Deska sup czy może kajak

1
Deska sup czy może kajak

Jeżeli nigdy nie mieliśmy okazji czy też sposobności do uprawiania sportów wodnych, możemy stanąć przed nie lada dylematem - co wybrać kajak czy deska sup ...a może kanu?

 Dziewczyna z Activegames w piance na desce sup

Pływanie kajakiem

Trzy osoby płynące kajakiem Tomahawk Aqua Marina

Dla wielu osób poszukujących sprzętu do sportów wodnych, który można by zabrać ze sobą na wyjazd urlopowy lub weekend poza miastem, pojawia się w głowie pytanie: pompowana deska sup, canoe, czy może kajak pneumatyczny? To pytanie nie jest bezpodstawne, ponieważ te dwa produkty do uprawiania aktywności na wodzie mają ze sobą wiele wspólnego, a zarazem są najczęściej wybierane przez rodziny.

Co zatem wybrać pompowany kajak, czy pompowaną deskę sup, które rozwiązanie będzie dla nas optymalne? Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Niestety nie. Spróbujemy jednak rzucić nieco światła na jedną i drugą aktywność. Ponieważ sami korzystając z możliwości pływamy zarówno na sup jak i kajakiem, możemy zwrócić uwagę na pewne aspekty o których nie przyszło by Wam do głowy pomyśleć.

 

Przy podejmowaniu takich decyzji jednym z kluczowych czynników przemawiającym na korzyść jednego lub drugiego rozwiązania jest jego uniwersalność.

Deska sup ma pod tym względem sporą przewagę nad kajakiem, ponieważ poza olbrzymią ilością modeli dedykowanych do konkretnego rodzaju pływania z wiosłem, jest wszechstronna. Możemy pływać na paddleboard po jeziorach, zatokach, rzekach. Możemy również spróbować swoich sił w surfowania na fali, pływaniu sportowym race, lub po prostu cieszyć się z turystyki wodnej. Od tego w jaki sposób chcemy używać naszego supa powinien zależeć wybór konkretnego modelu - kształtu - allround lub touring, długości - krótsza deska 10 - 10'8 czy też dłuższa - szybsza, idealna do wiosłowania na długich dystansach - powyżej 11' a nawet 12 stóp.

surfowanie na desce sup

Płynięcie na desce sup wyścigowej Safe

Jak sprawa uniwersalności przedstawia się w przypadku kajaków? Przypomnijmy w tym miejscu kluczową cechę charakterystyczną dla obu produktów - deski sup i kajaka - muszą być pompowane. Ponieważ w przypadku sztywnych dochodzi problem z transportowaniem i przechowywaniem, dlatego zdecydowana większość osób szukających rozwiązania na okazjonalne wypady nad wodę, bądź do zabrania ze sobą na urlop, poszukuje właśnie artykułów mobilnych, które łatwo można spakować i zmieścić wraz z innymi bagażami w samochodzie, lub też zabrać ze sobą do samolotu jako bagaż rejestrowany.

Wróćmy zatem do kajaka - jakie daje nam możliwości? Głównym zastosowaniem będzie tutaj turystyka śródlądowa oraz zatokowa przybrzeżna w nieco mniejszym stopniu rzeczna. Co innego kajak sztywny, wykonany z wytrzymałych tworzyw, które najczęściej są używane do spływów kajakowych, eksplorowania wąskich rzek lub rwących górskich potoków, a co innego jego odmiana pneumatyczna, która jest bardziej narażona na uszkodzenia o podwodne przeszkody. Mimo wszystko znaczna większość kajaków pompowanych na rynku jest nisko ciśnieniowa, konstrukcje z podłogą typu dropstitch jak w deskach sup, lub w całości wykonane w tej technologii wysokociśnieniowej są w mniejszości, a są zdecydowanie trwalsze. Przykładem może być kajak Aqua Marina Tomahawk lub model Apache marki Safe oraz kajaki od Coasto czy też Aquadesign.

Leżące kajaki pompowane różnych marek

Kajak pompowany cały w dropstitch Coasto

 

Szukamy rozwiązania przede wszystkim wygodnego i komfortowego na długie wycieczki

W tym wypadku sprawa może nam się wydawać prosta, a odpowiedź oczywista - pompowany kajak. W zależności od modelu jaki wybierzemy - czy pływamy samotnie, we dwójkę czy np. wspólnie z dziećmi - od tego będzie zależała jego długość i ilość miejsca - zarówno dla nas jak również toreb wodoodpornych które zabierzemy na pokład. Przyjmijmy standardowy kajak dwuosobowy, zajmujemy miejsce w środku, siedzimy wygodnie, stabilnie i możemy ruszać... Teraz przenieśmy się kilka godzin później - cały czas praktycznie w jednej pozycji. W kajaku nie da się wstać, przyklęknąć, wyprostować, a możliwość wyciągnięcia nóg przed siebie też jest ograniczona. Czy zatem kajak jest aż tak wygodny i komfortowy?

Pływanie jednoosobowym kajakiem Tomahawk Aqua marina

Jak to wygląda w przypadku pływania na desce sup? Jeżeli decydujemy się na standardowy model sup jednoosobowy, to możemy zgodnie z pełną nazwą sprzętu która brzmi standuppaddleboard pływać na stojąco, jeżeli chcemy odpocząć lub też na wodzie zmieniają się warunki, pojawia się mocniejszy wiatr, fale, wtedy możemy zejść na kolana i wyprostować się lub przysiąść na piętach. Nie jest to jednak bardzo wygodne na dłuższą metę, więc możemy jeszcze usiąść na desce - zarówno z nogami wyprostowanymi przed siebie, jak również okrakiem... no chyba, że wybraliśmy sup do praktykowania jogi lub ćwiczeń fitness na wodzie, wtedy ich duża szerokość może to nieco utrudnić.

W piance na desce sup jesienią

Wstawanie na desce sup z kolan

Pływanie na kolanach na desce sup

Praktykowanie jogi na desce sup

Oczywiście w przypadku deski sup możemy jeszcze użyć opcjonalnego lub w niektórych modelach określanych jako combo - standardowego siedziska kajakowego, jednak na jego temat i porównania takiego sposobu pływania z kajakiem już pisaliśmy w oddzielnym artykule. Niemniej zestaw sup zawierający siedzisko i odpowiednie wiosło 2w1 cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród początkujący wioślarzy.

Deska sup z zamontowanym siedziskiem kajakowym

Należy jednak podkreślić, że jeżeli dana osoba nie czuje się stabilnie w pływaniu z wiosłem na stojąco i nie jest to wina źle dobranej deski sup tylko wrodzonego poczucia równowagi i balansu - a raczej jego ograniczenia, to w takim przypadku wygodniej będzie usadowić się w dobrze dobranym kajaku, niż przez dłuższy czas pływać na desce sup klęcząc lub siedząc na niej.

Jest jeszcze jedna kwestia, która latem nie odgrywa żadnej roli, ale jeżeli chcemy pływać kajakiem czy też na desce sup wczesną wiosną lub późną jesienią, to będzie już miała znaczenie. Chodzi o zmoczenie wodą. Może to wydać się dla kogoś dziwne - bo przecież sprawa dotyczy sportów wodnych, więc musi być woda. Niby tak, jednak w przypadku supa w sprzyjających warunkach pogodowych i przy odpowiednich umiejętnościach wystarczą nam jedynie buty neoprenowe by wyjść z wycieczki suchą stopą. W kajaku to się nie uda. Styl wiosłowania powoduje, że krople wody i tak i tak spadną na nas, dostaną się do środka kajaka, a w efekcie nasze siedzisko będzie mokre. Dlatego na rynku dostępnych jest tak wiele akcesoriów do uprawiania kajakarstwa, które nie są potrzebne w paddleboardingu.

Jeżeli ktoś planuje wykorzystywanie deski sup przez większość sezonu warto wtedy pomyśleć nad specjalną odzieżą typu suchy kombinezon, gruba pianka neoprenowa.

 

Bezpieczeństwo użytkowania oraz nieprzewidziane sytuacje

Najważniejsza cecha sprzętu wodnego z którego mamy zamiar korzystać w czasie wypoczynku nad wodą. Nie poruszamy w tym miejscu istotnej rzeczy jaką są środki ratunkowe / asekuracyjne które powinniśmy mieć ze sobą czy to na pokładzie deski sup czy też w kajaku -  a już najlepiej na sobie!

Tutaj chcielibyśmy porównać konstrukcję, właściwości, które stanowią o naszym bezpieczeństwie w trakcie korzystania ze sprzętu do sportów wodnych.

Zatem jak to wygląda w przypadku deski sup? Z jednej strony kąpiel jest nierozłącznym elementem uprawiania paddleboardingu, chwila dekoncentracji, nagły podmuch wiatru czy fala wygenerowana przez przepływająca łódź, sprawia, że w mgnieniu oka spadamy z deski i lądujemy w wodzie. Z drugiej zaś strony, osoby nawet początkujące po kilku godzinach pływania są w stanie pewnie stać na desce i nigdy nie zaliczyły nieplanowanej kąpieli w wodzie. Jednak z racji faktu, że w sportach wodnych nazywanych deskowymi - czyli windsurfingu, surfingu, czy też kitesurfingu jest to zupełnie normalne, stosuje się podstawową asekurację jaką jest linka leash lub inaczej smyczy, dzięki której jesteśmy przypięci do naszej deski. Dzięki temu mamy podstawową asekurację w postacie nietonącej deski blisko siebie. Dlatego bardzo istotne jest by leash zapinać do nogi lub do pasa (np. gdy spływamy rzekami nie zapinamy smyczy do nogi!)

Na deskę sup można też stosunkowo łatwo dostać się ponownie, nawet gdy głębokość uniemożliwi nam odbicie się od dna. Najlepiej taką sytuację potrenować w kontrolowanych warunkach, blisko brzegu. Można wślizgnąć się na deskę z boku lub też z rufy podtapiając ją i wsuwając się po długości.

Jak temat bezpieczeństwa wygląda dla pompowanego kajaka? Z racji pozycji siedzącej, a co za tym idzie nisko położonego środka ciężkości trudniej jest o wywrotkę. Chyba, że podobnie jak w przypadku supa zaskoczy nas duża boczna fala i nie zdążymy szybko obrócić się do niej dziobem lub rufą. Stabilność kajaka różni się w poszczególnych modelach. Wspominany już Tomahawk z racji dość wąskiego kształtu i wysokiej bocznej burty może przysporzyć nieco problemów. Z kolei model Aqua Marina Steam lub Safe Apache są bardzo stabilne, nawet ustawione bokiem do fali.

Widok z dizobu kajaka pompowanego na morzu

Trzeba jednak pamiętać o ważnej rzeczy - w przypadku wywrotki w kajaku pompowanym bardzo trudno będzie nam dostać się z powrotem na pokład, zwłaszcza gdy pływamy modelami dwu lub trzy osobowymi. Może zdarzyć się jeszcze jedna sytuacja, kajak przewróci nam się do góry dnem, wtedy również postawienie go do właściwej pozycji może okazać się bardzo karkołomną czynnością.

W przeciwieństwie do paddleboarda kajak nie jest połączony smyczą z kajakarzem i po wywrotce może nam odpłynąć, stąd koniecznym jest noszenie cały czas kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej ubranej i zapiętej.

Kajak morski Grabner w czasie płynięcia

 

Który z tych sprzętów pływających - deska sup czy kajak jest łatwiejszy w obsłudze i wymaga mniej treningu oraz umiejętności?

Kajak jest takim urządzeniem, do którego w zasadzie wsiadamy i płyniemy. Konstrukcja wiosła wymusza odpowiedni ruch. Kłopot zaczyna się gdy płyniemy we dwoje i należy jeszcze nasze wiosłowanie zsynchronizować aby efekt w postacie płynięcia prosto był widoczny i by płynęło się nam szybko i sprawnie. W przypadku kajaków a raczej ich odmiana w postaci canoe - używa się pagajów - podobnie jak w supie  - czyli wiosła z jednym piórem. Dla wielu osób może się to okazać dużo wygodniejszym rodzajem wiosłowania.

Deska sup pod tym względem wymaga nieco więcej "obycia" na początku by widzieć jak trzymać wiosło prawidłowo i jak się nim posługiwać skutecznie, tak by deska z każdym ruchem nie skręcała w stronę przeciwną. Po opanowaniu podstaw, prawidłowej techniki wiosłowania pozostaje nam już sama przyjemność z korzystania z deski sup w sposób który najbardziej  będzie nam odpowiadał. Zarówno jedna jak i druga forma wiosłowania pozytywnie wpłyną na naszą kondycję, ponieważ angażują wiele partii mięśniowych, dlatego takie pływanie jest też doskonałą formą cardio.

Tricki na desce sup 

Deska sup prawidłowe wiosłowanie

Co wybrać dla dwojga lub dla rodziny - stand up paddle czy kajak?

Zdecydowanie najwięcej radości daje dzielenie się swoją pasją z osobą najbliższą, rodziną lub grupą przyjaciół. Możliwość wspólnego spędzania czasu, aktywności na świeżym powietrzu. W ofercie dostępnych jest wiele desek sup tzw. multiperson, które są w stanie zmieścić na pokładzie dwie osoby dorosłe oraz dzieci.

Takie pływanie jest jednak trudniejsze, ponieważ trzeba zachować większą uwagę i stabilność, dlatego najczęściej jest tak, że każdy chce pływać na supie w pojedynkę - podobnie jak z jazdą na rowerze. Z kajakiem będzie inaczej i najczęściej wybieranymi wariantami są dwu lub trzyosobowe. Zdecydowanie łatwiej płynie się we dwoje takim kajakiem, niż deską sup. Jednak poza standardowym przeznaczeniem w przypadku paddleboarda możemy zapewnić jeszcze szeroko pojętą rozrywkę - zwłaszcza dzieciom. Skoki do wody, przepychanki na desce sup, czy też nauka nowych tricków i sztuczek - te przyjemności nie są dostępne dla kajaków.

 

Producenci znają dylematy zakupowe klientów, dlatego wymyślili pewne rozwiązanie - hybrydę kajaka i deski sup.

Obecnie już kilka marek oferuje rozwiązania stanowiące połączenie paddleboarda i kajaka - np. Aqua Marina Cascade od której się zaczęło, a obecnie również Aquatone Playtime, jak również Spinera Delta - w tym wypadku mamy również dostępną wersję dwuosobową. Jak to często bywa w rozwiązaniach kompromisowych tak i w tym przypadku nie mamy do czynienia tak do końca z supem, a bardziej kajakiem. Konstrukcja sztywna dropstitch oraz szeroki pokład umożliwia pływanie na stojąco w czasie gdy np. dziecko siedzi wygodnie w kokpicie. W przypadku jednej osoby można wybrać miejsce siedzenia czy też stania i właśnie taka konfiguracja jest najlepsza dla tej hybrydy. Do tego silnik elektryczny i mamy doskonały, wszechstronny i szybki sprzęt pływający.

Hybryda kajaka i deski sup Spinera

Mężczyzna pływa na stojąca na hybrydzie supkajak Spinera

Przedstawienie supkajaka Aqua marina cascade

 

Które rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo - co jest tańsze kajak czy deska sup?

Aspekt którego nie sposób pominąć na etapie podejmowania decyzji. Zasadniczo, zarówno deski sup jak i kajaki występują w zbliżonych cenach. I w jednym i drugim przypadku wiele zależy od jakości i stopnia zaawansowania produktu. W przypadku kajaka pompowanego w tradycyjnej technologii komorowej (niskie ciśnienie) modele są dostępne już w cenach ok. 1tys PLN. Jeżeli jednak interesuje nas produkt bardziej trwały i wytrzymały - wyposażony w minimum wysokociśnieniowa podłogę dropstitch, wtedy należy liczyć się z wydatkiem rzędu 2tyś. PLN i więcej.

Najdroższe kajaki pneumatyczne to modele wykonane w całości z materiału pvc wysokociśnieniowego, zapewniające sztywność porównywalną z tradycyjnymi kajakami sztywnymi. Ceny w tym przypadku wynoszą powyżej 3tys. PLN.

Sytuacja jest podobna jeśli chodzi o pompowane deski sup. Za uniwersalne modele wykonane w podstawowej technologii jednowarstwowej - klejonej trzeba zapłacić od 1tyś. do 2,5tyś. PLN. Im wyższa technologia supa - zgrzewanie warstw pvc, wyższa jakość wykonania, tym cena rośnie powyżej 3tyś. PLN. Cały czas mowa o deskach rekreacyjnych do wszechstronnego wykorzystania.

Jak widać ceny desek sup i kajaków są zbliżone, jednak gdy weźmiemy pod uwagę, że z deską jest podobnie jak z rowerem i każdy woli mieć swoją, indywidualnie dopasowaną do warunków fizycznych, wtedy koszt paddleboardingu podwaja się.

 

Pamiętajcie, że bez względu na tu co wybierzecie - czy będzie to deska sup , czy też kajak, najważniejsze jest wyrwanie się z przed telewizorów, komputerów czy zza biurka. Spędzenie czasu aktywnie z rodziną, przyjaciółmi ma w tym wszystkim największe znaczenie. 

 grupa przyjaciół na kajakach

Ekipa Activegames testuje deski sup

 

 

Komentarze do wpisu (1)

27 sierpnia 2022

Świetny i bardzo przydatny artykuł


 
Promocje
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

2 239,00 zł

Cena regularna: 2 799,99 zł

Najniższa cena: 2 799,99 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.8
Deska SUP Gladiator Pro 10.8

2 689,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 990,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Pro 10.6
Deska SUP Gladiator Pro 10.6

2 589,00 zł

Cena regularna: 2 699,00 zł

Najniższa cena: 2 699,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

1 989,00 zł

Cena regularna: 2 249,98 zł

Najniższa cena: 1 575,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 898,00 zł

Cena regularna: 2 350,00 zł

Najniższa cena: 1 899,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.8
Deska SUP Gladiator Origin 10.8

2 099,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 2 080,00 zł
szt.
Deska SUP Zray F1 Fury  10.4 Dual windsup
Deska SUP Zray F1 Fury 10.4 Dual windsup

2 399,00 zł

Cena regularna: 2 850,00 zł

Najniższa cena: 2 850,00 zł
szt.
Deska SUP Raptor+ Body Glove
Deska SUP Raptor+ Body Glove

2 590,00 zł

Cena regularna: 3 250,00 zł

Najniższa cena: 3 250,00 zł
szt.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.
Deska SUP Skiffo Sun Cruise 11.2 2023r.

2 250,00 zł

Cena regularna: 2 799,00 zł

Najniższa cena: 1 950,00 zł
szt.
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT
Deska SUP SPINERA LIGHT 11.8 ULT

1 608,00 zł

Cena regularna: 2 400,00 zł

Najniższa cena: 1 888,00 zł
szt.
NOWOŚCI
Siedzisko Cockpit COMFORTseat
Siedzisko Cockpit COMFORTseat

310,00 zł

szt.
Siedzisko Classic Small COMFORTseat
Siedzisko Classic Small COMFORTseat

419,00 zł

szt.
Bateria Travel Torqeedo
Bateria Travel Torqeedo

6 889,00 zł

szt.
Bateria Travel XP Torqeedo
Bateria Travel XP Torqeedo

8 316,00 zł

szt.
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai  2024
Kajak 2-osobowy Tawhiri Moai 2024

4 189,00 zł

szt.
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024
Kajak 1-osobowy Tawhiri Moai 2024

3 619,00 zł

szt.
Kajak EPYX Aquadesign 2024
Kajak EPYX Aquadesign 2024

2 499,00 zł

szt.
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024
Kajak Koloa 400 Aquadesign 2024

3 199,00 zł

szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl