Butelka na wodę wielokrotnego użytku?

0
Butelka na wodę wielokrotnego użytku?

Czy wiesz, że w Polsce zasoby wody są mniejsze niż w Egipcie. Do tego w większości naszych miast jej jakość odbiega od tej, którą ma woda płynąca np. w kranach w Wiedniu. To sprawia, że najczęściej zmuszani jesteśmy do kupowania wody, dostarczanej do sklepów w większych bądź mniejszych butelkach. W polskich warunkach są to butelki jednorazowego użytku – poddaje się je recyklingowi najwyżej w 20%. Reszta trafia na wysypisko, gdzie będzie leżeć przez… kilkaset lat. Jeśli więc kupujemy pięć butelek wody, to bardzo możliwe że cztery z nich przeżyją naszą cywilizację… No chyba, że zaczniemy zauważać problem i coś z nim zrobimy. Czy jakimś rozwiązaniem mogą być butelki na wodę wielokrotnego użytku?

Butelki na wodę wielokrotnego użytku

Będąc w górach, w skałach lub na treningu czy zwróciliście uwagę na to z czego pijemy? Można odnieść wrażenie, iż 99% ludzi używa plastikowych, jednorazowych butelek. To przyzwyczajenie jest w Polsce tak silnie zakorzenione, że wprowadzanie do oferty naszego sklepu butelek wielokrotnego użytku odbywało się bez większego przekonania. Coś tam oczywiście mieliśmy w ofercie, ale i tak nie sprzedawało się to w sensownych ilościach. Ot, taka amerykańska moda. Jak spotykałem w skałach amerykańskich wspinaczy, to zawsze mieli butelki wielorazowe. 

Od niedawna coś się zmienia, a z pewnością przyczynia się do tego dyskurs ekologiczny. Jednak pomimo, że sprzedaż się zwiększa, to już w życiu codziennym nie dostrzegam jeszcze pozytywnych efektów. Na ściance wspinaczkowej czy na siłowni jestem najczęściej jedyną osobą, która ma butelkę wielorazową. Jak jest tłok, to może znajdę drugą bratnią duszę. I tyle. Jak pomyślę ile jednorazowych butelek zużywałbym na co dzień…

Jeżeli ktoś nie ma w kranie zdatnej do picia (albo po prostu smacznej) wody, to może pomyśleć o założeniu filtra. Prostsze jest jednak używanie specjalnego dzbanka z filtrem (najpopularniejsza marka to Brita), w którym filtr  wymienia się mniej więcej raz na miesiąc. Napełniamy zbiorniczek w dzbanku i za trzy, albo pięć minut mamy 1 – 1,5 litra przefiltrowanej wody. Zresztą z takiego dzbanka warto korzystać także w celu odkamienienia wody wlewanej potem do czajnika elektrycznego lub ekspresu do kawy.

Woda z kranu do picia

Woda jaka płynie w kranach bardzo często nie różni się zbytnio od tej, którą kupujemy w sklepie. (fot. Nalgene)

Od lat filtruję wodę w takich właśnie dzbankach i przelewam ją do butelki na wodę wielokrotnego użytku. Również w pracy korzystamy z tego patentu. Mogę zapewnić, że nawet przy kilkudziesięciu osobach w firmie, takie filtrowanie wody nie jest żadnym problemem. Są też tacy, którzy wolą kupować wodę w dużych, pięciolitrowych butlach. To rozwiązanie nie jest jednak idealne: chociaż butelek przynosi się mniej, to przez taki wybór nadal wpływamy na zwiększone zużycie plastiku.

Skąd czerpać wodę będąc w górach? Można jej nabrać, korzystając z mijanych źródeł, chociaż nie jest to możliwe na każdym szlaku. Jeśli jestem w górach, zamiast niepotrzebnie wodę nosić, staram się wcześniej sprawdzić gdzie mogę uzupełnić swoją butelkę czy bukłak. Właśnie do takich działań zachęcała kampania, prowadzona nie tak dawno przez Tatrzański Park Narodowy. Turyści namawiani byli do używania butelek wielorazowych oraz uzupełniania wody bezpośrednio z potoków. Jeśli zastanawiamy się, jaką wodę wybrać, weźmy pod uwagę fakt, że do sklepów w większości przypadków trafia zwykła „kranówka”, bez żadnych mikroelementów. A jeżeli postanowimy przerzucić się na wodę mineralną, to pamiętajmy, że nie jest wskazane aby wypijać jej zbyt dużo, gdyż może to powodować np. zwapnienia niektórych elementów naszego aparatu ruchowego. Jeśli więc zabieramy w góry butelkę z wodą ze sklepu, to najczęściej nosimy ze sobą właśnie przefiltrowaną „kranówkę”, która na dodatek wcześniej musiała przejechać kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów.

W ciągu każdej minuty na świecie zużywa się milion plastikowych butelek. Milion na minutę! Polacy zużywają ich prawie 3 mld sztuk rocznie. Niewątpliwymi zaletami takich butelek są: niska cena, niewielka waga oraz odporność na uszkodzenia. Namawiając Was do używania butelki na wodę wielokrotnego użytku mam świadomość, iż jej ślad ekologiczny (czyli ogólny wpływ na środowisko od momentu rozpoczęcia produkcji do końca recyklingu) jest większy niż popularnej „jednorazówki” PET. Przykładowo: inwestycja w ślad ekologiczny butelki metalowej „zwraca” się po użyciu jej około 500 razy. Pierwsze wrażenie: to bez sensu! Ale jak na zimno wszystko przekalkulujemy, to okaże się, że wcale nie jest to tak dużo. Może i nie jestem statystycznym Polakiem, ale spróbuję przedstawić to na własnym przykładzie. Jeśli podsumowałbym jeden pełny tydzień z życia, wyszłoby, że w tym czasie około siedmiu razy angażowałem się w różnego rodzaju aktywności. Latem wypijam dziennie minimum dwie butelki wody, co oznacza iż ślad ekologiczny wyrównuje się u mnie po roku. Ktoś powie: długo. Może i tak. Ale jak pomyślę, że w ciągu roku miałbym zużyć 500 plastikowych butelek, to robi mi się słabo. Wyobraźcie sobie, ile worków zajmie 500 zgniecionych butelek PET. Do tego te ¾ tony wody trzeba przewieść z rozlewni do sklepu, potem do domu. Następnie butelka musi przebyć trasę do sortowni i albo skierowana zostanie do recyklingu, albo do miejsca składowania odpadów. Przypominam, że w Polsce z tych 500 butelek aż 400 trafi właśnie na wysypisko! Jeżeli ktoś nie jest aż tak aktywny, to butelka wielokrotnego użytku „zwróci się ekologicznie” po kilku latach. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie nie zużyjemy tych 500 butelek PET, a takie wielorazowe naczynie będzie mogło służyć nam dalej. (źródło: 8a.pl)

Ekologiczne butelki turystyczne

Konsekwentne używanie butelek wielorazowych to mały, ale ważny krok w stronę czystszego środowiska. (fot. Esbit)

Butelki filtrujące stały się ostatnio bardzo popularne. Jest to bez wątpienia bardzo przydatny produkt. Dzbanka filtrującego nie możemy wszędzie ze sobą zabrać, natomiast butelkę już tak. Oprócz tego, mamy możliwość dopasowania pojemności butelki filtrującej do swoich indywidualnych potrzeb. Warto więc rozważyć kupno takiej butelki, ponieważ z całą pewnością jest ona przydatna i sprawdzi się w każdych warunkach, a do tego jej cena wcale nie jest wysoka.

Butelka od Dafi

Poręczna butelka firmy Dafi jest butelką, która dzięki wymiennym filtrom może zostać wielokrotnie wykorzystana. Generuje to dużą oszczędność dla naszego portfela jak i ma znaczący wpływ dla naszego zdrowia jak i środowiska naturalnego. Butelka została wykonana z naturalnych tworzyw, a jej stosowanie ogranicza produkcję i wykorzystywanie typowych plastikowych butelek, które musimy nabyć pijąc typową wodę butelkowaną.

Butelka polskiego producenta posiada wymienny filtr węglowy, który składa się z węgla aktywnego, który to jest otrzymywany z łupin orzecha kokosowego. Filtr odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń powstałych we wodzie kranowej, a także odpowiedzialny jest za usuwanie z wody kranowej nieprzyjemnego smaku i zapachu chloru. Według informacji zawartych przy produkcie, butelka Dafi nie zawiera Bisfenolu A. – to szkodliwy dla zdrowia związek chemiczny wykorzystywany często przy produkcji typowych tworzyw sztucznych.

Jak działa butelka filtrująca Dafi?

Pomimo swoich małych rozmiarów nie jest ona gorszym produktem, czy słabiej działającym niż duże dzbanki filtrujące Dafi. Działają one dokładnie tak samo. W wyniku przepływu wody przez filtr zostaje ona oczyszczona przez filtr i przetransportowana do drugiej części butelki. Woda wlewana jak i ta przefiltrowana nie mieszają się ze sobą znajdują się w wydzielonych częściach, dzięki czemu mamy pewność spożywania czystej przefiltrowanej wody. Aby nieustannie cieszyć się zdrową wodą, należy pilnować terminu wymiany filtra wody na nowy.

Butelki filtrujące stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Są one z całą pewnością bardzo przydatnym produktem, który możemy wszędzie ze sobą zabrać. Coraz częściej posiadają je sportowcy, jak i osoby spędzające czas po za domem. Jednym z głównych atutów produktu które szczególnie doceniają klienci to jej wydajność. A na ile właściwie wystarcza filtr w butelce Dafi?

Butelka filtrującaPoręczna butelka firmy Dafi jest butelką, która nadaje się do wielokrotnego użytku. Została ona wyposażona w wymienny filtr, pozwalający usunąć smak oraz zapach chloru z wody kranowej. Butelka filtrująca jest bezpieczna dla zdrowia, mogą z niej korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Możemy ją kupić w 3 różnych pojemnościach. Najmniejsza pojemność – 0,3 litra, to butelka dla najmłodszych. Następna pojemność 0,5 litra, to butelka, którą można bez problemu, ze względu na swój niewielki rozmiar zabrać np na spacer lub do pracy. Największa butelka 0,7 litra, idealnie sprawdza się na siłowni lub podczas podróży. Butelka filtrująca, całkiem dobrze sprawdza się w każdej sytuacji, a do tego dobrze leży w dłoni.  Woda jaką dzięki niej uzyskujemy wyróżnia się smakiem i składem względem wody kranowej. Dlaczego coraz więcej osób wybiera butelkę Dafi zamiast wody butelkowanej? Dzięki temu, że jest poręczna i dostępna w kilku rozmiarach zmieści się nam praktycznie wszędzie. Dodatkowo można ją napełnić w wielu miejscach, posiada także interesujący wygląd, Należy również zauważyć istotny fakt – korzystając z tej butelki chronimy również środowisko i swój budżet domowy.Na ile wystarcza filtr?Żywotność filtra, który znajduje się w butelce filtrującej, to jak podaje producent butelki to 300 filtrowań, pozwala to więc na pozyskanie około 150 litrów wody, co można przeliczyć na około 100 dużych butelek wody. Wystarczalność jednego filtra zależna jest więc od ilości i częstotliwości filtrowanej wody. Po zużyciu się filtra w butelce możemy dokupić dodatkowe dwa filtry wraz z nowym ustnikiem albo możemy zdecydować się na zakup butelki z dodatkowymi filtrami i ustnikiem.

 

Komentarze do wpisu (0)


 
Promocje
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

2 239,00 zł

Cena regularna: 2 799,99 zł

Najniższa cena: 2 799,99 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.8
Deska SUP Gladiator Pro 10.8

2 689,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 990,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.6
Deska SUP Gladiator Pro 10.6

2 589,00 zł

Cena regularna: 2 699,00 zł

Najniższa cena: 2 699,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

1 989,00 zł

Cena regularna: 2 249,98 zł

Najniższa cena: 1 575,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 898,00 zł

Cena regularna: 2 350,00 zł

Najniższa cena: 1 899,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.8
Deska SUP Gladiator Origin 10.8

2 099,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 2 080,00 zł
szt.
Deska SUP Zray F1 Fury  10.4 Dual windsup
Deska SUP Zray F1 Fury 10.4 Dual windsup

2 399,00 zł

Cena regularna: 2 850,00 zł

Najniższa cena: 2 850,00 zł
szt.
Deska SUP Raptor+ Body Glove
Deska SUP Raptor+ Body Glove

2 590,00 zł

Cena regularna: 3 250,00 zł

Najniższa cena: 3 250,00 zł
szt.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.

2 250,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 950,00 zł
szt.
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT

1 608,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 1 888,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Siedzisko Cockpit COMFORTseat
Siedzisko Cockpit COMFORTseat

310,00 zł

szt.
Siedzisko Classic Small COMFORTseat
Siedzisko Classic Small COMFORTseat

419,00 zł

szt.
Bateria Travel Torqeedo
Bateria Travel Torqeedo

6 889,00 zł

szt.
Bateria Travel XP Torqeedo
Bateria Travel XP Torqeedo

8 316,00 zł

szt.
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai  2024
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai 2024

4 189,00 zł

szt.
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024

3 619,00 zł

szt.
Kajak EPYX Aquadesign 2024
Kajak EPYX Aquadesign 2024

2 499,00 zł

szt.
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024

3 199,00 zł

szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl