Holandia

0
Holandia

Jest w Holandii pewna miejscowość o nazwie Lisse. Ta nazwa pewnie nikomu nic nie mówi. Kiedy jednak wspomnimy o tulipanach rosnących w ogrodach Keukenhof, natychmiast połączymy Lisse z owymi kwiatami. Nigdzie indziej na świecie kolory wiosny nie są tak intensywne jak w ogrodach Keukenhof. Mamy tu okazję zobaczyć piękne kwiaty we wszystkich kolorach tęczy. W związku z tym jednak, że słynne holenderskie tulipany rozkwitają tylko wiosną, miejsce to otwarte jest dla zwiedzających tylko wtedy (od marca do maja). Poza samymi tulipanami w ogrodach Keukenhof mnóstwo jest oczek wodnych. Tu również znajduje się największy park rzeźb w Holandii. Około 50 artystów wzięło udział w tworzeniu najwymyślniejszych 150 rzeźb, które w unikatowy sposób zintegrowały się z otoczeniem i efekt końcowy jest rzeczywiście niesamowity. Z myślą o najmłodszych powstał mały zwierzyniec pełen futrzaków oraz drewniany wiatrak, który jest udostępniony do zwiedzania. Jeśli tylko Wasza wizyta w Holandii przypadnie wiosną zachęcam gorąco do wejścia w ten unikatowy świat tysięcy kolorów!

Z czym kojarzy nam się Holandia? Pierwsza myśl to wiatraki, druga to tulipany a trzecia to rowery. Czy jest coś jeszcze, co warto zobaczyć w Holandii? Jakie atrakcje Holandii moglibyśmy polecić? Które miasta warto zobaczyć? Zobaczcie, jakie atrakcje Holandii polecamy. Przygotowaliśmy zestawienie miejsce, które wg nas absolutnie warto zobaczyć w Holandii. Będzie ono pomocne dla wszystkich planujących wyjazd do tego niewielkiego, lecz bardzo kolorowego kraju. Kolejność miejsce nie ma znaczenia, gdyż każde jest warte uwagi. Atrakcje Holandii, czyli co warto zobaczyć w Holandii?

Wiatraki – symbol Holandii Praktycznie w każdym miejscu Holandii będziemy mogli zobaczyć piękne wiatraki. Wystarczy wybrać się na przejażdżkę samochodem lub rowerem i mieć oczy szeroko otwarte. Wiatraki będą się, od siebie różniły wielkością, kształtem i budową. Jedne są zamieszkałe, inne to tylko atrakcja turystyczna, a jeszcze inne będą w gorszym stanie. Niezależnie od ich przeznaczenia, warto je zobaczyć. Nie sposób wyjechać z Holandii bez przynajmniej jednego zdjęcia wiatraka.A widzieliście wiatraki na Bornholmie? Zachęcam do artykułu. Holandia od zawsze kojarzyła mi się m.in. z wiatrakami. Pola tulipanówWiosna to doskonały czas, aby przyjechać do Holandii ze względu na pola wypełnione po horyzont piękny tulipanami. Żółte, czerwone, fioletowe, pomarańczowe i tak można by wymieniać w nieskończoność. Odmian, kształtów i kolorów jest tu bez liku. Warto powłóczyć się po polach i oglądać niesamowicie kolorowe “dywany” kwiatowe. Przepiękne pola tulipanów to częsty widok w Holandii.

Czy wyobrażacie sobie Holandię bez rowerów? Jak dla mnie to poza tulipanami i wiatrakami to taki symbol tego kraju. Nie musicie się specjalnie starać, aby je wypatrzeć, bo są dosłownie wszędzie i mają absolutne pierwszeństwo, zatem jak prowadzicie samochód, to uważajcie.
Rower to nieodłączny element każdego Holendra
Kinderdijk – podobno najładniejsze wiatraki
Jedni twierdzą, że najładniejsza panorama wiatraków znajduje się w Kinderdijk. Chyba coś w tym jest, bo miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niemalże wizytówka Holandii i każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić tę atrakcję, bo warto.
Kinderdijk – przepiękne miejsce, które warto odwiedzić.
Skansen Zaanse Schans – starodawne wiatraki
Lubicie skanseny? Z terenu całej Holandii zostały przeniesione w jedno miejsce starodawne wiatraki, aby każdy odwiedzający mógł je podziwiać. Znajdziemy tu wiele bardzo różnie wyglądających wiatraków, każdy z nich służył do innego celu. Oprócz wiatraków są tu także stare budynki, gdzie możemy podglądać proces robienia sera czy wytwarzania sabotów (drewnianych chodaków).
Skansen Zaanse Schans
Park Keukenhof – tulipanowe szaleństwo
Wyobrażacie sobie zobaczyć w jednym miejscu ponad 7 mln kwiatów cebulowych pieczołowicie posadzonych tworząc niesamowite formacje? Idealnie przystrzyżona trawa, precyzyjnie ułożone różnokolorowe kwiaty piękne kształty. To jeden z najpłynniejszych ogrodów Europy, który rok rocznie odwiedzają tłumy turystów. Nawet jak nie lubicie kwiatów, to tego miejsca nie wolno pominąć podczas swojej wycieczki do Holandii.
Nawet jak nie jesteście miłośnikami kwiatów to Keukenhof warto odwiedzić.
Fajanse z Delft
Słyszeliście o fajansie z Delft? To tutaj powstają różnego rodzaju produkty z fajansu. W tutejszym muzeum możemy zobaczyć cały proces powstawania, a także, w jaki sposób jest zdobiony. Oprócz tego samo miasto jest jednym z najstarszych w Holandii. Warto przejść się jego uliczkami.
Fajanse z Delft.
Marken – bajkowa rybacka wioska
Marken to dawna osada rybacka. Na niewielkiej wyspie znajdują się charakterystyczne ciemnozielone lub czarne przepiękne drewniane domki. Krajobraz wioski jest iście bajkowy i pięknie koresponduje z otaczającymi je wodami. Po wiosce poruszamy się tylko pieszo lub rowerem. Samochody zostawia się na parkingu przed wejściem na wyspę. W zachodniej części znajduje się znana z licznych fotografii latarnia morska Marken. Miejsce w całości nas oczarowało.
Ciekawa zabudowa Marken,
Edam – malownicze miasto
Chyba każdy kojarzy żółty ser edamski. Ser Edam pochodzi z tego miasteczka, gdzie na każdym kroku możemy zobaczyć nawiązanie do tego produktu. Jednak dla nas najciekawsze w tym miasteczku jest kanał, wzdłuż którego wybudowane są drewniane domki z niewielkimi ogródkami. Znając pedantyzm Holendrów do utrzymania swoich ogródków, możemy sobie wyobrazić, jak pięknie wygląda to miasteczko.

 
Amsterdam – kolorowa stolica Holandii
Nie da się odwiedzić Holandii bez wizyty w Amsterdamie. Piękne kolorowe kanały, specyficzny harmider, wszędobylskie rowery, liczne kawiarnie, knajpki i coffeshop’y. Jedni przyjeżdżają tu oglądać sztukę w licznych muzeach, inni chcą zobaczyć dzielnicę Czerwonych Latarni, a jeszcze inni spróbować skrętów z marihuaną. Możliwości spędzenia tu czasu jest bez liku. To ciekawa stolica tętniąca życiem, która ma wiele do zaoferowania.

Płynąc ze Świnoujścia do Amsterdamu (lub w odwrotną stronę) na pokładzie s/y "Duch Morza", mamy okazję zaliczyć takie atrakcje turystyczne jak Kanał Kiloński, Helgoland, Wyspy Fryzyjskie i sam Amsterdam. Z żeglarskiego punktu widzenia jest to zdobycie doświadczenia przy śluzowaniu, poruszaniu się po wodach o intensywnym ruchu statków, żegludze po kanale i wodach pływowych oraz poznanie nowego, wymagającego akwenu jakim jest Morze Północne.

 


KANAŁ KILOŃSKI – Nord-Ostsee-Kanal, Kiel Canal
Historia kanału liczy sobie 115 lat. Został oddany do użytku w 1895 roku jako Kanał Cesarza Wilhelma. Budowa trwała 8 lat (1887-1895), a w latach 1909-1914 został pogłębiony i przebudowany. Zadaniem kanału było skrócenie tradycyjnej drogi morskiej przez Cieśniny Duńskie o około 250 mil morskich, a w czasie wojny zapewnić bezpieczne przejście okrętów między Bałtykiem a Morzem Północnym. Śluzy znajdują się w Holtenau (dzielnica Kilonii) w Zatoce Kilońskiej i Brunsbüttel u ujścia Łaby. Brzegi kanału połączone są 10 mostami (drogowymi i kolejowymi) o minimalnym prześwicie 40m.


Podstawowe dane techniczne:
Długość: 99 km (54 Mm)
Szerokość: 102 m – 162 m
Głębokość: 11 m
Ilość śluz: dwa zestawy po dwie komory na każdym końcu – stare śluzy o długości 125 m i szerokości 22 m oraz nowe o długości 310 m i szerokości 42 m.


Ciekawostka.
Na moście W Rendsburgu zamontowana jest kamera internetowa, dzięki której można oglądać w czasie rzeczywistym jednostki przepływające pod mostem, a załoga ma możliwość pomachać rodzinie czy znajomym.


HELGOLAND – perła Morza Północnego
Pośród zimnych fal Morza Północnego, 70 km od wybrzeży Niemiec, leży Helgoland. Jeszcze 1000 lat temu wyspa zajmowała około 900 km kw. Dziś można ją obejść dookoła w niecałą godzinę. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej. Helgoland to w rzeczywistości dwie niemieckie wysepki rozdzielone przez sztormy i alianckie bombardowania. Główną wyspę (Helgoland) zamieszkuje około 1,5 tysiąca mieszkańców. Na mniejszej (Düne) znajduje się, między innymi, lotnisko dla niewielkich maszyn. Na Helgoland można się też dostać drogą morską. Znajduje się tam port jachtowy, regularnie kursują też promy z Hamburga i Cuxhaven. Helgoland przyciąga turystów swymi urzekającymi widokami i możliwością obcowania z dziką przyrodą. Znajdziemy tu niesamowicie czysty piasek i przezroczystą wodę oraz najczystsze powietrze w całych Niemczech, ale na tym typowy dla wakacyjnych biur podróży obraz się kończy. Helgoland nie jest miejscem hałaśliwych zabaw i kolorowych strojów bikini. Ma to oczywiście ścisły związek z temperaturami, które na wyspie położonej na otwartym Morzu Północnym, nie są zbyt wysokie. Wydaje się jednak, że na wszystkich przybyłych wpływa również atmosfera spokoju, która roztacza się dookoła. Oprócz plaży i portu na stałe w krajobraz wyspy wpisały się ostre, czerwone klify. Stanowią one nie tylko ozdobę, ale są również schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Znajduje się na nich stacja badawcza, której pracownicy obserwują życie miejscowych ptaków. Miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku na wyspie znajdą korty tenisowe, minigolf oraz klub żeglarski. Można również wybrać się na prawdziwy morski połów. Najdroższą przyjemnością na Helgolandzie jest… woda. Wyspa nie ma swojego ujęcia i całe zasoby wody pochodzą ze stacji odsalania. Dlatego zakup innych trunków okazuje się znacznie bardziej opłacalny. Smakosze muszą koniecznie spróbować miejscowej kuchni. Jej specjalnością są sławne na całym świecie homary Helgoland.



AMSTERDAM – Wenecja Północy
Amsterdam, zwany Wenecją Północy, to jedno z najbardziej atrakcyjnych dla turystów miast Europy. Jego atrakcyjność opiera się na pięknie zabudowy, gęstej sieci kanałów (160), które można oglądać z brzegu i z wody (liczne tramwaje wodne), licznych muzeów, rozrywek oferowanych przez miasto (galerie, restauracje, bary, coffe shops, kluby, kina, teatry, koncerty, itp.). W kanałach cumują dziesiątki barek, żaglowców, łodzi, itp., które pełnia rolę domów na wodzie. Atrakcją samą w sobie jest słynna dzielnica Red Light District, stanowiąca ewenement poprzez swój niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza nocne odwiedziny zostawiają niezapomniane wrażenia. Nocne życie Amsterdamu trwa aż do wczesnych godzi rannych. Miano magicznego miasta przyniosła Amsterdamowi rewolucja kulturalna lat 60-tych i 70-tych. Tolerancja dla lekkich narkotyków sprawiła, że miasto stało się mekką hippisów. Amsterdam jest największym miastem Holandii, liczy sobie ponad 800 tys. mieszkańców. W porównaniu do innych światowych metropolii, Amsterdam jest względnie małym miastem. Co roku miasto odwiedza ok. 4mln. turystów. Początki miasta sięgają XIII w. Centrum miasta wraz z kanałami powstało, w przeważającej części, w okresie tzw. złotego wieku Holandii (XVII w). Amsterdam to drugi po Rotterdamie port Holandii, dostępny również dla statków oceanicznych. Miasto ma kilka tysięcy zabytków w postaci kościołów, kamienic, mostów, fortyfikacji, itp.



Ciekawsze miejsca, zabytki, muzea:
• Zabytkowe śródmieście
• Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście (XIII wiek – XIV wiek)
• Zuiderkerk – najstarszy w Amsterdamie kościół protestancki (1611 rok)
• Plac Dam z Nationaal Monument – pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Amsterdamu spod okupacji niemieckiej w 1944 roku.
• Pałac królewski, wcześniej ratusz z XVII wieku
• Beurs van Berlage (1903 rok) – giełda
• Waga miejska z XV wieku na Nieuwemarkt, część fortyfikacji
• Magere Brug – Chudy Most (XVII wiek) – najsłynniejszy most Amsterdamu
• Singel – najstarszy kanał Amsterdamu, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy
• Diamantbeurs – giełda diamentów
• Muiderpoort – brama miejska (XVII wiek)
• Dom gildii handlu winem z 1633 roku
• Arsenał morski z 1656 r.
• Kamienice mieszczańskie z XVII i XVIII wieku
• De Wallen – Dzielnica Czerwonych Latarni
• Dworzec Centralny – budynek neogotycki
• Montelbaanstoren – wieża z 1512 roku, część fortyfikacji
• Anne Frankhuis (Dom Anny Frank)
• Energetica (Muzeum Elektrotechniki)
• Filmmuseum (Muzeum Filmu)
• Fotografiemuseum FOAM (Muzeum Fotografii)
• Van Goghmuseum (Muzeum Vincenta van Gogha)<br style="color: #333333; font-family: " open

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
Deska SUP Aqua Excursion 12.6 HF 2023 HydroForce
Deska SUP Aqua Excursion 12.6 HF 2023 HydroForce

1 499,00 zł

Najniższa cena: 1 999,00 zł
szt.
Deska SUP Coasto Turbo 12.6
Deska SUP Coasto Turbo 12.6

2 199,00 zł

Najniższa cena: 2 689,00 zł
szt.
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup 2023r.
Deska SUP COMBO Marlin 12 WattSup 2023r.

1 798,00 zł

Najniższa cena: 1 728,00 zł
szt.
Deska SUP Coral Night Fade Aqua Marina 2023
Deska SUP Coral Night Fade Aqua Marina 2023

2 098,00 zł

Najniższa cena: 2 098,00 zł
szt.
Deska SUP Coral Touring  Aqua Marina
Deska SUP Coral Touring Aqua Marina

1 888,00 zł

Najniższa cena: 1 989,00 zł
szt.
Deska SUP Freesoul 2023 HF Hydro-Force
Deska SUP Freesoul 2023 HF Hydro-Force

2 300,00 zł

Najniższa cena: 2 325,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6
Deska SUP Gladiator Origin 10.6

1 899,00 zł

Najniższa cena: 1 898,00 zł
szt.
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC
Deska SUP Gladiator Origin 10.6 Combo SC

2 189,00 zł

Najniższa cena: 1 989,00 zł
szt.
Deska SUP Magma Aqua Marina 2023
Deska SUP Magma Aqua Marina 2023

2 148,00 zł

Najniższa cena: 1 998,00 zł
szt.
Deska SUP Moai 11 Allround
Deska SUP Moai 11 Allround

1 998,00 zł

Najniższa cena: 2 239,00 zł
szt.
Deska SUP Moai Touring 12.6
Deska SUP Moai Touring 12.6

2 389,00 zł

Najniższa cena: 2 289,00 zł
szt.
Deska SUP Nautic SAFE 10.6 paddleboard na jacht
Deska SUP Nautic SAFE 10.6 paddleboard na jacht

4 059,00 zł

Najniższa cena: 4 252,00 zł
szt.
 


Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach i nowościach?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl