
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań ze strony użytkowników pompowanego sprzętu wodnego jest pytanie o sposób zabezpieczenia, konserwację i przechowywanie po sezonie. Dotyczy to tak samo desek sup jak i pontonów lub katamaranów pneumatycznych.
Tak naprawdę sprzęt tego typu nie wymaga specjalnego traktowania i przygotowania do zimowania, ważne by na bieżąco w czasie trwania sezonu i użytkowania poświęcać mu minimum uwagi dzięki czemu będzie nam służył długo i zapewniał rozrywkę oraz bezawaryjne funkcjonowanie.
Bardzo często naszą ulubioną destynacją wakacyjnych podróży jest akwen morza Śródziemnego - Chorwacja, Włochy, Grecja, Czarnogóra. Są to kierunki gdzie możemy maksymalnie wykorzystać nasz sprzęt wodny, cieszyć się z eksploracji niezliczonych zatoczek, wysepek rozsianych blisko brzegu, czy najzwyczajniej spędzać miło czas w wodzie, gdy słońce daje się we znaki.
Spędzając urlop w tych regionach z deską sup, pontonem czy katamaranem należy pamiętać o soli morskiej która pozostawiona na sprzęcie bez naszego działania, może zaszkodzić powłoką pvc, materiałom z których uszyte są żagle do windsurfingu czy do katamaranów (monofilm, dacron). Jak również wszelkim elementom wykonanym ze stali nierdzewnej na których może się odkładać nalot.
Dbałość o sprzęt w tym przypadku ogranicza się do spłukania słodką wodą i wytarciu do sucha, lub odłożenia w zacienione miejsce do wyschnięcia. Pamiętajmy, im dłużej sól pozostanie niespłukana, tym trudniej będzie ją później usunąć bez użycia szmatki czy nawet miękkiej szczotki. Dlatego nie zostawiajmy tej czynności na ostatni dzień urlopu przed powrotem do domu.
W przypadku wspomnianych już żagli z materiałów dacron lub monofilm bardzo niekorzystnym czynnikiem wpływającym na skrócenie żywotności tych materiałów są promienie UV. Dlatego ważne by maksymalnie ograniczyć ich dostęp w momencie gdy nie korzystamy ze sprzętu.
Inne zabrudzenia - typu piasek, ziemia, resztki traw czy roślinności powinny być na bieżąco usuwane z powierzchni. Jeżeli nie dopilnujemy tego, koniecznym może być użycie środków chemicznych np. dostępnych w naszym dziale:
https://activegames.pl/pl/c/Czyszczenie-i-konserwacja/200
Przygotowując nasz sprzęt do dłuższego składowania w okresie zimowym, warto przyjrzeć się dokładnie całości - najlepiej pompując deskę, ponton lub pływaki katamaranu i pozostawić na kilka godzin. Później kontrolując ciśnienie dowiemy się, czy nie ma nieszczelności na powierzchni, lub na zaworach. Wykonana praca po zakończeniu sezonu odpłaci nam się wczesną wiosną, kiedy to bez niepokoju możemy sięgnąć po naszą ulubioną deskę sup, kajak ze świadomością, że jest gotowe do użycia.
Niektórzy z użytkowników pontonów radzą, by w czasie przechowywania na powierzchnię nanieść nieco wazeliny technicznej lub talku - zapobiega to sklejaniu się powłok pvc gdy przez długi czas nasz ponton lub kajak leży zwinięty gdzieś w piwnicy lub garażu. Naszym zdaniem nie jest to konieczne zabezpieczenie jeżeli sprzęt jest dobrze wysuszony, starannie złożony i co najważniejsze nie jest przechowywana w zawilgoconych pomieszczeniach, lub narażony na zbyt niskie temperatury.
Pamiętajmy - tylko od nas zależy, czy sprzęt pompowany będzie nam służył długo i bezawaryjnie, a w przypadku chęci sprzedaży, wymiany na nowy - nie straci zbyt wiele na wartości.
Poniżej prezentujemy kilka filmów od Aqua Marina które najlepiej przedstawiają naprawy i konserwacje pompowanych desek sup.