Ubezpieczenie jednostek pływających i sprzętu wodnego

0
Ubezpieczenie jednostek pływających i sprzętu wodnego

Ahoj!

Wielu z nas spędzi wakacje nad wodą – może być to podmiejski zalew, jezioro na Mazurach lub nadbałtycka plaża. W takich miejscach nieraz korzystamy z możliwości, jakie dają wszelkiego rodzaju jednostki pływające. Nieważne, czy odpowiada Ci spokojny rejs żaglówką, czy też wolisz poczuć dreszczyk emocji, rozwijając wysokie prędkości na łodzi motorowej lub skuterze wodnym, jedno jest pewne – przyda Ci się odpowiednie ubezpieczenie.

Ubezpieczenie jednostek pływających Wiener „Na fali” jest dedykowane osobom oraz firmom, które posiadają sprzęt przeznaczony do żeglugi (niezarobkowej) na akwenach śródlądowych, morskich wodach wewnętrznych oraz w pasie morza terytorialnego o szerokości do 2 mil morskich od linii podstawowej wybrzeża. Ochrona działa na wodach RP.

Ubezpieczenie “Na fali” Wiener może objąć:

śródlądowe łodzie żaglowe, żaglowo-motorowe, łodzie motorowe wraz z wyposażeniem i sprzętem;

rowery wodne;

kajaki;

łodzie wiosłowe;

deski surfingowe i windsurfingowe.

 

Ubezpieczenie jednostek pływających “Na fali” Wiener – zakres ochrony

CASCO jednostki pływającej w ramach formuły „all risk”;

mienie osobiste członków załogi;

OC członka załogi jednostki pływającej;

NNW członków załogi.

Warto pamiętać, że polisa działa nie tylko podczas żeglugi. Jachty ubezpieczone są również w czasie wodowania i podnoszenia z wody. Ochronę można rozszerzyć o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rozboju podczas transportu drogą lądową. Dla osób, które lubią sprawdzać się w zdrowej rywalizacji, istnieje możliwość objęcia szkód powstałych w czasie udziału w regatach czy wyścigach sportowych, jednak taką polisę możemy zawrzeć tylko na czas zawodów – w odróżnieniu od standardowego okresu ubezpieczenia, który trwa 12 miesięcy…

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie jachtu?

Ubezpieczenie jachtów jest w naszym kraju dobrowolne. Biorąc jednak pod uwagę duże zagęszczenie ruchu na polskich jeziorach i zagrożenia pogodowe (burze, gradobicia, szkwał) wielu właścicieli łódek decyduje się na wykupienie polisy, która zapewni im odszkodowanie w przypadku uszkodzenia jachtu. Chodzi tu nie tyle o częste zderzenia jachtów przy odbijaniu i wpływaniu do portów, bo te manewry odbywają się przy małej prędkości i powodują stosunkowo niewielkie uszkodzenia. Na wodach czyhają o wiele poważniejsze niebezpieczeństwa, jak zderzenie z inną łodzią, wpadnięcie na skały, wywrócenie jachtu przez silny wiatr lub wpłynięcie na mieliznę. Te zdarzenia powodują znacznie większe szkody. Może się zdarzyć, że koszty wyciągnięcia Twojego jachtu z mielizny przekroczą jego wartość. Dużo zależy od tego, gdzie będziesz użytkował łódź. Jeśli wziąłeś kredyt na zakup jachtu, bank najprawdopodobniej będzie wymagał jego ubezpieczenia.

Może Ci się przydać również oc. Na wypadek gdybyś to Ty jako skipper/armator/właściciel wyrządził komuś krzywdę lub uszkodził czyjś jacht.

Pamiętaj, że nawet małą łódką można spowodować dużą szkodę – uszkodzić drogi jacht, zanieczyścić środowisko, spowodować śmierć innej osoby, uszkodzić kuter rybacki, którym rybak zarobkuje.

Najpopularniejsze ubezpieczenia na wodach to OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz casco  – podobnie jak w przypadku samochodów. Do tych podstawowych ubezpieczeń możesz dokupić ubezpieczenia dodatkowe, takie jak NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) czy ubezpieczenie rzeczy osobistych członków załogi. Polisę wykupisz na okres 12 miesięcy lub krótszy, w zależności od Twoich preferencji. U niektórych ubezpieczycieli podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje skutków kradzieży z włamaniem i rabunku. Przed kupnem ubezpieczenia koniecznie przeczytaj jego warunki, bo może się okazać, że za ubezpieczenie od kradzieży będziesz musiał zapłacić dodatkową składkę przy polisie casco.

Ubezpieczenie jachtu – które firmy je oferują?

Ubezpieczycieli, którzy mają w ofercie ubezpieczenia jachtów można podzielić na dwie grupy: giganci, którzy ubezpieczają wszystko, więc jachty też – to PZU, Warta i Allianz, oraz specjaliści, którzy weszli w tę akurat niszę rynku – to niemieckie firmy Pantaenius , Yacht-Pool oraz Hamburger Yachtversicherung Schomacker. 

Nie każdy jacht możesz ubezpieczyć na standardowych warunkach danego towarzystwa – na przykład Warta ogranicza swoją ofertę do jachtów osiągających prędkość nie większą niż 17 węzłów i wartych nie więcej niż równowartość 100 tys. euro. Możesz ubezpieczyć w Warcie droższą łódź, ale wtedy będzie konieczne indywidualne ustalenie warunków polisy. Warta nie odpowiada za kradzież silnika przyczepnego w ramach standardowego ubezpieczenia casco. Jeśli chcesz ubezpieczyć się od kradzieży silnika, musisz zapłacić dodatkową składkę.

PZU oferuje osobne ubezpieczenia dla jachtów śródlądowych i morskich.

Allianz ubezpiecza tylko jachty, których wiek nie przekracza 10 lat i w ogóle nie obejmuje ochroną kradzieży silnika przyczepnego. Ubezpieczenie Allianz Pod Pełnymi Żaglami jest to tylko casco jachtu, więc jeśli chcesz mieć również OC, musisz wykupić osobną polisę OC w życiu prywatnym Allianz, która w wariancie Optimum obejmuje żaglówki i motorówki.

Niemieccy ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenia jachtów na polskim rynku są to firmy wyspecjalizowane w ubezpieczaniu jednostek pływających na całym świecie. Działają w Polsce za pośrednictwem przedstawicieli: Pantaeniusa reprezentuje firma Nautica Nord z Gdańska, a przedstawicielem Hamburger Yachtversicherung Schomacker jest szczeciński Proffman.

O czym powinieneś pamiętać wybierając ubezpieczenie jachtu?

Najważniejsze jest określenie obszaru, na którym zamierzasz użytkować łódź, ponieważ nie każdy ubezpieczyciel zapewni Ci ochronę na każdych wodach. Gothaer ogranicza swoją odpowiedzialność tylko do terytorium Polski, natomiast polisa firmy Yacht-Pool może działać na całym świecie. W Warcie kupisz ubezpieczenie na jedną lub kilka stref: strefa 0 – wody polskie, I – Bałtyk, II – wody europejskie, III – pozostałe wody.

Ubezpieczenie OC dla jachtów obowiązkowe jest np. we Włoszech, Grecji, Chorwacji, Czarnogórze. Ponadto niektórzy właściciele marin i portów wymagają, aby ich goście mieli ubezpieczenie OC, niezależnie czy chodzi o porty morskie czy śródlądowe. Odpowiednio wcześnie zapoznaj się z wymaganiami w miejscu, gdzie będziesz cumować i dostosuj do nich swoje ubezpieczenie.

W przypadku ubezpieczenia casco sam podajesz, na jaką kwotę chcesz ubezpieczyć jednostkę. Suma gwarancyjna dla ubezpieczenia OC będzie zapisana w warunkach ubezpieczenia – na przykład w firmie Pantaenius wynosi ona 6 milionów euro.

Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli okaże się, że do wypadku doszło, gdy załoga jachtu była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nie będzie też odszkodowania, gdy wypadek nastąpi z winy umyślnej załogi, a także wtedy, gdy łódź będzie użytkowana przez osoby nieuprawnione. Zapoznaj się ze szczegółowym wykazem wyłączeń odpowiedzialności w warunkach ubezpieczenia.

 

Podsumowanie: 

Podstawowe ubezpieczenia jachtów są podobne do ubezpieczeń samochodów – casco i OC. Dodatkowo możesz wykupić NNW i ubezpieczenie rzeczy osobistych

Pamiętaj, że nie wszyscy ubezpieczyciele obejmują odpowiedzialnością silniki przyczepne. Dokładnie czytaj warunki ubezpieczenia.

Przeważnie podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje skutków kradzieży z włamaniem i rabunku

Przed wykupieniem polisy koniecznie określ obszar, na jakim będziesz użytkował łódź

W niektórych krajach ubezpieczenie OC jachtów jest obowiązkowe

 

  

Na przykład Allianz oferuje świetne ubezpieczenie casco jachtów "Pod pełnymi żaglami" w dwóch wariantach: Minimum i Optimum, a także OC w życiu prywatnym wraz z OC armatora.

Ubezpieczenie obejmuje: żeglugę w podstawowej strefie pływania - wody śródlądowe oraz morskie wody przybrzeżne i wewnętrzne RP, postój w portach, przystaniach, zimowiskach, dokach, warsztatach, na slipie w celu wykonania remontów i napraw awaryjnych, rozbrajania, wyposażania, podczas wyciągania jachtu na ląd lub spuszczania na wodę, asysty lub holowania ratowniczego, wyłączenia jachtu z eksploatacji; transportu jachtu - wariant Optimum.

Wariant Minimum: pożar, uderzenie pioruna, eksplozja, implozja, uderzenie lub upadek statku powietrznego na jacht, działanie wiatru, grad, deszcz nawalny, siła wyższa, błąd nautyczny lub błąd w obsłudze urządzenia na jachcie, częściowe zanurzenie lub całkowite zatopienie jachtu, wejście na mieliznę, ląd lub przeszkodę podwodną, uderzenie w nabrzeże lub inne obiekty stałe, kolizja kontaktowa, kolizja bezkontaktowa, taklowanie i roztaklowanie, załadunek i wyładunek. Stawka dla rocznego okresu ubezpieczenia w wariancie MINIMUM - 1,4%.

UBEZPIECZENIE ŁODZI MOTOROWEJ Home  Poradnik  Ubezpieczenie łodzi motorowej lodzie-motorowe-23    22 października 2020 Ubezpieczenie łodzi motorowych jest w Polsce dobrowolne, podobnie jak ubezpieczenie jachtu czy jakiegokolwiek innego statku. Coraz więcej ludzi decyduje się jednak na ubezpieczenie motorówki. Odpowiednio skonstruowane polisy, dopasowane do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych, mogą okazać się zbawienne m.in. w razie wypadku na wodzie (lub poza nią, np. podczas transportu łodzi motorowej, jej wodowania lub slipowania), kradzieży (całej motorówki lub jej elementów) oraz szkód spowodowanych gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Gdzie ubezpieczyć łódkę i jakie rodzaje ubezpieczeń mamy do wyboru? GDZIE UBEZPIECZYĆ ŁÓDŹ MOTOROWĄ? Jak już wspomniano we wstępie, ubezpieczenie motorówki jest nieobowiązkowe. Biorąc jednak pod uwagę postępującą popularyzację tej formy rekreacji oraz rosnącą liczbę właścicieli łodzi motorowych, a co za tym idzie – stale zwiększający się ruch na wodach, warto zadbać o takie ubezpieczenie. Ubezpieczenie motorówek, jachtów i innych statków znajduje się w ofercie największych towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. PZU, Warta i Allianz. Zainteresowani mogą również znaleźć firmy ubezpieczeniowe specjalizujące się w ubezpieczeniach jachtów i innych statków, np. Pantaenius, Gothaer (firma oferuje ubezpieczenia obowiązujące na terytorium Polski), czy Yacht-Pool (firma oferuje ubezpieczenia działające w wybranych krajach lub na całym świecie). W zależności od naszych potrzeb – możemy skorzystać ze standardowych polis i ich wariantów lub umówić się z agentem ubezpieczeniowym i zlecić skonstruowanie ubezpieczenia maksymalnie dopasowanego do naszych oczekiwań. POLISY UBEZPIECZENIOWE ŁODZI MOTOROWYCH – RODZAJE Ubezpieczenia są dostępne w wielu różnych odsłonach, rodzajach i wariantach. Część z nich ma charakter uniwersalny – to standardowe polisy, odpowiadające na potrzeby większości amatorów wodnej rekreacji na łodziach motorowych. Inne mogą być indywidualnie dopasowywane do naszych potrzeb i oczekiwań, dowolnie rozszerzane / rozbudowywane o dodatkowe punkty. JAKIE UBEZPIECZENIE JEST NAM POTRZEBNE? Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej polisy – odpowiedzmy sobie na pytanie: co chcemy ubezpieczyć i na jaki okres? Przedmiotem ubezpieczenia może być zarówno życie i zdrowie załogi naszego statku oraz odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim, jak i sama łódź oraz jej wyposażenie. Ubezpieczenie może być zawierane jednorazowo lub cyklicznie, na okres kilku miesięcy (np. letniego sezonu) lub na cały rok, a także dotyczyć tylko jednego rejsu. Ponadto polisa może obejmować ubezpieczeniem rekreację motorowodną w różnych strefach, np. wyłącznie na polskich wodach śródlądowych, na Bałtyku, na wodach europejskich itd. OC? OBOWIĄZKOWO! OC, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej to podstawowe ubezpieczenie wśród polis dedykowanych właścicielom statków. Ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe podczas eksploatacji łodzi motorowej na rzecz osób trzecich – ich zdrowia, życia oraz mienia. Ubezpieczenie OC w rozszerzonej wersji może obejmować również załogę statku / łodzi motorowej oraz ewentualne szkody wyrządzone przez członków załogi. Jeśli wynajmujemy łódź – dobrym rozwiązaniem będzie tzw. OC skipperów. To polisa dedykowana osobie podejmującej najważniejsze decyzje na pokładzie łodzi, pełniące rolę kapitana statku. OC będzie chroniło szypera zarówno przed roszczeniami osób trzecich, które mogły doznać szkód podczas wyprawy, jak i przed roszczeniami właścicieli wynajmowanej łodzi. UBEZPIECZENIE CASCO ŁODZI Polisa typu CASCO to szeroki zakres ochrony łodzi, który, w zależności od wariantu, może stanowić kompleksowe ubezpieczenie naszej łodzi motorowej przed: siłami natury (sztormami, burzami piorunami, gradem), wypadkami, kolizjami i awariami (oraz wynikającymi z nich kosztami związanymi z naprawą), uszkodzeniami powstałymi w czasie transportu, zatonięciami i wpłynięciem na mieliznę, pożarami i eksplozjami, a także kradzieżami, włamaniami i zniszczeniami (aktami wandalizmu). Suma ubezpieczenia, czyli kwota, którą wypłaci nam ubezpieczyciel w sytuacji całkowitej utraty łodzi (w wyniki jej kradzieży lub utonięcia), zależy m.in. od wartości łodzi, mocy jej silnika, a także rejonu, w którym jest użytkowana i zimowana. Wysokość składki będzie zależeć od sumy ubezpieczenia, ale również sposobu eksploatacji łodzi – statki przeznaczone do zawodów sportowych czy czarterów podlegają najczęściej wyższemu ubezpieczeniu. UBEZPIECZENIE NNW ZAŁOGI STATKU NNW, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to polisa obejmująca ubezpieczeniem zdrowie i życie osób przebywających na statku. W zależności od wariantu – NNW może dotyczyć wyłącznie właściciela łodzi, wszystkich członków załogi statku lub wszystkich osób przebywających na statku (również w charakterze gości). Wysokość składki NNW zależy od sumy ubezpieczenia, którą ustalimy z agentem ubezpieczeniowym. Bardzo często polisa NNW jest sprzedawana w korzystnych pakietach – z ubezpieczeniem OC i CASCO łodzi. PODSUMOWANIE Ubezpieczenie łodzi motorowej w Polsce jest nieobowiązkowe. Jednak zdroworozsądkowe podejście do życia oraz sportu i rekreacji realizowanych na wodach śródlądowych i morskich sprawia, że zdecydowana większość właścicieli łodzi motorowych decyduje się na ubezpieczenie. Polisy ubezpieczeniowe skrojone na miarę naszych potrzeb i oczekiwań pozwalają cieszyć się sezonem na wodzie, bez większych obaw. W zależności bowiem od wariantu ubezpieczenia – ubezpieczyciel pokryje zarówno koszty ewentualnych napraw / usunięcia awarii, jak i całkowitej utraty łodzi w wyniku kradzieży czy utonięcia.

 

Ubezpieczenie jachtu, łodzi motorowej, skutera wodnego

Ubezpieczenie jachtu czy łodzi jest sprawą, która dociera do nas na samym końcu procesu związanego z kupnem jachtu. Nie zaprzątamy się nim uprzednio, ponieważ w naszej świadomości dostęp do ubezpieczenia jest tak powszechny i rozległy, Iż decyzję o nim podejmujemy w ostatniej chwili nie zastanawiając się konkretnie jakie niebezpieczeństwa mamy pokryte (wymaga to szczegółowego przeczytania, w większości niezwykle dużego OWU) a kierujemy się przy wyborze ubezpieczyciela, z reguły wysokością składki jaką mamy uiścić za ochronę naszego jachtu. Taki sposób nastawienia do problematyki jakim jest ubezpieczenie, być przypuszczalnie sprawdza się w przypadku ubezpieczenia samochodów, mieszkań czy innego majątku – gdzie towarzystwa ubezpieczeniowe w większości mają podobną propozycję i jednakowo przykryte ryzyka. Przy żaglówkach, zwłaszcza pełnomorskich jest zupełnie odmiennie. Tu zwracamy uwagę na sprawy, jakie w innych przypadkach nie przyszłyby wam nawet do głowy. W tej branży liczy się specjalizacja i zwłaszcza biegłość ubezpieczyciela. Na polskim rynku funkcjonują przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe , którym wydaje się Iż mają artykuł dla branży. Zapraszamy już dzisiaj do zapoznania się z naszą ofertą.

Kalkulator ubezpieczenia jachtu - Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczenia jachtu

Od czego można ubezpieczyć jacht. Jacht to luksusowa i wyrafinowana jednostka pływająca, która daje poczucie wolności i niezależności na szerokich wodach. Niezależnie od tego, czy korzystasz z jachtu do rejsów po oceanie, żeglugi po jeziorach czy morskich eskapad, ubezpieczenie jachtu jest kluczowym aspektem, który zapewnia spokojny umysł, ochronę finansową i bezpieczeństwo na wodach. W tym artykule przyjrzymy się, od czego można ubezpieczyć jacht, aby cieszyć się bezstresowymi i przyjemnymi chwilami na pokładzie. Kalkulator ubezpieczenia jachtu sam Porównaj ceny i wybierz najtańszą składkę

Ubezpieczenie OC i AC dla jachtu

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, jacht również może być objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz ubezpieczeniem od kradzieży, uszkodzeń, zatonięcia i innych zdarzeń (ubezpieczenie autocasco – AC). Ubezpieczenie OC jest zazwyczaj wymagane prawnie i chroni właściciela jachtu przed roszczeniami osób trzecich, takimi jak szkody wyrządzone innym jednostkom pływającym. AC zaś zapewnia ochronę własnego jachtu przed różnymi ryzykami i jest opcjonalne.

Ubezpieczenie jachtu od kradzieży

Jachty są cennymi i atrakcyjnymi celami dla złodziei, dlatego ubezpieczenie od kradzieży jest ważnym elementem ochrony. Taka polisa obejmuje straty związane z kradzieżą samego jachtu lub jego części, jak silniki, elektronikę czy wyposażenie.

Ubezpieczenie od uszkodzeń

Ubezpieczenie od uszkodzeń jachtu to ważny element, który pomaga w pokryciu kosztów naprawy, jeśli jacht ulegnie uszkodzeniom na skutek pożaru, zderzenia, działania sił przyrody, awarii mechanicznych czy innych nieprzewidzianych sytuacji.

Ubezpieczenie wyposażenia jachtu

Warto również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie wyposażenia jachtu, które obejmuje przedmioty znajdujące się na pokładzie, takie jak sprzęt wędkarski, sprzęt sportowy, elektronika, meble i inne akcesoria.

Odpowiedzialność cywilna za wypadki wodne

Ta opcja polisy chroni właściciela jachtu przed kosztami odpowiedzialności cywilnej za wypadki wodne, które mogą spowodować obrażenia lub szkody wyrządzone innym osobom lub jednostkom pływającym.

Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie dla swojego jachtu, ważne jest, aby omówić swoje potrzeby z agentem ubezpieczeniowym i zapoznać się dokładnie z warunkami polisy. Upewnij się, że wybrana polisa spełnia Twoje wymagania, dostarcza odpowiednią ochronę dla Twojego jachtu oraz dostosowuje się do Twojego budżetu. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu, będziesz mógł cieszyć się swoimi przygodami na wodzie bez zbędnego stresu, mając pewność, że Twój jacht jest właściwie zabezpieczony.

Ile kosztuje ubezpieczenie łodzi motorowej

Ubezpieczenie łodzi wędkarskiej jest kluczowym elementem dla każdego właściciela łodzi, którego celem jest zapewnienie ochrony finansowej w przypadku ewentualnych szkód, kradzieży lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Koszt ubezpieczenia łódki może być zróżnicowany, ponieważ zależy od wielu czynników. Wartością dodaną takiego ubezpieczenia jest pewność, że można cieszyć się żeglowaniem czy wędkowaniem bez zbędnego stresu, wiedząc, że łódka jest odpowiednio zabezpieczona.

Poniżej omówimy główne czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia łodzi motorowej:

Wartość łodzi: Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt ubezpieczenia łódki jest jej wartość rynkowa. Im bardziej wartościowa jest łódka, tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia. Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenie łódki może chronić nie tylko wartość samej jednostki, ale również wartość wyposażenia i akcesoriów znajdujących się na pokładzie.

Typ łodzi: Rodzaj łodzi również ma znaczenie dla kosztu polisy. Ubezpieczenie dla motorówek może różnić się od ubezpieczenia dla łodzi żaglowych, katamaranów czy łodzi wędkarskich. W przypadku łodzi wędkarskich, koszt ubezpieczenia może być związany z wyposażeniem w specjalny sprzęt wędkarski, który również może być objęty ochroną.

Obszar żeglugi: Obszar, na którym planujesz używać łódki, może wpłynąć na koszt ubezpieczenia. Pływanie na otwartym morzu lub na akwenach uznawanych za bardziej ryzykowne może zwiększyć składkę.Doświadczenie właściciela: Doświadczenie właściciela w prowadzeniu łodzi może wpływać na koszt ubezpieczenia. Osoby z dłuższym stażem na wodzie, które posiadają odpowiednie licencje i szkolenia, mogą korzystać z niższych składek.

Historia ubezpieczeniowa: Posiadanie wcześniejszych polis ubezpieczeniowych może wpłynąć na cenę ubezpieczenia łodzi. Pozytywna historia ubezpieczeniowa, bez zgłaszania wcześniejszych roszczeń, może przyczynić się do obniżenia składki.

Zakres ubezpieczenia: Rozmaite opcje polis ubezpieczeniowych wpływają na cenę. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa będzie składka. Opcje ubezpieczenia mogą obejmować ubezpieczenie od kradzieży, uszkodzeń, pożarów, działania sił przyrody (takich jak sztormy i huragany), uszkodzeń mechanicznych, odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie wyposażenia łodzi, a także ubezpieczenie od wypadków wodnych.

Dodatkowe opcje: Dodatkowe ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie holowania, ubezpieczenie od awarii technicznych czy ubezpieczenie od zawinięcia, również wpływają na składke.

Polisa roczna lub czasowa: Wybór między polisą roczną a czasową może wpłynąć na cenę. Polisa roczna obejmuje cały rok, podczas gdy czasowa jest dostępna tylko na określony okres, na przykład w sezonie letnim.

Ważne jest, aby przed zakupem polisy ubezpieczeniowej dla łodzi, dokładnie zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli, porównać warunki polis i skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym. Odpowiedni agent pomoże w doborze odpowiedniej ochrony, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i budżet właściciela łodzi. Cena ubezpieczenia łodzi motorowej wahają się od 200 – 400 zł za rok.

Podsumowując, koszt ubezpieczenia łodzi jest uzależniony od wielu czynników, takich jak wartość łódki, typ łodzi, obszar żeglugi, doświadczenie właściciela, historia ubezpieczeniowa oraz zakres ubezpieczenia. Decydując się na ubezpieczenie łodzi, warto wziąć pod uwagę pełen zakres ofert, aby znaleźć polisę, która najlepiej spełni indywidualne potrzeby i zapewni odpowiednią ochronę dla naszej jednostki pływającej.

Ubezpieczenie silnika zaburtowego od kradzieży - cena

Ubezpieczenie silnika zaburtowego od kradzieży, znane także jako ubezpieczenie silnika łodziowego, to rodzaj polisy ubezpieczeniowej, która zapewnia ochronę dla silnika montowanego na łodzi, pontonie, kajaku lub innej jednostce pływającej. Jest to ważny aspekt ochrony finansowej, ponieważ silnik zaburtowy jest często cenną i ważną częścią łodzi, a jego awaria lub uszkodzenie może być kosztowne do naprawy.

Ubezpieczenie silnika zaburtowego od kradzieży to ważna opcja, która pozwala zabezpieczyć cenny sprzęt przed ryzykiem kradzieży. Silniki zaburtowe są atrakcyjnym celem dla złodziei, ponieważ są stosunkowo drogie, łatwe do demontażu i przeniesienia, dlatego też ubezpieczenie od kradzieży może zapewnić spokój i ochronę finansową właścicielowi.

Ubezpieczenie silnika zaburtowego od kradzieży

Poniżej przedstawiam kilka istotnych informacji na temat ubezpieczenia silnika zaburtowego od kradzieży

Zakres ubezpieczenia łodzi wędkarskiej: Ubezpieczenie silnika zaburtowego zazwyczaj obejmuje różne rodzaje ryzyk, takie jak uszkodzenia mechaniczne, awarie, pożary, kradzieże, zatonięcia itp. Zakres pokrycia może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i wybranej polisy.

Suma ubezpieczenia: Wartość ubezpieczenia powinna odzwierciedlać koszt zakupu lub naprawy silnika zaburtowego. Można wybrać różne opcje wartości, takie jak wartość rynkowa, wartość umowna lub wartość nowego silnika.

Wyłączenia ochrony: Ubezpieczenie silnika zaburtowego może mieć swoje ograniczenia, na przykład w odniesieniu do maksymalnej wartości ubezpieczenia, obszaru żeglugi lub maksymalnej mocy silnika.

Udział własny: W przypadku zgłoszenia roszczenia, często obowiązuje opłata własna, która jest kwotą, którą ubezpieczyciel odlicza od wypłacanej sumy w przypadku szkody. Wysokość opłaty własnej może wpłynąć na cenę ubezpieczenia.Warunki polisy: Jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami polisy, aby zrozumieć zakres i wyłączenia ochrony.

Koszt ubezpieczenia silnika zaburtowego od kradzieży będzie zależał od wielu czynników, takich jak wartość silnika, jego wiek, moc, obszar żeglugi, a także wybrane opcje i zakres pokrycia. Najlepiej jest skonsultować się z różnymi ubezpieczycielami, aby uzyskać oferty i porównać warunki polis. Wybierając ubezpieczenie silnika zaburtowego od kradzieży, warto postawić na polisę, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i budżetowi oraz zapewni właściwą ochronę dla cennego składnika łodzi wędkarskiej czy turystycznej.

Ubezpieczenie skutera wodnego cena polisy w Szczecinie

Ubezpieczenie skutera wodnego – Ochrona Twojej Przygody na Wodzie

Wakacje nad jeziorem, na morskiej plaży lub na spokojnej rzece – skuter wodny to doskonały sposób na spędzenie czasu na wodzie i cieszenie się przygodą na falach. Jednak tak samo jak w przypadku innych pojazdów, ubezpieczenie skutera wodnego jest kluczowym elementem, który zapewnia ochronę finansową i spokojny umysł podczas twoich wodnych eskapad. W tym artykule przyjrzymy się dlaczego ubezpieczenie skutera wodnego jest ważne, co może obejmować oraz jak znaleźć najlepszą polisę dla twoich potrzeb.

Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia skutera wodnego?

Nie ma wątpliwości, że jazda skuterem wodnym może dostarczyć niesamowitej frajdy, ale niestety nie jest pozbawiona ryzyka. Wypadki, uszkodzenia, kolizje z innymi jednostkami pływającymi czy straty z powodu kradzieży mogą się zdarzyć nawet najbardziej doświadczonym wodniakom. Ubezpieczenie skutera wodnego zapewnia ochronę finansową w razie nieprzewidzianych sytuacji, pomagając w pokryciu kosztów napraw, zamiennych części lub innych strat.

Co obejmuje ubezpieczenie skutera wodnego?

Ubezpieczenie skutera wodnego może różnić się w zależności od ubezpieczyciela i wybranej polisy, ale oto kilka powszechnych elementów, które można znaleźć w tego typu ubezpieczeniach:

OC – Odpowiedzialność Cywilna: Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, OC chroni cię przed roszczeniami osób trzecich w przypadku wypadku, który mógłby być Twoją winą. Pokrywa szkody wyrządzone innym osobom lub ich mieniu w wyniku Twojego skutera wodnego.

Ubezpieczenie od uszkodzeń: Chroni Twój skuter wodny przed różnymi rodzajami uszkodzeń, takimi jak zderzenia, pożary, kradzieże, zatonięcia, działanie sił przyrody czy inne nieprzewidziane zdarzenia. W przypadku uszkodzenia lub straty, ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy lub wypłaca odszkodowanie.

Ubezpieczenie od kradzieży: Ten element polisy zapewnia ochronę w przypadku kradzieży Twojego skutera wodnego lub jego części. Wypłata odszkodowania może pomóc w zakupie nowego skutera lub pokryciu kosztów straty.

Ochrona przed szkodami wyrządzonymi przez nieubezpieczone jednostki: Jeśli inna jednostka pływająca, która jest winna wypadku, nie jest ubezpieczona lub nie ma wystarczającej ochrony, ta opcja polisy pomoże w pokryciu kosztów naprawy Twojego skutera.

Polisa na czas użytkowania: Możesz wybrać ubezpieczenie skutera wodnego na cały rok lub czasową polisę, która obowiązuje przez określony okres, np. tylko w sezonie letnim.

Jak znaleźć najlepszą polisę na ubezpieczenie skutera wodnego?

Wybór odpowiedniej polisy na ubezpieczenie skutera wodnego może być wyzwaniem, ale kilka wskazówek może Ci pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania:

Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli: Sprawdź różne opcje i porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Upewnij się, że każda polisa ma zakres ochrony, który spełnia Twoje potrzeby. Skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym: Agent ubezpieczeniowy może pomóc Ci znaleźć odpowiednią polisę i odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące ubezpieczenia skutera wodnego.Zrozum warunki polisy: Przeczytaj dokładnie warunki polisy, aby zrozumieć, co jest objęte ochroną, a co nie. Zadaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz. Zwróć uwagę na opłaty własne: Zorientuj się, jakie są opłaty własne w przypadku zgłoszenia roszczenia. Opłata własna to suma, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni przed otrzymaniem odszkodowania.Szukaj zniżek i korzyści: Niektórzy ubezpieczyciele oferują zniżki i korzyści dla doświadczonych wodniak

Ubezpieczenie łodzi, choć nie jest w Polsce obowiązkowe, okazuje się w naszym kraju niezbędne. Pogoda bywa zmienna, zagrożeń na wodzie czyha wiele – bez odpowiedniej polisy można narazić się na ogromne straty finansowe. Jaką polisę wybrać, aby ochrona była skuteczna? 

Ubezpieczenie dla żeglarzy 

Polacy pływają po rzekach, jeziorach i morzu – czasem rekreacyjnie, ale często też w celach zarobkowych. Mimo, że przepisy nie nakładają obowiązku wykupienia dla łodzi polisy, warto zastanowić się, czy bezpiecznie jest pływać bez takiego zabezpieczenia. W Polsce pogoda jest przecież zdradliwa i burza może zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. A to przecież nie jedyne niebezpieczeństwo, na które narażeni są żeglarze. Co jeszcze może się wydarzyć? Przede wszystkim możesz wpłynąć na mieliznę i już się z niej nie wydostać. Koszt wyciągnięcia takiej zablokowanej łodzi czasem przekracza jej wartość. Poza tym silny wiatr może wywrócić jacht, zdarzają się także zderzenia ze skałami lub innymi łodziami. Czy warto ryzykować brak polisy przy tak dużym zagrożeniu? Z pewnością nie. Jak jednak wybrać najlepszą ochronę? Okazuje się, że nie jest to trudne zadanie. 

Ubezpieczenie jachtu – jakie wybrać? 

Mimo dużej ilości towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku, niewiele z nich oferuje ubezpieczenia łodzi. Odpowiednią polisę można znaleźć w takich firmach jak: 

PZU, 

Warta, 

Allianz, 

Yacht-Pool, 

Pantaenius, 

Hamburger Yachtversicherung Schomacker. 

Porównanie ofert nie jest więc trudnym zadaniem, jest ich bowiem niewiele. Ponadto nie każdy jacht można ubezpieczyć wszędzie – polisy oferowane przez wymienione firmy dość precyzyjnie określają, jakie łodzie mogą podlegać ochronie. Pod uwagę brana jest między innymi możliwa do uzyskania prędkość, wiek oraz wartość jachtu. Zatem kiedy ograniczysz wybór do tych towarzystw, które posiadają właściwą dla Twojej łodzi ofertę, okaże się, że jest to tylko kilka propozycji.  

Ubezpieczenie łodzi – przed czym chroni? 

W zależności od potrzeb, warto zastanowić się, jaka ochrona będzie potrzebna. Polisy dla żeglarzy, podobnie jak wiele innych ubezpieczeń, można rozszerzyć o dodatkowe umowy. Niektóre elementy są jednak niezbędne, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa. Należą do nich przede wszystkim: 

ubezpieczenie jachtu przed zniszczeniem, także podczas wykonywania manewrów czy postoju, 

ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia łodzi podczas transportu, 

pokrycie kosztów udzielenia pomocy, 

pokrycie kosztów zlikwidowania pozostałości po kolizji/wypadku. 

Takie zabezpieczenia ochronią łódź przed skutkami anomalii pogodowych i nieprzewidzianych zdarzeń, ale warto pomyśleć także o ochronie dla załogi. Przede wszystkim powinno to być: 

Ubezpieczenie kosztów leczenia, w tym leczenia za granicą, jeśli jacht opuszcza kraj, 

NNW dla załogi, 

Ubezpieczenie OC. 

To ostatnie jest potrzebne zwłaszcza osobom żeglującym po jeziorach – w sezonie może być tam spory tłok i niewiele trzeba, aby wyrządzić komuś krzywdę lub uszkodzić mienie. 

Ubezpieczenie jachtu i łodzi – kiedy nie otrzymasz świadczenia? 

Przede wszystkim należy dobrze oszacować wartość jednostki, określić zakres terytorialny, na jakim ma działać ochrona – ale mimo dobrze skonstruowanej umowy może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. Jest tak wtedy, gdy szkodę spowodowała załoga łodzi będąca pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Aby mieć pewność, że polisa gwarantuje wypłatę świadczenia, przed jej wyborem sprawdź dokładnie listę wyłączeń zawartą w OWU.

 

Głośny wypadek „Fryderyka Chopina”, który w sztormie utracił maszty i decyzja PZU, odmawiająca wypłacenia odszkodowania oraz dyskusja nad znaczeniem określenia „Heavy Weather” sprowokowała Tawernę Skipperów do przeprowadzenia serii rozmów z przedstawicielami firm ubezpieczających jachty. Wywiadem z rzecznikiem prasowym Allianzu inaugurujemy cykl „GDZIE I JAK UBEZPIECZAĆ JACHTY".

Tawerna Skipperów: Na jaką okoliczność możemy ubezpieczyć jacht?

Marek Baran, rzecznik firmy Allianz: Ubezpieczeniem mogą zostać objęte jachty podczas:
1) żeglugi w podstawowej strefie pływania - wody śródlądowe oraz morskie wody przybrzeżne i wewnętrzne RP,
2) postoju w portach, przystaniach, zimowiskach, dokach, warsztatach, na slipie w celu wykonania remontów i napraw awaryjnych, rozbrajania, wyposażania,
3) podczas wyciągania jachtu na ląd lub spuszczania na wodę,
4) asysty lub holowania ratowniczego,
5) wyłączenia jachtu z eksploatacji
oraz transportu jachtu pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia w wariancie OPTIMUM.

Od czego ubezpiecza Allianz? Jaki jest zakres ubezpieczenia jachtu?

Są różne warianty:
WARIANT MINIMUM: pożar, uderzenie pioruna, eksplozja, implozja, uderzenie lub upadek statku powietrznego na jacht, działanie wiatru*, grad, deszcz nawalny, siła wyższa, błąd nautyczny lub błąd w obsłudze urządzenia na jachcie, częściowe zanurzenie lub całkowite zatopienie jachtu, wejście na mieliznę, ląd lub przeszkodę podwodną, uderzenie w nabrzeże lub inne obiekty stałe, kolizja kontaktowa, kolizja bezkontaktowa, taklowanie i roztaklowanie, załadunek i wyładunek.

*działanie wiatru - wiatr o sile, min. stopień 8, określonej stopni skali Beauforta, którą potwierdziły pomiary najbliższej miejscu powstawania szkody stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej; oprócz bezpośredniego działania wiatru na ubezpieczony jacht, za następstwa działania wiatru przyjmuje się również szkody spowodowane unoszonymi przez wiatr przedmiotami.

WARIANT OPTIMUM: zdarzenia ubezpieczeniowe objęte ochroną w wariancie MINIMUM + szkody spowodowane przez uszkodzenie silnika, przekładni, wału napędowego, śruby, steru, wady ukryte, wadliwą naprawę; podczas transportu, kradzież, kradzież z włamaniem, rabunek.

A czego ubezpieczenie nie obejmuje?

Zakład Ubezpieczeń nie obejmuje ochroną kradzieży silnika przyczepnego zarówno w okresie eksploatacji jachtu, jak i w okresie wyłączenia jachtu z eksploatacji. W trakcie eksploatacji jachtu Zakład Ubezpieczeń nie odpowiada za kradzież wyposażenia i osprzętu jachtu nie zamontowanych na jachcie na stałe, których montaż i demontaż nie wymaga użycia narzędzi i przyrządów mechanicznych. W trakcie wyłączenia jachtu z eksploatacji (np. podczas zimowania), gdy wyposażenie i osprzęt są zdemontowane z jachtu, Zakład Ubezpieczeń odpowiada za kradzież z włamaniem wyposażenia i osprzętu jachtu pod warunkiem przechowywania ich wraz z jachtem wewnątrz należycie zabezpieczonego pomieszczenia (opis poniżej).

Jakie poniesione koszty są objęte ochroną?

Są to: zapobieżenia i zmniejszenia skutków szkody - koszty działań podjętych przez Ubezpieczającego w celu zapobieżenia zagrażającej bezpośrednio szkodzie lub w celu złagodzenia jej skutków, łącznie z działaniami nieskutecznymi, o ile działania te były adekwatne do występujących okoliczności, ratowania jachtu oraz koszty związane z akcją ratowniczą przy zagrożeniu zdrowia lub życia załogi jachtu, awaryjnego holowania lub transportu uszkodzonego jachtu z miejsca wypadku do najbliższego miejsca naprawy, ustalenia rozmiarów szkody.

Jakie dokumenty musimy mieć aby ubezpieczyć jacht?

Wymagane są dokumenty stwierdzające, że jacht spełnia określone przepisami wymagania w zakresie budowy i bezpieczeństwa:
1) dowód rejestracji lub świadectwo zdolności żeglugowej dla jachtów pływających po wodach śródlądowych,
2) karta bezpieczeństwa dla jachtów pływających po wodach morskich.

Na jaką sumę możemy ubezpieczyć jacht?

Suma ubezpieczenia jachtów ustalana jest wg wartości rynkowej. Klient jest zobowiązany zadeklarować odrębną sumę ubezpieczenia dla jachtu wraz z wyposażeniem i osprzętem oraz odrębnie sumę ubezpieczenia silnika jachtu (o ile ma być objęty ochroną).

Jak oceniłby Pan decyzję PZU o niewypłaceniu odszkodowania za uszkodzenia powstałe na "Fryderyku Chopinie"? Państwo wypłaciliby w takich okolicznościach pieniądze?

Jeśli na jachcie, który ubezpieczamy maszt zostałby złamany w wyniku działania wiatru o sile min. 8 stopni w skali Beauforta (a takie warunki panowały podczas uszkodzenia FCh), którą potwierdziły pomiary najbliższej miejscu powstawania szkody stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wówczas my wypłacilibyśmy odszkodowanie. Samego postępowania PZU nie chcemy jednak oceniać.

Źródło m.in: https:// www. wiener.pl/pl-dla-ciebie-produkt/58319/jacht/ubezpieczenie-jednostek-plywajacych-na-fali/

 

Komentarze do wpisu (0)


 
Promocje
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

2 239,00 zł

Cena regularna: 2 799,99 zł

Najniższa cena: 2 799,99 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.8
Deska SUP Gladiator Pro 10.8

2 689,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 990,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.6
Deska SUP Gladiator Pro 10.6

2 589,00 zł

Cena regularna: 2 699,00 zł

Najniższa cena: 2 699,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

1 989,00 zł

Cena regularna: 2 249,98 zł

Najniższa cena: 1 575,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 898,00 zł

Cena regularna: 2 350,00 zł

Najniższa cena: 1 899,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.8
Deska SUP Gladiator Origin 10.8

2 099,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 2 080,00 zł
szt.
Deska SUP Zray F1 Fury  10.4 Dual windsup
Deska SUP Zray F1 Fury 10.4 Dual windsup

2 399,00 zł

Cena regularna: 2 850,00 zł

Najniższa cena: 2 850,00 zł
szt.
Deska SUP Raptor+ Body Glove
Deska SUP Raptor+ Body Glove

2 590,00 zł

Cena regularna: 3 250,00 zł

Najniższa cena: 3 250,00 zł
szt.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.

2 250,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 950,00 zł
szt.
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT

1 608,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 1 888,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Siedzisko Cockpit COMFORTseat
Siedzisko Cockpit COMFORTseat

310,00 zł

szt.
Siedzisko Classic Small COMFORTseat
Siedzisko Classic Small COMFORTseat

419,00 zł

szt.
Bateria Travel Torqeedo
Bateria Travel Torqeedo

6 889,00 zł

szt.
Bateria Travel XP Torqeedo
Bateria Travel XP Torqeedo

8 316,00 zł

szt.
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai  2024
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai 2024

4 189,00 zł

szt.
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024

3 619,00 zł

szt.
Kajak EPYX Aquadesign 2024
Kajak EPYX Aquadesign 2024

2 499,00 zł

szt.
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024

3 199,00 zł

szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl