Darmowa dostawa
przy zakupach za minimum 250zł :)
Darmowa dostawa (Przesyłka kurierska) już od 250,00 zł.
Producenci

Pędniki, żagle

Jaki pędnik wybrać? Który żagiel do windsurfingu na początek? Jak dobrać rozmiar żagla?

To najczęstsze pytania zadawane przez osoby chcące rozpocząć przygodę z windsurfingiem. Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna bo zależy od wielu czynników, najważniejsze to:

  • warunki pogodowe, wiatr przy jakim pływamy
  • deska jaką posiadamy, jej rodzaj, parametry, wyporność - czy jest to deska sztywna czy pompowana WindSUP
  • charakter wody na jakiej pływamy
  • budżet - ile chcemy wydać
  • styl naszego pływania i preferencje
  • warunki fizyczne windsurfera

Więcej informacji i wskazówek odnośnie doboru pędnika znajdziecie pod produktami.

 

Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina Pędnik BLADE 5m2 Aqua Marina
Producent: Aqua Marina
Cena: 3 279,99 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik STX - Evolve (różne rozmiary) Pędnik STX - Evolve (różne rozmiary)
Producent: STX
Cena: 3 850,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik STX - HD20 RIGG (różne rozmiary) Pędnik STX - HD20 RIGG (różne rozmiary)
Producent: STX
Cena: 3 150,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik STX - Powerkid (różne rozmiary) Pędnik STX - Powerkid (różne rozmiary)
Producent: STX
Cena: 1 949,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik F2 - CHECKER RIG (różne rozmiary) Pędnik F2 - CHECKER RIG (różne rozmiary)
Producent: F2
Cena: 1 750,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik airRIG KONA 2,2 m2 Pędnik airRIG KONA 2,2 m2
Producent: Kona
Cena: 1 600,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik 5.0 Aztron Pędnik 5.0 Aztron
Producent: Aztron
Cena: 3 590,00 zł
szt.
zobacz więcej
Pędnik 4.0 Aztron Pędnik 4.0 Aztron
Producent: Aztron
Cena: 3 150,00 zł
szt.
zobacz więcej
Paleta Cardan Joint do WindSUPa Paleta Cardan Joint do WindSUPa
Producent: Prolimit
Cena: 239,00 zł
szt.
zobacz więcej

Żagle windsurfingowe, podobnie jak deski, występują w kilku wariantach. Każdy rodzaj odpowiada wymaganiom określonego sportu i konkretnej techniki jazdy.

Inny pędnik windsurfingowy wybierzemy do freeridu, a inny do wave. Najczęściej wybieranymi, przede wszystkim przez początkujących windsurferów, ale też osób uprawiających ten sport rekreacyjnie, są żagle windsurfingowe freeride. Mają wysokość od 5,5 do 7,5 m, a wyposażone są w 6 lub 7 listew, co ma wpływ na ich zwiększoną sztywność. Sprawdzają się na spokojnych wodach, natomiast pełny profil cięcia pozwala złapać możliwie jak najwięcej wiatru.

Rozmiary wyścigowych żagli windsurfingowych przekraczają powierzchnię 10 m2 i również posiadają liczne listwy. Ponadto zastosowano w nich rotatory. Jeżeli preferujesz windsurfing w odmianie wave, wybierz żagiel windsurfingowy o powierzchni od 3 do 5,5 m2. Wyróżnia się on wyżej położonym linkiem dolnym, dzięki czemu łatwiej uniknąć uderzenia żagla przez nadchodzące fale.

W przypadku pompowanych desek WindSUP sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ inna jest konstrukcja i wytrzymałość pompowanej deski windsurfingowej. Producenci stosują różne technologie montażu gniazda pod paletę pędnika, jednak najczęściej jest ono zatopione w strukturze deski. To powoduje, że pracuje razem z pędnikiem i windsurferem. W przypadku zbyt mocnego wiatru połączonego z większym rozmiarem pędnika może dojść do wyrwania gniazda i zniszczenia całej deski windsup.

Zatem jaki pędnik do WindSUPa?

Polecamy maksymalnie 6,5m2 w przypadku desek pompowanych premium, które są bardziej zaawansowane - np. Starboard DSC lub STX modele WS, dla osób początkujących lub pragnących uprawiać pływanie z żaglem jedynie rekreacyjnie - dobrymi rozmiarami będą pędniki 4-4,5m2. W przypadku dzieci mamy również duży wybór pędników, dobrym wyborem dla nich będą rozmiary od 2.0 - 4.0m2

Bardzo ważne jest by w przypadku pompowanych desek WindSUP korzystać jedynie z odpowiedniej palety z przegubem - Cardan Joint. Paleta bez przeguby zwiększa ryzyko uszkodzenia deski pompowanej.

Wybór odpowiedniego sprzętu zwiększa bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu. Musisz jednak stosować się do kilku zasad, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie oraz uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji na wodzie. Jeśli dopiero zaczynasz, zrezygnuj z surfowania przy silnym nurcie. Dokładnie sprawdź plażę i stosuj się do zasad, jakie na niej obowiązują. Nigdy nie surfuj sam. Sprawdź, czy deska została dobrze nawoskowana, ubierz się odpowiednio, a także rozgrzej przed wejściem do wody.


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl