunek

Joga to poszanowanie dla siebie, innych, przestrzeni, całego otaczającego nas świata. A to oznacza również respektowanie wszelkich granic, a więc również tych własnych możliwości. O ile w sporcie chodzi o to, by te granice pchać, przesuwać, wychodzić ze strefy komfortu, o tyle w przypadku jogi jest trochę inaczej. Dzięki jej praktykowaniu ciało staje się bardziej elastyczne, ale tu raczej chodzi o podejście. W treningu sportowym mówi się, że „nie ma nie mogę”. W jodze dopasowujemy ćwiczenia do samopoczucia, stanu zdrowia itd.

Joga to ćwiczenia

Zajęcia jogi to przestrzeń, która należy do nauczyciela i ucznia. I niezależnie od tego, czy są to zajęcia grupowe, czy indywidualne, to wymagają tej przestrzeni – dosłownie i w przenośni. W przypadku praktyki grupowej ważne jest, by każdy miał dostatecznie dużo miejsca dla siebie, by w trakcie wchodzenia w kolejne pozycje nie przeszkadzać sobie, móc skupić się na technice i oddechu. W przypadku zajęć indywidualnych, zarówno tych z nauczycielem, jak i samodzielnych, ważne jest to, by zapewnić sobie przestrzeń, która w czasie przeznaczonym na jogę nie będzie w żaden sposób naruszana. To jest czas tylko dla Was. Od pierwszej do ostatniej minuty.

Joga to radość

W trakcie zajęć nie odbieramy telefonów, nie rozpraszamy się, skupiamy się na sobie, oddechu, staramy się słuchać i czuć siebie. Nie oznacza to, że mamy być zbyt poważni i usztywnieni. Joga to także wewnętrzny uśmiech, radość, przyjazne nastawienie i miłość do świata, a więc i do siebie. Regularne ćwiczenia, choćby kwadrans dziennie, pozwalają nie tylko utrzymać ciało w doskonałej formie, lecz także mają pozytywny wpływ na stan umysłu oraz samopoczucie.

Aby rozpocząć przygodę z jogą, wystarczą wygodne, niekrępujące ruchów ubranie, mata i koc. Ale to tylko przedmioty, a to, co naprawdę jest potrzebne, to chęć lub potrzeba poznania siebie, wyciszenia. Dla jednych joga to styl życia, dla innych odskocznia, ale zawsze doskonały sposób na znalezienie wewnętrznej równowagi i spokoju.  (Źródło: go-sport.pl)

Różnorodność metod praktyki Jogi
W krajach zachodnich najbardziej popularna jest hatha-joga, jednak różni mistrzowie sięgając do olbrzymiej spuścizny jogi czerpią ze wszystkich głównych ścieżek. Wiele współczesnych metod jogi oferuje zatem połączenie praktyk różnych ścieżek, łącząc elementy z wymienionych czterech głównych dróg jogi.

Źródłem zróżnicowania metod praktyki jogi jest sposób przekazu kultywowanego tradycyjnie niemal do tej pory. Joga przez setki lat nie wykształciła żadnego sformalizowanego ani zinstytucjonalizowanego sposobu przekazu praktyki. Podstawą nauczania jest nadal przekaz osobistego doświadczenia w relacji mistrz-uczeń, a mistrzowie dość swobodnie czerpali ze spuścizny, wzbogacając i modyfikując ją o własne doświadczenia. Niejednokrotnie też dobierali techniki praktyki do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów, w każdym przypadku kładąc nacisk na inne jej aspekty. Można zatem stwierdzić, iż każdy mistrz jogi wokół którego zbierają się uczniowie jest twórcą własnej specyficznej metody.

Wybierając metodę jogi, którą chcesz praktykować warto zatem zasięgnąć informacji na temat form praktyki, jakie oferuje przekaz danego mistrza.

Hatha - Joga
Hatha oznacza „wbrew”, „na przekór” i odnosi się do dyscypliny, jaką podejmuje praktykujący wkraczając na ścieżkę jogi wbrew czy na przekór własnej słabości i ograniczeniom. Pierwotnie hatha-joga była częścią raja-jogi obejmującą techniki oczyszczania. Według jogi doświadczanie duchowe możliwe jest tylko po oczyszczeniu poziomów mniej subtelnych (ciała i umysłu). Podstawą praktyki hatha-jogi jest zatem oczyszczanie ciała poprzez żarliwą praktykę. Służą temu dwie główne techniki – asana i pranayama.

Asany (pozycje jogiczne) – to ćwiczenia, w których ciało przyjmuje określone pozycje. Praktyka asan przywraca równowagę ciału na poziomie fizycznym i fizjologicznym. Świadoma praca w asanach powoduje uelastycznienie i wzmocnienie mięśni i ścięgien, odblokowanie i przywrócenie pełnej ruchomości stawom. Usprawnia to funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Pranayama
(kontrola oddechu) – to ćwiczenia oddechowe wspomagające i pogłębiające efekty praktyki asan. Przywrócenie prawidłowego oddechu poprawia zaopatrzenie ciała w energię i reguluje jej przepływ.

Często stosuje się również inne techniki jak bandhy (zamki – regulujące ruch energii), kriye (procesy oczyszczające), mudry (pieczęcie, gesty), mantry (wibracje), i różne techniki medytacyjne.

Świadoma praktyka hatha-jogi angażuje nie tylko ciało fizyczne ale i całą osobowość praktykującego poprzez utrzymanie umysłu w ciągłej koncentracji. Proces ten powoduje uświadomienie sobie, a następnie powściągnięcie sprzecznych emocji i pragnień targających naszą osobowością. W ten sposób hatha-joga przyczynia się do oczyszczenia również na poziomie mentalnym.

Oddzielenie hatha-jogi od raja-jogi jest właściwie niemożliwe. Praktyka medytacji odbywa się w zaleconej przez nauczyciela pozycji czy pozycjach (asanach). Opanowanie asan w hatha-jodze łączy w sobie wszystkie elementy praktyki raja-jogi a więc: kontrolę oddechu (pranayama) i powściągnięcie zmysłów (pratyahara), prowadzące do całkowitej koncentracji (dharana), medytacji (dhyana), których owocem jest samadhi ostateczny cel jogi.

Joga a Zdrowie

Tradycyjnie joga jest ścieżką wiodącą ku wyzwoleniu i jedności z Absolutem. Praktyka hatha-jogi przynosi jednak również wiele dodatkowych efektów, a głównym z nich jest poprawa zdrowia fizycznego i kondycji psychicznej. Jeśli dziś na Zachodzie mówimy o jodze, to mamy na myśli przede wszystkim właśnie hatha-jogę, a głównym celem jej praktyki staje się zdrowie. Wydaje się to całkiem naturalne, gdyż w procesie przenikania jogi na Zachód nastąpiła pewna jej laicyzacja. Społeczeństwa zachodnie dysponujące z jednej strony własną tradycją duchowości, a z drugiej znacznie bardziej zlaicyzowane, ograniczają się do przyjmowania z kultur wschodnich elementów nie kolidujących z własną tożsamością kulturową.

Tak więc większością osób, które rozpoczynają praktykę jogi kieruje chęć poprawy stanu ogólnego zdrowia albo jak inaczej to ujmując: ...chęć zadbania o siebie. Jogę można traktować jak swego rodzaju system gimnastyki dla ciała przynoszący dodatkowo uczucie zrelaksowania i odprężenia i wiele osób tak robi. Joga jako gimnastyka jest bardzo wszechstronna – uwzględnia wszystkie partie ciała oraz formy pracy z ciałem. Odkrywanie głębszego wymiaru praktyki zależy od osobistego zaangażowania. Jeśli podejmujesz praktykę jako drogę rozwoju osobistego warto wybrać nauczyciela z dużym doświadczeniem.

Efekty Jogi.
Pierwszym efektem praktyki jogi, jaki można odczuć już po kilku zajęciach jest poprawa samopoczucia. Osoby ćwiczące jogę mają więcej energii, są pogodniejsze, bardziej zrelaksowane i odprężone, lepiej śpią.

Wynika to z wpływu praktyki na wszystkie poziomy istnienia:

·        na poziomie fizycznym ciało staje się sprawniejsze, bardziej elastyczne, a jednocześnie mocniejsze. Wyrabia się koordynacja, stabilność i równowaga ciała. Znika wiele dokuczających nam bólów spowodowanych stylem życia np. bóle kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia czy bóle głowy związane z chronicznym napięciem w ciele.

·        na poziomie fizjologicznym poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów – oddechowego, krwionośnego, dokrewnego i innych

·        na poziomie psychiki poprawia się zdolność koncentracji. Osoby praktykujące lepiej rozpoznają i radzą sobie z pojawiającymi się emocjami. Dzięki poznaniu sztuki świadomego relaksu zwiększa się zdolność radzenia ze stresem.

Z czasem następują głębsze zmiany. Osoby ćwiczące jogę zmieniają swój tryb życia włączając do niego elementy tzw. zdrowego stylu życiu - zdrowa dieta, rezygnacja z używek, aktywny wypoczynek itd. Praktykujący jogę odczuwają wewnętrzny spokój i stabilność, poprawiają się także relacje z innymi ludźmi. Dzięki wytrwałej praktyce odkrywamy w sobie to, co wychodzi poza ciało i poza proste funkcje umysłu. Odkrywamy wewnętrzna głębię. Głębię wypełniającego nas ducha. (Źródło: joga-joga.pl)

Co wiesz, że jogę możesz również praktykować na wodzie? w pięknych okolicznościach przyrody... to naprawdę świetne doznanie - polecam!

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
Deska SUP Aqua Excursion 12.6 HF 2023 HydroForce
Deska SUP Aqua Excursion 12.6 HF 2023 HydroForce

1 499,00 zł

Najniższa cena: 1 999,00 zł
szt.
Deska SUP Coasto Turbo 12.6
Deska SUP Coasto Turbo 12.6

2 199,00 zł

Najniższa cena: 2 689,00 zł
szt.
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup 2023r.
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup 2023r.

1 798,00 zł

Najniższa cena: 1 728,00 zł
szt.
Deska SUP Coral Night Fade Aqua Marina 2023
Deska SUP Coral Night Fade Aqua Marina 2023

2 098,00 zł

Najniższa cena: 2 098,00 zł
szt.
Deska SUP Coral Touring  Aqua Marina
Deska SUP Coral Touring Aqua Marina

1 888,00 zł

Najniższa cena: 1 989,00 zł
szt.
Deska SUP Freesoul 2023 HF Hydro-Force
Deska SUP Freesoul 2023 HF Hydro-Force

2 300,00 zł

Najniższa cena: 2 325,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 899,00 zł

Najniższa cena: 1 898,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

2 189,00 zł

Najniższa cena: 1 989,00 zł
szt.
Deska SUP Magma Aqua Marina 2023
Deska SUP Magma Aqua Marina 2023

2 148,00 zł

Najniższa cena: 1 998,00 zł
szt.
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

1 998,00 zł

Najniższa cena: 2 239,00 zł
szt.
Deska SUP Moai Touring 12.6
Deska SUP Moai Touring 12.6

2 389,00 zł

Najniższa cena: 2 289,00 zł
szt.
Deska SUP Nautic SAFE 10.6 paddleboard na jacht
Deska SUP Nautic SAFE 10.6 paddleboard na jacht

4 059,00 zł

Najniższa cena: 4 252,00 zł
szt.
 


Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl